Лише 12 ринків із 42 діючих агропродовольчих ринків Прикарпаття відкрили 1 травня, хоч потреба в їх повноцінній роботі нагальна.
Адже це не лише робочі місця для тисяч мешканців Івано-Франківщини, а й величезні втрати для підприємців через нереалізований товар. Та й місцеві бюджети не дораховуються податків, пише “Голос України”.
Перші дні роботи в умовах карантину показали, що продавці центрального продовольчого ринку в Івано-Франківську ринку здебільшого дотримуються рекомендацій. Адже не хочуть наражатися на небезпеку. У відкритих та закритих павільйонах, приміром, робочі місця розділені від покупців заслоном із прозорої харчової плівки. Працівники – в захисних масках та рукавичках.
А як мають давати собі раду із вирощеним селяни в тих районах, де ринки закриті? Куди дівати, приміром, розсаду, зелень, молокопродукцію? Продавці йдуть на порушення – торгують у непристосованих місцях. Наприклад, на вулиці Ринковій у Городенці тротуари заставлені крамом. Покупців менше, ніж продавців. Та ще й ринкова влада розганяє несанкціоновану торгівлю.
«Щодо самих ринків, то всі вони на території області – приватні. Ми повідомили їхнім власникам умови роботи цих структур під час карантину, належні санітарно-епідемічні вимоги. Якщо 30 квітня відкрилося 14 ринків, то 1 травня – лише 12. Підприємці порахували, скільки їм треба витрачатися на засоби індивідуального захисту, дезінфектори, контроль температури тіла працівників та покупців на всіх входах, то й не поспішають відкриватися», – повідомив начальник Головного управління Держпродспоживслужби в області Роман Гурський.
Так, у Яремчі спочатку заявили про відкриття трьох ринків, а жоден так і не працював.
За 1 травня склали приписи на 14 порушень санітарно-епідемічних вимог на ринках, зокрема в місті Долина. Рекомендації щодо їх усунення надіслані владі ОТГ та власникам ринку. Повідомлена й поліція. Після виявлення повторних порушень облпродспоживслужба складе відповідні протоколи, що може потягнути за собою адміністративну відповідальність.