Кров текла по дорозі: історики розповіли про звірства комуністів у Дем’яновому Лазі (фото)

Сьогодні, 23 вересня, учасники розкопок поховань репресованих українців у Дем’яновому Лазі розповіли, як 30 років тому шукали могили.

Пошуки братської могили відбувалися ще в часи Радянського Союзу. В 1989 році тут провели розкопки, в ході яких виявили останки 524 людей. Це було перше віднайдене поховання жертв політичних репресій 1939-1941 років.

“Ця подія сколихнула все тодішнє суспільство. Це тоді певною мірою визначило сьогодення, був сильний резонанс. Комуністична влада десятиліттями намагалася приховати цей злочин, знищувала орієнтири. Але все-таки правда про нього випливла”, – розповів Василь Тимків, директор КП “Пам’ять”.

Зіновій Дума, перший голова товариства “Меморіал”, додав, що ці злочини – трагедія і біль української нації, які ніколи не будуть забуті.

“Коли я висунув ідею провести перший мітинг, організований простими людьми в пам’ять жертв комуністичних репресій, то її підтримало лише троє людей. Але потім прийшло більше людей, вони почали розповідати правду і втрачати свій страх перед режимом”, – сказав Зіновій Дума.

За словами істориків і учасників розкопок, добитися дозволу на їх проведення було дуже складно. Комуністична влада всяко перешкоджала цьому.

“Було дуже багато останків – кості, зуби, волосся. Шукали ми також радянські кулі. На третій день мені стало дуже погано від запаху, але я продовжила працювати. Ті черепи мені снилися ще довгими роками”, – додала Оксана Ольшанська. 

Нагадаємо, на Прикарпатті освятили пам’ятний хрест “Жертвам сталінських репресій”.

Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!