На «Мальований дзбаник»  з’їхались шанувальники косівської кераміки

  • Минулого тижня у Косові щорічний  відкритий фестиваль кераміки «Мальований дзбаник»  зібрав численних гостей як з України, так і й з-за корону.

     За словами ініціатора фестивалю – Марії Гринюк, кандидата мистецтвознавства, художниці та майстрині кераміки, захід має на меті популяризацію мальованої косівської кераміки в Україні та світі.

    Фестиваль пройшов за підтримки обласної і місцевої влади та інших партнерів.

    На подвір’ї  районного будинку культури просто неба розгорнулася виставка- ярмарок керамічних виробів від знаних косівських майстрів, де всі охочі могли придбати оригінальну авторську кераміку  та спробувати себе в роботі за гончарним кругом. Ярмарок став яскравим свідченням того, що  гончарне ремесло  в Косові  живе й  активно розвивається, збагачується творчістю молодих митців і, водночас зберігає свою традиційну  впізнавану в усьому світі технологію.

    Серед гостей фестивалю були також бійці АТО  та волонтери з передової – учасники 28 заїзду  реабілітаційно-відпочинкового табору  для учасників АТО  «З любов’ю в серці». Гості з неспокійного Сходу  були приємно подивовані  багатством гуцульських  традицій, особливо – творами косівських майстрів- кераміків. Учасники табору  разом з косівською дітворою  стали учасниками акції  «Арт-майдан», організованої для них  волонтерами ГО «За покликом серця» спільно з Музеєм  народного мистецтва і побуту Гуцульщини.

    Читайте також: У Косові зберігають традиції гончарства

    Діти та дорослі  спробували відчути себе творцем справжніх гуцульських  кахель  – кожен отримав розмальовку за мотивами  кахельних сюжетів  відомих гончарів ХІХ ст. – Олекси Бахматюка та Петра Баранюка.  Учасники АТО та волонтери  виготовили для себе  сувеніри на пам’ять про фестиваль – розмалювали фарбами керамічні тарілки.

    Під звуки трембіт на літній сцені  відбулося урочисте відкриття свята. З вітальними словами виступили організатори фестивалю та поважні  гості з Києва, Чернівців , Івано-Франківська  та Тарнува (Польща). Танці та співи від  місцевих та приїжджих фольклорних колективів і виконавців створювали атмосферу свята. Вісім етно-двориків представляли окремі  села- осередки  Косівщини.

     На другий день фестивалю експерти, науковці, музейники, митці та викладачі  з України та Польщі  відвідали керамічний цех та виставкові зали при Косівському регіональному віддленні НСХУ. Разом з головою спілки Іваном Кочержуком  гості обговорювали досягнення, перспективи та ризики  гончарної галузі. Цього ж дня делегація побувала у приватних керамічних майстернях родини Троців, Валентини Джуранюк , Іванни Козак –Ділети та Марії Гринюк.  Гості ознайомились  також  з освітньою роботою Дитячої художньої школи в селищі Кути, де викладачі відроджують традиції кутської майоліки.

    Насичена програма фестивалю вкотре привернула увагу  громадськості до питання збереження та популяризації  косівської мальованої кераміки  – живої традиції, що  претендує на внесення до переліку нематеріальної культурної спадщини ЮНЕСКО.

    Вікторія Яремин, завідувач Косівського музею народного мистецтва і побуту Гуцульщини

     

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!