Майбутнє бізнесу – у надійних руках

  • Сергій Мільман — підприємець з досвідом роботи в бізнесі понад 10 років, засновник компанії «YouControl». Протягом останніх трьох років працював над створенням системи, яка б виконувала роль бізнес-розвідника. Минулого року вдалось запустити інтернет-сервіс «YouControl», який вже сьогодні не тільки змінює бізнес-середовище, а й значно ускладнює життя корупціонерам. Як ефективно використовувати відкриті дані для захисту та розвитку свого бізнесу, франківці можуть дізнатися цієї п’ятниці. 11 березня Сергій Мільман проведе бізнес-тренінг «Як обирати надійних партнерів?» у Клубі ділових людей в Івано-Франківську.

    Бізнес vs держава

    Інформація про конкурентів і партнерів підвищує потенціал компанії. Адже з’являється розуміння ризиків та перспектив співпраці. Однак де її шукати? На допомогу від держави давно ніхто не розраховує, хоча в її інтересах мало би бути створення сприятливого клімату для ведення бізнесу.

    12799154_1765732076994750_5078164148082026711_n

    –  Сергію, що Вас спонукало до створення сервісу «YouControl»?

    Багато років поспіль я стикався з проблемами в бізнесі, які ніяк не вирішувались, хоча теоретично здогадувався, що вихід має бути. Створюючи цей проект, я поступово розумів можливості, які відкриваються перед системою. Побачив, що реально не тільки вирішити проблему якоїсь локальної компанії і заробити на цьому гроші, а й покращити навколишнє середовище. І це стало можливим за рахунок того, що продукт нашої компанії робить бізнес більш прозорим, а чиновників – обачними.

    – Чи не повинна держава регулювати бізнес-процеси?

    Бізнес повинен робити наше життя кращим. Не держава, не уряд – не треба від них цього чекати взагалі. Наділяючи їх цією функцією, ми ввіряємо себе в руки розгублених людей. Максимум, що вони можуть зробити, це взяти наші гроші… Держава повинна створювати можливості і сприяти особистісному росту, забезпечувати безпеку. На цьому функції держави мають закінчитись.

    – На що такий бізнес-проект, як сервіс «YouControl», може впливати у глобальному розумінні?

    У першу чергу, ми оздоровлюємо економіку, прибираючи з неї недобросовісних учасників, які просто крадуть, витягають гроші з бізнесу. Банкроти і шахраї не продукують нічого, а лише ослаблюють організації-донори, що з ними співпрацюють. За рахунок цих втрат зменшуються податкові надходження в бюджет.

    Другий бік питання – це корупція. На сьогодні в Україні це проблема номер один. Вона виражається в тому, що 20 років відбувається одне й те саме: бізнес суміщається з політикою, державним правлінням. А без преференцій це неможливо: ти не можеш відповідати за написання законів і не враховувати свої бізнес-інтереси. Тому ми звертаємо особливу увагу на вирішення цього завдання.

    «Відкриті дані – справжня революція»

    Декілька років тому в українському законодавстві почали відбуватися зміни, завдяки яким для широкого загалу відкривається все більше даних про зареєстровані організації. Досі ніхто не надає великого значення держреєстрам через їх ненадійність та нестабільність роботи, проте в комплексі вони є потужною зброєю для розвитку бізнесу, для виводу його з тіні.

    – Які зміни відбулись завдяки відкритим даним?

    Відкриті дані – це справжня революція. Це правильна революція, без крові. Тому що їх аналіз дозволяє тобі розуміти суть того, що відбувається. Бачити реальну картину, а не формувати її зі слів з телевізора.

    – Як можуть використовуватися відкриті дані?

    Відкриті дані дозволяють створювати інструменти, які допомагають контролювати державу. Зараз з’явилось багато проектів у цій галузі. Наприклад, відкритий бюджет, дані про видатки. Вже є групи підприємців, гранти, які фінансують розробку аналізу цих бюджетів. На основі аналізу виникає експертиза нових ініціатив нашої держави. Тобто чим більше у тебе даних для аналізу, тим ясніша картина і тим адекватнішою буде поведінка у поточному стані.

    – Яким чином відкриті дані дозволяють зменшити корупцію?

    Стає можливо прослідкувати взаємозв’язок між чиновниками і компаніями – юридичними особами. Це наочно показує, що корупція ще не переможена на сьогодні, і звіти, які подають в МВФ, відрізняються від реальності. Використовуючи відкриті дані, журналісти проводять розслідування, їх публікують та перекладають. Це здійснює неабиякий пресинг на чиновників з боку громадських активістів та міжнародних організацій. Чим незручнішим ми зробимо для них поєднання бізнесу та державної служби, тим нижчий буде рівень корупції.

    – Проте чиновники, у свою чергу, турбуються про те, щоб замітати за собою сліди…

    Звісно! Тільки у них у розпорядженні лише адмінресурс, а у нас – найкращі програмісти. У кого шансів більше? Адмінресурс не дозволяє їм думати, він дозволяє лише примітивно замітати сліди. Але відкриті дані дозволяють знайти ті сліди, що ще не затерлись або які можна виявити через банальні помилки. Ми діагностуємо банкрутство, наприклад, за декількома джерелами. Бувають випадки, коли ЄДР показує, що все добре, а на сайті ВГСУ вже є рішення про банкрутство.

    До того ж, у нас є історія, яка показує причетність осіб до певного бізнесу. Неважко прослідкувати момент, коли керівником там назначено когось із близьких…

    Сервіс з великим потенціалом

    На сайті youcontrol.com.ua вже сьогодні можна відкрити досьє будь-якої фізичної особи-підприємця або юридичної особи. Відомості формуються з понад десяти джерел офіційних даних. До того ж, можна ознайомитись із фінансовим аналізом, ризиками співпраці та підписатися на сповіщення про зміни у даних (моніторинг).

    – Хоча й черепаховими кроками, але все ж таки держреєстри розвиваються. Наприклад, уже існує портал, де можна зібрати дані з декількох джерел. Як ви взаємодієте з держорганами, які надають відкриту інформацію? Чи не боїтеся конкуренції? Які у вашого сервісу є переваги перед ними?

    Серед наших переваг: обширність, актуальність, зручність. На відміну від держави, у нас є стимул розвиватись. А держреєстри роблять це тому, що треба: аби рахувалось, що виконують норму закону. У них немає мотивації робити свою роботу добре. За великим рахунком, їм це не потрібно – було би достатньо викласти API (інтерфейс програмування для обміну даними). А такі організації, як наша, мають підхопити ці дані, надати їм форму та створити з них продукт. Завдання держави в цьому випадку – створити умови для розвитку програмних продуктів та рішень, що ґрунтуються на відкритих даних.

    Стосовно взаємодії, ми стимулюємо їх виконувати свої обов’язки. Коли у них раптом відключається якийсь реєстр, ми телефонуємо і вимагаємо виправити ситуацію. Бувають кумедні випадки, коли працівники навіть не розуміють, про які реєстри йде мова…

    – Чи були випадки, коли власники бізнесу були обурені тим, що дані про діяльність їх компаній можна отримати з сервісу «YouControl»? Чи були намагання перешкоджати роботі?

    Наша діяльність повністю легітимна. Ми працюємо з відкритими даними, і закон передбачає можливість їх копіювання та використовування у комерційних цілях. Проте є люди, які не хочуть, щоб інформація про них була відкрита. Будь-яка компанія – їх потенційний партнер – за допомогою нашого сервісу може дізнатись набагато більше, ніж вони хотіли би про себе розказати самі… Щодня наші менеджери по роботі з клієнтами отримують до п’яти дзвінків з такими претензіями. Після спілкування іноді навіть надсилають пропозицію про співпрацю. Серйозний бізнесмен сам буде користуватись такою системою замість того, щоб перешкоджати її роботі.

    На шляху до глобалізації

    – «YouControl» дозволяє дізнатися більше про свого партнера і захистити свій бізнес. Яку ще можна отримати від нього користь?

    Це інструмент, який дозволяє обирати надійних та вигідних партнерів. По-перше, це означає, що можна перевірити як потенційних контрагентів, так і тих, з ким вже налагоджена співпраця. Виявивши всі приховані факти, можна обрати тих, з ким працювати безпечно. По-друге, є можливість контролювати партнерів на всіх етапах співпраці, вчасно міняти партнерів. По-третє, отримати нових клієнтів. І це далеко не все, що ми будемо реалізовувати…

    – Які вектори розвитку передбачені на майбутнє?

    Ми плануємо зробити «павутину», де будуть простежуватися зв’язки між компаніями, керівниками, афілійованими підприємствами. Маємо намір створити якісний аналіз державних закупівель. А також реалізувати інструменти для прогнозування банкрутства, аналізу судових рішень, аналізу зовнішньоекономічної діяльності. Хочемо перекласти реєстр англійською мовою та надати інформацію про компанії України іншим реєстрам.

    – На що може вплинути англомовна версія реєстрів?

    Це однозначно буде сприяти розвитку зовнішньоекономічних зв’язків. Україні зараз потрібно переключити всі економічні зв’язки з РФ на ЄС. Потрібно донести іноземним компаніям інформацію про наші організації. У цьому ракурсі необхідно створити партнерські стосунки з реєстрами з інших країн, щоб у них з’явилися дані українських компаній, а у нас були відомості про них. Це стане великим кроком до світової глобалізації.

    Розмовляла Антоніна РЯХОВСЬКА

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!