Люди  хочуть рівного шляху

  • Мабуть, кожен мешканець Івано-Франківщини однією з найбільших проблем в області назве дороги. Прикарпатці регулярно протестують проти занедбаного стану автошляхів, перекривають рух та пишуть численні звернення до влади. Водночас доводиться чути від людей, що вулиці населених пунктів стають більш безпечними, а освітлення та розмітка тішать око.

    Про стан дорожньої безпеки на Івано-Франківщині, що думають про наші дороги водії, які приїжджають з-за кордону, та якими є наміри влади щодо покращення інфраструктури, дізнавався «Галицький кореспондент».

    Так виглядають інші дороги в селі

    За кордоном їздити легше

    Ігор Ілюк кілька разів на місяць їздить за кордон по роботі, часто буває у європейських столицях. Для комфортних поїздок придбав новий автомобіль і тепер жартує, що машина, яка, в принципі, може їхати сама, франківськими дорогами їхати не хоче.

    «За кордоном дуже зручно, бо там багато знаків та розмітки. Часом здається, що навіть надто багато – втім вони завжди корисні та доречні. Ти ніколи не загубишся у незнайомому місті Європи з навігатором. У нас ти можеш «впертися» у вулицю з одностороннім рухом. Розмітка за кордоном мусить бути всюди: вона яскрава та відсвічує. У нас є певні позитивні зміни, гарна дорога на Коломию, до прикладу, але для комфорту автомобілістів зробити потрібно ще дуже багато», – пояснює водій.

    Камера його автомобіля тримається смуги руху, але лише тоді, коли може її «побачити». На Прикарпатті він не лише не вмикає «круїз-контроль», але й часом «губить» колеса.

    Справді, перше враження на кордоні із сусідньою країною – це зміна дорожнього покриття. Про те, що українські дороги не тільки не найкращі, але й небезпечні, свідчить статистика: щодня на дорогах України обривається життя приблизно дев’яти людей. Смертність на українських шляхах у 2018 році була орієнтовно в 7,5 разів вища, ніж на дорогах країн Євросоюзу.

    Чи не кожного дня на дорогах міста та області трапляються дорожньо-транспортні пригоди. Близько 15 людей щорічно гинуть на дорогах Франківська. Щоб запобігти смертельним ДТП, правоохоронці та влада проводять інформаційну роботу. Наприклад, нещодавно патрульні поліцейські на тротуарах перед пішохідними переходами за допомогою трафаретів нанесли попереджувальні надписи “Візьми дитину за руку”, “Зніми навушники”, “Сховай телефон”, “Велосипедист” та інші. Таку акцію влаштували, щоб звернути увагу пішоходів на рух транспорту та закликати їх бути уважними на дорозі, вона проводилась у всіх містах України, але сприйняли її по-різному.

    У поліції розповідають, що, окрім подяк, вони отримали багато негативних відгуків, дехто вважав акцію марною тратою часу. Патрульні натомість кажуть, що дбають про учасників руху і намагаються покращити ситуацію на вулицях міста.

    Влада обмежена у фінансах

    Старший інспектор відділу безпеки дорожнього руху управління патрульної поліції Олег Суходольський каже, що докорінно змінити ситуацію з безпекою на дорозі самостійно вони не можуть, а ось контролювати та берегти – їхня робота.
    «На першому місці для поліцейських – безпека пішоходів. Саме на цьому ми зосереджуємо свою увагу. Ми не можемо самостійно ставити знаки, малювати розмітку тощо. Але ми контролюємо ситуацію на дорогах і підтримуємо всі корисні ініціативи. До прикладу, недавно до нас звернулись із Брошнів-Осади – там вирішили поставити біля переходів макети школярів із ранцями, щоб привернути увагу водіїв. Ми погодили це, а тепер є люди, яким подобається, і ті, які незадоволені», – пояснює патрульний.

    За його словами, міська влада з бюджету має забезпечити утримання доріг –  щоб вони були без ям, з необхідними знаками, дорожньою розміткою та освітленням, особливу увагу приділяти пішохідним переходам. Наприклад, після зимового періоду дорожнє покриття сильно псується. Звісно, чиновники не можуть вирішити одразу усі проблеми, через обмеження у фінансах в першу чергу лад наводять там, де ситуація критична і проблеми швидко мають бути усунені.

    «Багато з того, що роблять за кордоном, ми стараємося перейняти. Але проблема у тому, що часто новації, які хоче запровадити поліція, не підтримують законодавчо або ми стикаємося з критикою, яка ллється на нашу адресу. Тому стараємося працювати у межах дозволеного», – каже інспектор.

    Поліцейський чиновник зауважує, що величезне значення для безпеки руху мають незначні, на перший погляд, елементи: кільцеві розв’язки, острівці безпеки тощо.

    За словами комунальників, під час будівництва нових та ремонту старих доріг віднедавна орієнтуються на стандарти Євросоюзу.

    «Коли ми плануємо ремонт дороги чи іншого об’єкта, ми виходимо з декількох концептуальних основ, на які раніше не звертали уваги. Йдеться про універсальний дизайн. Ми інтуїтивно маємо розуміти, як повинні бути розташовані ті чи інші елементи. От найпростіший приклад – це вимикач світла. Коли ми заходимо в темне незнайоме приміщення, ми інтуїтивно відчуваємо, де має бути вимикач. Так само ми маємо зробити таку інфраструктуру, щоб людина, яка потрапляє в незнайоме середовище, одразу розуміла знаки, переходи, лавочки та стовпчики», – переконаний Михайло Смушак, директор департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою.

    Сумна статистика

    Головний комунальник міста вважає, що важливо дотримуватись не тільки українських, але й європейських норм безпеки дорожнього руху.

    Тим часом існує 914 європейських міст із населенням від 50 до 300 тисяч, де не загинула жодна людина протягом року, серед яких 16 міст, де не було жодної смертельної ДТП за 6 років.

    Якщо порівняти статистику кількості летальних ДТП на 100 тисяч населення в Європі з українськими реаліями, то різниця відчутна.

    У Швеції, скажімо, трапляється приблизно 2,8 ДТП з летальними наслідками на 100 тисяч населення, а в Україні – 14 пригод. Майже у 5 разів більше. В Івано-Франківську за рік фіксується близько 150 ДТП.

    «В цих пригодах, які повинні бути де факто безпечними, гине від десяти до п’ятнадцяти людей за рік. Ще 200 осіб зазнають каліцтва. У загиблих та постраждалих ще є родичі: хтось втратив дитину, хтось брата, чоловіка, матір. Ми це маємо враховувати», – каже Смушак.

    В Івано-Франківську продовжують змінювати вулиці на краще та робити їх більш безпечними. На кількох центральних вулицях міста розмітку робили за прикладом Німеччини, за тим, як мають виглядати розв’язки, теж підглядають за кордоном. Найважливішим результатом цієї роботи стане новина, що за рік на дорогах Прикарпаття не загинула жодна людина.

    Марта БАРАНЕЦЬКА

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!