Моє тіло – моя фортеця

  • В Івано-Франківську відбувся західноукраїнський турнір з бодібілдингу та фітнес-бікіні «Кубок Карпат». Участь у ньому взяло близько 60 спортсменів та спортсменок зі всієї України. Що ж приваблює людей у цьому виді спорту?

    Від тісних «качалок» до трендових спортзалів

    Голова Івано-Франківської обласної федерації бодібілдингу, чемпіон світу та Європи Федір Хашалов каже, що у наш час ходити у спортзал стало не просто модно, а дуже модно.

    «В кожному мікрорайоні Івано-Франківська відкриваються нові спортзали. Хто не ходить у зал – не встигає за часом, адже зараз це дійсно трендова річ, якою займаються ледь не всі, підтримують себе у доброму фізичному стані, фотографуються, публікують фотографії. Колись мотивація була простішою – «йду в зал, позаймаюсь, щоб стати сильнішим чи просто влітку гарно виглядати на пляжі». У наш час спортзали стали модним місцем для проведення вільного часу», – розповідає Хашалов.

    За його словами, команда ентузіастів, які згодом утворили федерацію бодібілдингу в Івано-Франківську, сформувалася в 2005 році – спортсмени займалися в одному спортзалі, там і познайомились.

    «Сформувалася певна «тусовка»,  нас було чоловік сім, і ми завжди дружили. З часом це переросло у щось більше – ми згуртувалися, очолили федерацію і зараз проводимо немалу роботу, зокрема пропагуємо цей вид спорту, здоровий спосіб життя. Всіх нас докупи звів саме тренажерний зал, це був комплекс «Олімп» на вулиці Сахарова, і це було 13 років тому. Там на другому поверсі був тренажерний зал – маленький, вузький, незручний, але все одно він для нас був найкращим. У той час не було великих красивих залів – лише тісні, часто підвальні «качалки», але нам це анітрохи не заважало. Зараз же в людей є величезний вибір, куди ходити і чим займатись. Тоді ж на весь Франківськ було буквально кілька залів, а зараз їх, мабуть, біля 30-ти і ще десь зо 20 фітнес-студій», – говорить Хашалов.

    Втім, далеко не кожен чоловік, який ходить до спортзалу, починає професійно займатися саме бодібілдингом. Це доволі специфічний вид спорту, який орієнтований не так на силові показники (за них змагаються спортсмени-пауерліфтери), як на зовнішній вигляд, рельєф та гармонійність м’язів, естетику фізичної сили.

    На турнірах є різні категорії: звичний бодібілдинг, де цінується м’язова маса, його класична версія, де судді вище оцінюють естетичність та пропорційність, а також категорія «фітнес». Останнім часом набувають популярності й нові види змагань, як-от Men’s Physique. У цій категорії не потрібно носити спеціальні вузькі плавки, дещо схожі на стрінги, на сцену спортсмени виходять у шортах, що є дещо прийнятнішим для багатьох учасників. Жінки ж змагаються переважно в двох категоріях: фітнес-бікіні та бодіфітнес.

    «Зараз навіть не просто модно ходити у спортзал – це справжня необхідність, адже життя є вкрай динамічним. Знаєте, як кажуть: якщо хочеш розвантажити голову, треба навантажити тіло. Часто буває, що ти психологічно перевантажений і є необхідність прийти у спортзал і зайнятись чимось простим і потрібним», – додає віце-президент обласної федерації бодібілдингу Андрій Грицак.

    Дружба та конкуренція

    У домашньому турнірі Федір Хашалов бере участь вперше, він ще ніколи не виступав у рідних стінах.

    «Я вже три роки, як відпочиваю. Після останньої перемоги на Європейських іграх в Баку в 2015 році взяв паузу, і це буде перший старт після неї, у себе вдома, в Івано-Франківську. Я ставлюся до турніру дуже відповідально. Бо вийдеш на сцену, тебе оголосять чемпіоном світу, а потім вийде якийсь умовний Василько, який виступає вперше, і обійде тебе. І якщо не готуватись належним чином, то потім буде соромно дивитись людям в очі, бо питатимуть, що ж ти за чемпіон такий. Тут немає такого, як «а, ти чемпіоном був – то ходи на сцену, дамо перше місце». Оцінюватимуть всіх об’єктивно та суворо. Я вперше спробую себе у категорії Men’s Physique. А в категорії «фітнес», до речі, моїм конкурентом стане мій друг та колега Назарій Пронін. Вона є досить складною, і атлетів у ній буде, мабуть, небагато. Через тиждень, до речі, в Харкові буде чемпіонат України, і наш турнір стане для мене важливою сходинкою», – пояснив спортсмен.

    Назарій Пронін – менш досвідчений атлет, аніж Федір. Втім, він уже встиг завоювати звання бронзового призера чемпіонату України з бодібілдингу і зупинятися на досягнутому аж ніяк не збирається.

    «Я виступаю не так часто, як Федір, і для мене це стане великим досвідом. Хоча, як і кожен учасник, хочу проявити себе з найкращого боку і зайняти перше місце. І рано чи пізно я буду чемпіоном і України, і світу. Справжній бодібілдинг – це філософія життя, адже в здоровому тілі – здоровий дух. Зараз люди все більше розуміють, що треба розвиватися, в тому числі й фізично, займаючись спортом. Коли я лише починав бігати, в 16 років, на мене на вулиці показували пальцями, мовляв, якийсь дурник бігає. Мені дуже приємно, що з кожним роком людей, які займаються спортом, стає все більше, це стає нормою, і, думаю, у майбутньому кожна людина займатиметься спортом», – ділиться думками Назарій.

    За його словами, у кожного спортсмена є свої методи підготовки, але основним є любити те, чим займаєшся, і вкладати в це всі свої сили. Лише тоді можна досягти високих результатів.

    «Спорт займає значну частину мого життя. Я роблю те, що мені подобається, і роблю це щодня. Ранок починаю із зарядки і розтяжок, іноді – з пробіжок. Регулярно, кілька разів на тиждень займаюся в тренажерному залі. Це моя буденність, без якої я не уявляю свого життя. Сама підготовка до турніру починається ближче до початку змагань – так звані «сушка» і підводка м’язів. Адже кожен учасник повинен виглядати гарно «просушеним» і підготувати програму свого довільного виступу», – пояснює Пронін.

    Він, до речі, веде вкрай здоровий спосіб життя – не вживає свинину та алкогольні напої, а також не палить. Не визнає Назарій навіть сік з пакетів, кажучи, що там немає практично нічого натурального. Втім, повністю відмовлятися від м’яса спортсмен вважає недоцільним, адже, до прикладу, курятина містить багато білка, який легко засвоюється і необхідний для набору м’язової маси.

    «Але кожен робить свій вибір. І якщо ви відчуваєте, що отримуєте достатньо білків для свого організму, не вживаючи м’яса, тоді це ваше право – відмовитись від нього. Втім, наразі це не є популярним у бодібілдингу, більшість спортсменів вживають м’ясо у великих кількостях. До речі, всупереч стереотипам, серед бодібілдерів є багато ерудованих людей, з якими можна поговорити на будь-які теми», – підсумовує атлет.

     

    Переможці та переможниці

    Сам турнір під назвою «Кубок Карпат» відбувся в Івано-Франківську 15 квітня. Участь у ньому взяло понад півсотні спортсменів та спортсменок зі всієї України. Вони змагались у різних номінаціях, залежно від зросту, ваги та обраної категорії. Оцінювали учасників судді з різних регіонів України. Змагання проводилися за правилами федерації бодібілдингу України та світу – IFBB.

    «Ми вже традиційно проводимо щорічні змагання в Івано-Франківську. Мабуть, вперше до організації заходу долучилися люди, які виділили немалі кошти для грошових винагород спортсменам. Мова йде про суму 100 тисяч гривень. Ці гроші атлети отримають за перші, другі та треті місця. Сума, як для бодібілдингу, досить велика, тож за неї приїде змагатися чимало спортсменів. Близько 20 спортсменів їхатиме з Харкова. У нас західноукраїнський турнір, але він є відкритим, тож участь зможуть взяти спортсмени зі всієї України. Буде цікаво, адже будуть сильні суперники», – сказав Федір Хашалов на прес-конференції за кілька днів до змагань.

    У ході турніру на сцену по черзі виходили атлети та атлетки, намащені спеціальним гримом – він робить м’язи візуально більш підтягнутими. Вони демонстрували свою фігуру та її пропорції суддям, які ставили оцінки за м’язову масу, естетику та гармонійність тілобудови.

    Для глядачів влаштували декілька конкурсів. В одному з них всім охочим пропонували поборотись на руках з чемпіоном світу з арм-рестлінгу Рустамом Бабаєвим. Охочих виявилось близько десяти, втім, жодному з них не вдалося виграти 5 тис. гривень, які ведучі пообіцяли за перемогу.

    У категорії Men’s Physique зростом до 176 сантиметрів переміг франківський атлет Федір Хашалов. Він же зайняв перше місце у «фітнесі», а його друг Назарій Пронін отримав «срібло». А в абсолютній категорії цього виду бодібілдингу перемогу отримав Сергій Семенюк з Харкова.

    У класичному бодібілдингу найкращим став Євген Михайленко з Дніпра, у категорії «бодібілдинг до 85 кілограмів» – Максим Черненко з Сум. В абсолютній же категорії лідером став Роман Білецький з Харкова.

    Серед жінок переможницями стали Аліна Волошина з Харківщини (фітнес-бікіні до 166 см) та Юлія Мануйлова з Сумщини (бодіфітнес). А в абсолютній категорії перемогла Олена Глазун з міста Суми.

     

    No pain – no gain

    Одним із девізів бодібілдерів є фраза «No pain – no gain», яку можна перекласти як «Без болю немає результатів». І справді, регулярні виснажливі тренування у спортивному залі, в ході яких спортсмен підіймає снаряди, вага яких може сягати сотень кілограмів, – неодмінний атрибут бодібілдингу. Щоб досягти значних успіхів на цьому поприщі, потрібно довго і важко працювати, «виковуючи» своє тіло. Втім, прихильникам цього виду спорту однаково подобається як процес роботи над собою, так і отримані результати.

    Тарас Волошин

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!