Майже на пенсії: Як знайти роботу у віці 60+?

  • Відповідно до пенсійної реформи, яка запроваджена цього року, ті українці, які сподівалися вийти на пенсію у 63 роки, змушені будуть ще зачекати. Чи є робота для  «майже пенсіонерів» та хто з роботодавців готовий з ними співпрацювати?

    Фітнес на пенсії

    60-річна Людмила Безусова-Попович – працююча пенсіонерка. Жінка каже, що не буде йти з роботи, поки це дозволяє закон (державний службовець, згідно із законом, може працювати до 65 років). Та й робота у пані Людмили цікава та відповідальна – у сфері зв’язків із громадськістю апеляційного суду Івано-Франківської області.

    Цій роботі жінка віддала 12 років життя. Зараз почувається забезпеченою, адже, окрім зарплати держслужбовця, отримує пенсію у розмірі 4100 грн. Щоправда, заходить у Пенсійний фонд неохоче. Каже, там дуже похмуро.

    «Держава чомусь вважає, що пенсіонерів треба законсервувати, що це вже немічний і непотрібний народ, але ж це не так», – ділиться своїми думками Людмила Ільківна. А також додає, що пенсійний вік – це тільки початок, тепер вона нарешті має можливість займатися собою. Мовляв, раніше треба було думати про дітей, заробляти гроші, відкладати. «Чому, ставши пенсіонеркою, я маю собі в чомусь відмовляти, до прикладу, в поході на фітнес?» – зауважила жінка.
    А для пенсіонерки Емілії Сончак єдиний фітнес – це город на дачі. Жінка має за спиною 38 років стажу і 1700 грн. пенсії. І це уже з доплатою, іронізує пані Емілія. «Дуже пощастило, що маю субсидію, бо на всьому треба економити», – говорить пенсіонерка.

    Пенсійних грошей їй вистачає тільки на ліки та хліб. Через стан здоров’я жінка не може працювати, хоч роботу і намагалася знайти. Але, за її словами, пенсіонерів ніде не беруть, навіть прибиральницею.

    Тому зараз Емілія Сончак зосередилася на дачній ділянці, де має невеликий город. «І вже продукти не треба купувати, все своє», – каже вона і радіє, що має двох дорослих доньок, які їй допомагають. «Звісно, доводиться відмовляти собі у м’ясі, забути про покупку нової праски, наприклад, митися менше, але що поробимо», – розповідає пенсіонерка з гірким усміхом.

    Ні роботи, ні соцдопомоги

    Те, що роботодавці не мають бажання брати на роботу пенсіонерів, ще можна якось зрозуміти. Але влаштуватися на роботу важко і особам передпенсійного віку.

    Олександру Маслєєву 61 рік. Чоловік пригадує, як готувався до пенсії: звільнився з роботи, а в Пенсійному фонді сказали, що 15 років – замалий стаж для виходу на заслужений відпочинок.

    Пан Олександр працював також приватним підприємцем і при цьому справно сплачував усі податки, але розмір його внесків теж виявився замалим, щоб його зарахували за робочий стаж. Чоловік обурюється, що людей не попереджають про розміри внесків заздалегідь, а потім це стає для них неприємним сюрпризом.

    Щоб отримати хоч якусь допомогу, чоловік за скеруванням Пенсійного фонду звернувся до департаменту соціального захисту населення. Але і тут йому відмовили. Квартирна площа чоловіка перевищує встановлену норму. До речі, втратити право на соцдопомогу можна і через понаднормовий розмір присадибної ділянки або зроблену коштовну покупку (квартира, машина, земля).

  • Олександр Маслєєв пішов у службу зайнятості, щоб стати на облік і спробувати знайти роботу, адже вдома у нього сім’я – дружина та 13-річна донька.  Втім, чоловікові відмовили, оскільки за документами він вже пенсіонер (йому виповнилося 60 років). Єдиним виходом чоловік вважав виїзд за кордон, тож влаштувався у Польщі… прибиральником. Зараз чоловік в Україні, офіційно безробітний. За які кошти жити?

    Що кажуть чиновники?

    За словами керівника обласного центру служби зайнятості Василя Цимбалюка, осіб передпенсійного віку легше працевлаштувати, ніж молодь, бо вони не виїжджають за кордон. Серед вакансій – швачки, електрозварювальники та прибиральниці. Але з такими зарплатами, які пропонують роботодавці, ніхто працювати не квапиться. «За нашими підрахунками, щоб зменшити кадровий відтік, зарплата повинна становити від 12 тисяч гривень», – каже Василь Цимбалюк.

    Служба зайнятості працює з цією категорією безробітних так само, як з іншими. «Ми пропонуємо відповідну роботу, а також навчання, перенавчання, одноразову допомогу для початку підприємницької діяльності», – розповідає чиновник. За його словами, особам передпенсійного віку, які стали на облік служби зайнятості, надається грошова допомога. Її розмір залежить від довідки про розмір попередньої заробітної плати. Мінімальна – 640 грн., максимальна – 7 600 грн. Якщо людині до пенсії залишається два роки, то вона може перебувати на обліку весь цей час, а не один рік, як всі інші. Наразі на Івано-Франківщині зареєстровано близько 2500 непрацевлаштованих осіб передпенсійного віку. З початку року 880 «майже пенсіонерів» зуміли знайти відповідну роботу.

    У Пенсійному фонді пояснюють: пенсійний вік не збільшився, а залишився на рівні 60 років, однак тільки за тієї умови, що особа має відповідний стаж роботи. З 2018 року – це 25 років роботи, у 2019 році – 26 років, наступного року буде 27. Таке зростання триватиме до 2028 року, коли необхідний стаж становитиме 35 років.

    Заступник начальника Пенсійного фонду України в Івано-Франківської області Роман Берчак також запевняє: якщо приватний підприємець справно сплачував внески до Пенсійного фонду, цей період буде зараховуватися до страхового стажу. Для цього необхідно подати документи, які підтверджують підприємницьку діяльність.

    На Івано-Франківщині всього 17% пенсіонерів досі продовжують працювати. Загалом їх 353 тисячі. Для них немає ніяких обмежень, за винятком, що їм не перераховується прожитковий мінімум.

    Також Роман Берчак радить усім зареєструватися на веб-порталі Пенсійного фонду  і щомісяця отримувати повідомлення про стан своїх пенсійних внесків: скільки вашого податку було сплачено, який стаж роботи заробили та на яку пенсію можете розраховувати.

    Христина ДИЧАКОВСЬКА

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!