Лікарі проти системи

  • В Івано-Франківську двоє лікарів обласної дитячої клінічної лікарні заявили про погану матеріально-технічну базу для проведення операцій та погрози від керівництва. Головний дитячий хірург і дитячий уролог області запевняють, що ситуація з обладнанням в їхній лікарні чи не найгірша в Україні. Натомість керівництво лікарні та обласного департаменту охорони здоров’я стверджує, що це зовсім не так.

    Проблеми з обладнанням

    Завідувач відділення хірургії, ветеран АТО Михайло Глагович та лікар-уролог Богдан Зіняк розповіли, що проблема з хірургічним обладнанням назріла давно. Відділення обслуговує всіх дітей Івано-Франківської області та частково сусідніх областей. Рівень надання медичної допомоги перебуває на дуже високому рівні, лікарі відвідують міжнародні конференції, а деякі їхні методики використовують за кордоном. За рік у відділенні виконують близько 2 тис. операцій.

    Однак, продовжує Глагович, протягом 15-ти років матеріально-технічна база відділення не поповнюється, а періодичні звернення до головного лікаря Радислава Котурбаша та департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації закінчуються нічим. Тому медикам доводиться самостійно купувати собі хірургічні інструменти. А лапароскопічна стійка для операцій ще взагалі з 1998 року, такою вже мало хто користується. Добре, що вже навчилися трохи самотужки ремонтувати обладнання, бо були б взагалі без інструментів.

    «Нам потрібні безтіньові лампи, які мають важливе значення при проведенні операцій, операційні столи, лапароскопічна апаратура, яка в нас досить застаріла, та інші інструменти», – кажуть лікарі.

    Тиск та погрози

    За словами медиків, через те, що вони відкрито висловлюють своє невдоволення, на них та їхніх колег неодноразово тиснуло керівництво лікарні та департаменту охорони здоров’я ОДА. Мовляв, їм кажуть, що можуть писати заяви на звільнення, якщо щось не подобається. Вже майже півроку триває судовий процес між лікарями хірургічного відділення і в. о. директора департаменту охорони здоров’я області Миколою Стовбаном за образу честі, гідності і ділової репутації.

    Лікарі розповідають, що під час медичної наради у лютому ц. р., на якій заслуховувалася діяльність усіх відділів, вони знову порушили питання забезпечення їх матеріально-технічною базою для проведення операцій. Однак тоді ще перший заступник директора департаменту Микола Стовбан кинув на адресу колективу хірургічного відділення звинувачення, що на них є дуже багато скарг. Коли вони звернулися в департамент та до керівництва лікарні, то з’ясувалося, що ніяких скарг немає. Тоді завідувач хірургічного відділення звернувся в департамент за поясненням, але оскільки відповіді так і не отримав, то подав від імені колективу до суду на Стовбана.

    «Представник департаменту може просто вибачитися перед колективом і почати конструктивну розмову. Натомість йдуть постійні погрози від керівництва. Таке враження, що ми живемо в кріпосному ладі і лікарі не мають права на власну думку, а мусять тільки виконувати розпорядження. Ми не вимагаємо будівництва хірургічного корпусу, про який вже давно йде мова, а просто хочемо покращення  матеріально-технічної бази. Це ж насамперед для дітей нашої області», – пояснює завідувач хірургічного відділення Михайло Глагович.

    Підтримує свого колегу і лікар-уролог Богдан Зіняк, який раніше виконував обов’язки обласного спеціаліста. Він розповідає, що вже понад 30 років працює дитячим урологом і хоч раніше теж не було особливої уваги до них, але були хоч якісь постачання, а зараз – катастрофа. «Ми поки можемо, то тримаємося. Я просто на нараді спитав Стовбана, чому не порушуються питання про постачання нової апаратури, і одразу полилися звинувачення. Сказали, що я займаюся не своєю справою і що до нас пришлють перевірку. Мене образило те, що людина, яка ще не стала керівником департаменту, вже почала з обману. На кожному кроці ми натикаємося на супротив. Ніхто не хоче нам допомогти», – зітхає Зіняк.

    За його словами, ремонти в палатах, операційний стіл та деякі інструменти – все це зроблено і куплено за спонсорські кошти. Не обходиться і без допомоги батьків. Їх часто просять купити те, що вони використовують під час операцій. Якщо батьки не згідні, то лікарі шукають інші шляхи або просто купують це за свої кошти. Тому, на думку Богдана Зіняка, лозунг «Все найкраще дітям» у нашій області недієвий. Він переконаний, що конфлікт би не розгорівся до такого рівня, якщо б Микола Стовбан вибачився та зробив крок назустріч.

    Михайло Глагович додає, що ситуація в лікарні вже вийшла на такий рівень, що лікарі не можуть мовчати. Мовляв, розуміють, що їх можуть звільнити, але не бояться, оскільки вже достатньо пропрацювали і хочуть, щоб їх врешті-решт почули.

    «Можливо, вам потім доведеться звернутися в обласну дитячу лікарню зі своїми дітьми, але ми не зможемо нічим допомогти. Прийде час, коли ми не зможемо відремонтувати ті інструменти, які є, а нової апаратури немає. Ми не розуміємо, в які двері вже стукати, аби на наше хірургічне відділення звернули увагу», – б’ють тривогу медики.

    Лікарі кажуть неправду

    Натомість головний лікар ОДКЛ Радислав Котурбаш стверджує, що матеріально-технічна база хірургічного відділення у прекрасному стані. Для нього в 2016 р. купили наркозно-дихальний апарат вартістю понад мільйон гривень, а цього року – комп’ютерний томограф за 9 млн. 980 тисяч. Що ж стосується медикаментів, то він визнає, що ними лікарня забезпечена тільки на 27%, тому решту докуповують батьки.

    За словами головлікаря, в лікарні на закупівлю медикаментів передбачено 3 млн. 800 тис. грн., а от на закупівлю обладнання вже 5-6 років не закладається жодної копійки. Тому, якщо треба щось купити, то вони звертаються в департамент охорони здоров’я, який проводить закупівлі.

    Радислав Котурбаш запевняє, що інструментів, які має хірургічне відділення, цілком вистачає для тих операцій, які вони виконують. «Лікарі роблять дуже прості операції. Якщо є одна стійка, яку вони нищать і ремонтують, то їм ніхто за 10 мільйонів нову не купить. Жодного разу протягом року до мене ніхто не звертався з проханням щось докупити для хірургічного відділення», – підкреслює він.

    Керівник ОДКЛ заперечує те, що, начебто, викликає в кабінет лікарів, якщо ті про щось голосно заявляють. Мовляв, і самі не приходили, і він не викликав. «Я не мав потреби їх викликати. Це все неправда, і з ними я не маю конфлікту», – запевнив він та додав, що тепер подасть на них до суду.

    Все для дітей

    В. о. директора департаменту охорони здоров’я ОДА Микола Стовбан визнає, що інструменти для хірургічного відділення справді не закуповують. Каже, все тому, що в медицині тотальне недофінансування і влада змушена розставляти пріоритети.

    За його словами, в департаменті дуже трепетно ставляться до дитячої лікарні, адже туди можуть потрапити і їхні діти. Показником цього є те, що з державного фонду регіонального розвитку на ОДКЛ виділять кошти для перекриття даху. Крім того, закупили комп’ютерний томограф для цієї лікарні, який незабаром встановлять. «Це буде суперсучасне обладнання, за допомогою якого у дітей діагностуватимуть патології і не відправлятимуть для цього у приватні заклади. Після закриття заробітних плат ми будемо розглядати можливість забезпечити обласну дитячу лікарню та інші заклади інструментами. У нас зібрана з області вся потреба в обладнанні, і ми поетапно це виносимо на медичну комісію. Це ж державний бюджет, ми не можемо це зробити за один день», – пояснює Стовбан.

    Він зізнається, що недофінансування справді впливає на роботу як завідувачів відділення, так і самих лікарів. Саме тому департамент охорони здоров’я першочергово спрямовуватиме кошти на дитячу лікарню та хоспісну і паліативну допомогу. Окрім того, якщо цього року будуть кошти, то планують закупити обладнання для сурдологічного кабінету.

    Що ж до конфлікту, то Микола Стовбан також заявляє, що його немає. Мовляв, просто вказав кожному відділенню на помилки, але хірурги сприйняли це як образу. «Жодного лікаря ми до себе не викликали. Я ніколи не говорив лікарям звільнятися, якщо їм щось не подобається. Думаю, що керівники закладів також таким не займаються. У травні були запрошені скаржники. Я їх запросив, аби дізнатися, чи справді вони мають якусь образу на департамент і на мене. Ніхто мені нічого не сказав. Ми ніколи в житті до дитячої лікарні погано не ставились і не будемо ставитись, бо це ж наші діти», – резюмує в. о. директора обласного департаменту охорони здоров’я.

     

    Наталя ДЕРКЕВИЧ

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!