На Прикарпатті палають сухі трави і кількість пожеж у екосистемах зростає. Однак це, здається, не спиняє місцевих паліїв, котрі прагнуть господарювати старими методами і ніяк не можуть усвідомити власної відповідальності за те, що коїться в області.
Від початку року на Івано-Франківщині зареєстровано понад вісім сотень пожеж у природних екосистемах. Внаслідок невдалого спалення сухостою є 3 загиблих, 2 травмованих і десятки гектарів спустошеної землі. Вогонь перекидається на житлові та господарські будівлі, горить людське добро, пише УДСНС.
Причиною таких загорань найчастіше стають люди, які, неграмотно господарюючи, і не здогадуються, якої шкоди завдають довкіллю. Знищуючи родючий шар ґрунту, горе-господарі саме в такий спосіб намагаються навести лад на присадибних ділянках, на полях та сінокосах. Іноді для виникнення пожежі достатньо навіть непогашеного недопалка, недбало кинутого на узбіччя, а локалізувати загорання та погасити пожежу сухої трави на відкритих територіях непросто, оскільки швидкість поширення вогню – висока, особливо у суху, вітряну погоду.
Шкода від спалювання листя і сухої трави багатолика і надзвичайно небезпечна. Окрім того, з димом у повітря вивільняються діоксини – одні з найотруйніших для людини речовин. На присадибних ділянках рослини нерідко окропляють пестицидами, які також вивільняються у повітря при згорянні листя чи трави. Найбільше пестицидів містить бадилля картоплі, яке ми так рясно окропляємо від колорадського жука. Додаткова проблема полягає в тому, що з листям як правило горить і безліч різноманітного сміття, що суттєво посилює забруднення атмосфери.
При згорянні, скажемо, поліетиленового пакету, в повітря вивільняється до 70 різноманітних хімічних сполук, більшість з яких отруйні для людини. Саме вони, як правило, стають причиною першіння в горлі, кашлю. Щільний чорний дим від тління пластикового сміття містить канцерогенні поліциклічні вуглеводні. При спаленні сухостою існує реальна загроза лісових пожеж і загорання житлових будинків.
Якщо ведеться спалювання стерні на полях, через які проходять високовольтні лінії електропередач, постає нова загроза. Густий дим є напівпровідником і за певних умов здатний стати причиною короткого замикання ЛЕП. Дим від вогнищ в туманні дні може утворювати смог і надовго зависати у повітрі. В цьому випадку погіршується видимість на дорогах, що призводить до збільшення частоти ДТП, аварій. Окрім того, попадаючи у легені, дим викликає суттєве погіршення здоров’я людини.
Шановні мешканці краю! Замисліться, наскільки небезпечним може стати неконтрольоване спалювання сухої трави та сміття! Не наражайте на небезпеку себе і оточуючих!
До теми: У Франківську горіла квартира