На 96-му році життя померла легендарна гуцулка Теодозія Плитка-Сорохан

У Криворівні померла Теодозія Плитка-Сорохан, яка за життя стала живою легендою Гуцульщини. Смерть забрала її у віці 95 років.

 Життя жінки було нелегким. Вона перебула і колимські концтабори, і арешти, і заслання в Сибір. Однак, поверталася у своє рідне село на Верховинщині і продовжувала жити, пишуть ”Вікна”.

Теодозія Плитка-Сорохан є авторкою трьох книг: “Криворівське розмаїття” (2005 р.), “Від Черемоша до Колими” (2006 р.) та “На струнах душі і серця” (2009 р.).

«Господи, яке життя в мене було бідне, ніхто такого певно не зазнав від самого дитинства. Жила як нелюд усе дитинство і всі роки. Вже всі мої ровесники і знайомі на тому світі. А мені дає Господь ще роки», — зауважувала гуцулка ще кілька років тому в інтерв’ю “Радіо Свобода”. На той час вона вже хворіла і майже не піднімалася з ліжка.

”Майже увесь час жінка уже лежить, каже, обмаль сил і докучають болячки, чекає у постійній молитві на відхід у вічний світ. Щонеділі по радіо слухає літургію з Ватикану і сама причащається. В останню путь приготувала усе, щоб не завдавати нікому клопотів. У коморі – домовина і хрест. Навіть не вірилось, що людина не лише підніметься з ліжка, але й ще щиро порозмовляє, щось порадить, а насамкінець прочитає вірші українською і польською, заспіває і заграє на гітарі та сопілці”, — йшлося у публікації.

Вона ніколи нікому не бажала зла. Бо мала свою особисту заповідь — жити з Богом у душі, чинити так, щоб не осудив Господь, а не люди, бо вони різні. Розповідь про своє життя і непросту долю виклала у співанках і віршах на сторінках двох книжечок – «Криворівненське розмаїття» і «Від Черемоша до Колими», видані за пенсію.

Жінка завжди сподівалася, що до хати прийде хтось із людей і навчиться у неї співати і писати співанок, але уже спокійна, що бодай одна гуцулка перейняла у неї майстерність вишивання. Саме культура і віра дають людям свободу, переконувала літня жінка. А гори і ліс вважає найкращими лікарями для очищення душі і встановлення внутрішньої гармонії.

Учора легендарної жінки не стало.

ФОТО Юрія Рильчука
“Криворівня..Ця людина була при житті Святою. Сьогодні її не стало. Погукала отця Івана, попросила причастя. Причастилась та за хвилин 15 і пішла в інший Світ. Не стало Теодозії Плитки на 96 році”, — пише у соцмережі Facebook Юрій Фоменко.

”Сумна звістка з Криворівні. Неодному сказала “дитинко” … Злітайтеся тепер ,Одосіїні діти, провести молитвами і піснями як Одосійка це любила…Страдницю, “грішну Дозю з Криворівні”, повідомляє Оксана Рибарук.

Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!