Коли починає діяти добра ініціатива, математика безсила, і тоді в магічний спосіб числа подвоюються. 1=2, 2=4… І так до безкінечності, але при одній умові: якщо ці числа – кількість книжок видавництва «Дискурсус», придбаних у рамках соціального проекту «Одну купуєш – одну даруєш».
Упродовж усього літа будь-яка книга видавництва «Дискурсус», будь-де і будь-ким придбана, означає, що такий самий примірник безкоштовно передадуть туди, де дуже потребують і чекають на сучасну українську літературу. А це – сільські шкільні бібліотеки, книгозбори виправних колоній, русифіковані східні регіони та зона АТО. Через волонтерів і громадські організації, які працюють в гуманітарній сфері, книги потрапляють у пункт призначення, і таким чином проект «Одну купуєш — одну даруєш» робить читання не лише насолодою для душі і розуму, але й можливістю допомогти іншим.
«Buy one – give one»
Ініціатором проекту є молодий поет та видавець Василь Карп’юк, якого надихнула історія американського підприємця і мандрівника Блейка Мікоскі. Одного разу той поїхав у відпустку до Аргентини, де переймався не ловінням покемонів, а босими ногами. Саме так, босими ногами, адже в більшості тамтешніх дітей просто не було взуття через тотальну бідність. Мікоскі зрозумів, що може змінити світ і цих дітей через втілення, здавалося б, божевільної ідеї: він відкрив фабрику з виробництва взуття. Девіз її «Buy one – give one» означав, що при купівлі однієї пари взуття така сама пара безкоштовно відправляється тим, хто її потребує, але не може придбати.
Книжки – це майже як взуття: без них, прочитаних, у люди годі вийти. Тож Василь Карп’юк прищепив ідею Блейка на український ґрунт і 1 червня запустив свій проект-близнюк «Одну купуєш – одну даруєш».
Головним видавничим другом проекту стала літературна агенція «Дискурсус». «З цим партнером мені було найлегше домовитися, оскільки маю до нього безпосередню причетність», – посміхаючись, розповідає Василь Карп’юк, який сам і є директором «Дискурсусу». Карп’юк-ініціатор, домовившись із Карп’юком-директором, 1 червня запустив проект під гаслом «Творимо читаюче покоління разом!» І «творення» розпочалося. Читачі, бачачи в книгарнях «дискурсусивні» книжки, обгорнені спеціальними стрічками з символікою проекту, почали активно долучатися до доброї справи, не відходячи від каси. Що цікаво (і не менш дивно): ціна цих книг не змінилася від травня. Скільки книга коштувала до проекту, стільки коштує і під час, тож ніхто ні копійки не переплачує.
Читачі купували одну собі і тим самим дарували таку ж іншому, хто не просто бажає сучасну українську книгу, а саме потребує її. Адже між «хочу» і «потребую» часто лежить соціальна прірва. Також «заявники» проекту зверталися безпосередньо до організаторів через соцмережі, надсилаючи кілька слів про себе і адреси, на які незабаром надходили новенькі українські книги, здебільшого невеликими комплектами – два-три десятки. На сторінці проекту facebook.com/OneOneSocial організатори дуже оперативно публікують звіти про продаж та передавання книг. Тож кожен, хто придбав книгу, одразу може відстежити, куди його книжка-близнючка поїхала.
Не «Дискурсусом» єдиним
Один у полі не воїн, і за проектом стоїть ціла низка партнерів, без яких справа б не була такою впізнаваною. Це й молода дизайн-компанія «Брендарі» в особах Миколи Шкварка та Євгена Єфіменка, які розробили візуальне оформлення; і друкарня «Місто-НВ» з очільником Михайлом Сеньківим, без якої не було б відповідної поліграфічної продукції, яка супроводжує книги; і низка інформаційних партнерів, зокрема літсайти «Читомо», «Litcentr», «Yakaboo», «Друг читача» та газета «Галицький кореспондент».
Окрему роль компаса відіграють громадські партнери проекту, які допомагають зорієнтуватися, куди слід рухатися організаторам, де найбільше потребують нових українських книжок. ГО допомагають цільово, і не тільки визначають, куди надсилати книги, а й довозять їх власним транспортом. Транспорт – то окрема тема і проблема, адже творцям проекту, на жаль, так і не вдалося знайти партнера з перевезення. Перевізники, долучайтеся, бо літо вже закінчується, а роботи ще багато!
Тисяча і одна книга до кінця літа
Уже чимало книг у рамках проекту помандрувало в різні куточки України, й очікується, що до кінця літа їхня кількість сягне і перевалить за тисячу. Нових паперових мешканок своїх бібліотек отримали Червоноград та Забужжя на Львівщині, Сміла на Черкащині, книгозбірні Сумської та Харківської областей, бібліотекарі яких проявили ініціативу – просто написали організаторам. Сільські бібліотеки про сучасні українські книги можуть хіба що мріяти, бо їхні фонди роками взагалі не поповнюються, тож такий проект, коли гарні книжки самі приїжджають, хай невеличкими пакунками, по два-три десятки, для них межує з дивом.
Активну участь у проекті взяла й громадська організація «Безкоштовні курси української мови», яка багато років проводить курси на сході України, де люди не мають можливості і ресурсів вивчати українську.
Також завдяки цій організації 50 кілограмів сучасної літератури потрапило у школи і бібліотеки. Частину книг націоналістичного спрямування організація передала військовим у Київський госпіталь, частина піде на подарунки переможцям мовомарафону, який відбуватиметься в Києві до Дня незалежності, і в дитячі будинки на сході, частина вже прибула для воїнів у Щасті і у тамтешні шкільні бібліотеки, де українських книг немає взагалі. Координатор і один з організаторів проекту безкоштовного вивчення української мови Анастасія Розлуцька зазначає, що проект «Одну купуєш — одну даруєш» не просто поповнює бібліотеки на сході і прищеплює культуру читання, але й «пробуджує соціальну відповідальність кожного громадянина, який долучається до цієї акції – він ніби якусь частинку себе вкладає, стає доброчинцем…»
Завдяки ще одному партнеру проекту, громадській ініціативі «Літ/UA», нові книги отримають сільські бібліотеки Полтавщини, Львівщини і Волині, а також бібліотеки виправних і виховних колоній для неповнолітніх, зокрема в Сокалі, Миколаєві та Ковелі. Керівник ініціативи «Літ/UA» Ірена Яніцька розповідає, що «в колоніях бібліотеки взагалі не поновлюються. Вони перебувають на балансі районних бібліотек. І в колонію потрапляють тільки книги, які районні бібліотеки списують, а це зазвичай радянські видання, навіть не радянська класика, а щось про колгоспи, неможливе до читання». Тож «Літ/UA» вирішила поновлювати бібліотеки колоній систематично, тим більше, що там неабиякий попит на книги і щоразу бажання читати зростає.
У рамках проекту також ГО «Українські книги – у школи столиці» замовила 75 книг «Лісові хлопці. Проза про УПА». Тож на їх запит додатково безкоштовно передали ще 75 книг Сергія Зінченка про козаків «Отаман Холодного Яру». Василь Карп’юк зазначає, що таке поєднання книг – символічне об’єднання, адже «діяльність УПА більше стосується заходу України, діяльність козаків – центру та сходу. Таким чином, книги охоплюють різні історичні періоди і географічні широти. Але вони чудово написані, якісно видані і є дуже потрібними для формування майбутнього покоління».
Проект «Одну купуєш — одну даруєш» триває до 31 серпня, але планується, що він стане щорічним і до нього долучаться нові видавничі, соціальні, інформаційні та інші партнери заради спільної доброї справи. І краще за Карп’юка-видавця і Карп’юка-директора може сказати хіба що Карп’юк-поет: «Читання призводить до звикання. Але це звикання не є шкідливим. Ну, хіба википить кава. Ну, хіба проїдеш свою зупинку. Але навіть у найдовшій черзі не страшно, якщо маю з собою книжку… Звісно, не всі піддаються тій чи іншій залежності, але я би хотів, щоб більшість принаймні мала змогу спробувати. Тому ми віддамо половину книжок безкоштовно. Ми хочемо заразити людей читанням. Щоб, прочитавши книжку одного разу, вони вже ніколи не змогли жити без книжки».
«Терен у нозі» для Франка
Проект від «Дискурсусу» «Одну купуєш — одну даруєш» націлений на безкорисливу допомогу тим, хто потребує книг. Натомість видавництво в рамках іншої акції закликає спільно об’єднатися для ще одної доброї справи – зробити подарунок Іванові Франку на його 160-й день народження. Цього разу «Дискурсус» радо прийме допомогу від меценатів на видання унікальної гуцульської прози Івана Франка окремою книжкою. Під обкладинкою «Терену в нозі» вийде повість «Петрії і Довбущуки» та три гуцульські оповідання Каменяра. Детальніша інформація про проект – на сайті видавництва: discursus.com.ua.
Наталя ТКАЧИК