Надання допомог та пільг учасникам АТО і членам їх сімей, сім’ям, рідні яких загинули під час проведення АТО – це комплекс заходів, що здійснюються на державному та місцевому рівнях із метою фінансової, соціальної, психологічної підтримки учасників АТО та членів їх сімей.
Упродовж року на Прикарпатті, за словами заступника директора департаменту соціальної політики облдержадміністрації Віталія Яворського, відповідно до заходів державної та обласної програм санаторно-курортним лікуванням було охоплено 308 учасників АТО. Путівками на санаторно-курортне лікування із Державного бюджету забезпечено 167 учасників АТО. Психологічну реабілітацію пройшли 166 військовослужбовців.
«З метою забезпечення соціальної та професійної адаптації учасників АТО станом на 1.11.2016 року укладено 29 договорів на суму 460,3 тис. грн. на навчання демобілізованих воїнів у автошколах області, – повідомив під час засідання колегії ОДА Віталій Яворський. – Двом учасникам АТО, які втратили функціональні можливості нижніх кінцівок, придбано житло на суму 1102,97 тис. гривень».
В області інтенсивно проводиться інформаційно-роз’яснювальна робота щодо соціально-правового захисту учасників АТО. Зокрема, при облдержадміністрації функціонує Центр допомоги учасникам антитерористичної операції, до складу якого входять представник Державної служби України у справах ветеранів війни та учасників антитерористичної операції в області, військовий комісар, керівник департаменту соціальної політики, а також громадські активісти, які беруть участь у роботі Центру на громадських засадах. Такі ж центри функціонують в районах та містах області.
З метою забезпечення вирішення нагальних питань діє обласна програма підтримки соціального захисту і реабілітації учасників АТО. На виконання заходів зазначеної програми з коштів обласного бюджету в 2015 році профінансовано 5898,2 тис. гривень. У поточному році виділено кошти у розмірі 8065 тис. гривень. «Станом на 15 грудня цього року 16 сім’ям у зв’язку з втратою члена сім’ї, смерть якого пов’язана з участю в АТО, виплачено допомогу на суму 800 тис. гривень, 23 сім’ям до роковин трагедії загиблих під час проведення АТО на суму 690 тис. гривень, восьми сім’ям зниклих безвісти на суму 120 тис. гривень, 289 постраждалим учасникам АТО на суму 1100 тис. гривень, – проінформував посадовець. – Разом з тим, в області здійснюються заходи щодо поліпшення житлових умов сімей учасників АТО.
На їх реалізацію у 2016 році в обласному бюджеті передбачено кошти у сумі 3 млн 800 тис. гривень». Варто додати, що на Прикарпатті 74 особам видано посвідчення бійця-добровольця антитерористичної операції. Продовжується робота й щодо виділення земельних ділянок. Наразі до органів місцевого самоврядування та головного управління Держгеокадастру в області із заявами на отримання земельних ділянок звернулися 5248 захисників України. Надано 2271 дозвіл на розроблення документації із землеустрою на загальну площу 472 га.
Органами місцевого самоврядування із 4943 поданих заяв надано 1976 дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність на площу 385,8 га. Головним управлінням Держгеокадастру в області із 305 поданих заяв від зазначеної категорії громадян надано 295 (96,7%) дозволів на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність загальною площею 86,3 га.
Майже четверта частина громадян, які звернулися за отриманням земельних ділянок, а саме 1464 військовослужбовці, бажають отримати земельні ділянки у м. Івано-Франківську. Органами місцевого самоврядування надано 206 відмов у наданні дозволів на розроблення документації із землеустрою. Основними причинами яких є відсутність генеральних планів забудови населених пунктів та детальних планів території, відсутність вільних земель запасу в межах населених пунктів місцевих рад, в яких бажають отримати земельні ділянки учасники АТО.
На сьогодні 778 учасників АТО вже оформили правовстановлюючі документи на земельні ділянки загальною площею 100,1 га Зарезервовано земельні ділянки на території області загальною площею 1275,7 га, які можуть бути передані учасникам АТО. «У сучасних реаліях обласна влада та органи місцевого самоврядування мають в повному обсязі забезпечити виконання зобов’язань щодо соціальних гарантій учасників АТО, – наголосив під час засідання колегії облдержадміністрації Олег Гончарук. – Питання виділення земельних ділянок військовослужбовцям постійно перебувають на контролі керівництва області».
Нагадаємо, у Коломиї для підтримки воїнів АТО та сиріт влаштували благодійний концерт.