Міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків зазначив, що франківці за тепло мають отримати платіжки від «Теплокомуненерго» зі знижкою у 10%. Натомість на підприємстві кажуть, що це робити їм не вигідно.
Нагадаємо, що наприкінці 2019 прем’єр-міністр України Олексій Гончарук сказав, що Уряд ухвалив рішення, яке дозволяє зменшити суму в платіжці за тепло до 30%. Усі відповідні інструменти для цього надали місцевій владі. Вже згодом очільник Франківська доручив знизити на 10% грудневі платіжки за тепло.
Натомість у «Теплокомуненерго» кажуть, їм тарифи на тепло встановлює не міська влада, це прерогатива Національної Комісії, що здійснює державне регулюванням в сфері енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП). Тобто, тільки вона може встановлювати і змінювати тарифи ліцензіатам.
«Івано-Франківськтеплокомуненерго» є саме таким ліцензіатом і місцева влада поки що не наділена повноваженнями щодо збільшення чи зменшення затверджених НКРЕКП тарифів на теплову енергію її виробництво, транспортування та постачання за всіма категоріями споживачів», – йдеться у дописі тепловиків.
У ТКЕ кажуть, що сьогодні на підприємстві діють тарифи встановлені Постановою НКРЕКП № 1706 від 10.12.2018 р., які відкориговані в частині зростання ціни на природний газ і електроенергію, проте не враховують чинні зміни. Комунальники наголошують, що тарифи наразі економічно необґрунтовані і не забезпечують відшкодування витрат при виробництві теплової енергії.
Наразі на підприємстві кажуть, що у них діє найнижчий тариф серед аналогічних міст в Україні і становить для потреб населення на теплову енергію (одноставковий) на рівні 1218,51 грн/Гкал (без ПДВ). Для порівняння: Тернопіль – 15431,99; Луцьк – 1521,48; Рівне – 1481,26 грн/Гкал (без ПДВ). Саме тому 24 грудня 2019 року відбулися відкриті громадські слухання щодо зміни тарифів. Там визнали, що тарифи слід підняти.
«Заступник міського голови Руслан Гайда під час обговорення зазначив, що без прийняття нових тарифів на 2020 рік фінансове існування підприємства буде проблематичним, дотацій з міського бюджету не вистачить. Усі складові тарифу за останні роки значно зросли. Зауважимо, що на той час про ініціативи Уряду і міського голови ще ніхто, навіть не здогадувався», – пишуть тепловики.
Також на слуханнях в.о. головного інженера підприємства Михайло Кобилянський зауважив, що вартість газу для підприємства за останні місяці змінювалася і на найближчому засіданні НКРЕКП, яке має відбутися у січні 2020 року, визначать остаточні тарифи на теплову енергію: її виробництво, транспортування та постачання для ДМП «ІФТКЕ».
«Без цього, при старому економічно-необґрунтованому тарифі, здійснення змін по нарахуванню, як то передбачає Постанова №1082 призведе до ще більших фінансових втрат і чимдалі заганятиме підприємство до боргової ями. При таких тенденціях зменшення тарифу до 30% чи на 10%, як було задекларовано у високих кабінетах, стає економічною удавкою теплогенеруючому підприємству», – пишуть на сторінці ТКЕ.