25 грудня 2015 року в Національному банку України відбулася презентація банкноти номіналом 500 гривень зразка 2015 року з удосконаленою системою захисту («віконна» захисна стрічка, оптично-змінний елемент SPARK).
Банкноти будуть введені в обіг з 11 квітня 2016 року з метою поліпшення організації готівкового обігу та в межах планового випуску на 2016 рік на заміну зношених, пошкоджених та вилучених з обігу. Банкноти номіналом 500 гривень зразка 2006 та 2015 років перебуватимуть в обігу одночасно.
Нагадаємо, 500 гривень — номінал грошових купюр УНР, що ходили у 1918-1920 роках, а також монет і банкнот незалежної України, введених в обіг 15 вересня 2006 року.
Перші 500 гривневі банкноти друкувалися на Банкнотно-монетному дворі НБУ в 2006 році.
Банкноту вже старого зразка виготовлено на спеціальному тонованому папері бежевого відтінку, що відповідає переважаючому кольору банкноти, з багатотоновим водяним знаком у вигляді портрета.
На аверсному боці банкноти розміщено портрет видатного українського філософа і вченого Григорія Сковороди на тлі фонтану з написом Неравное всѢмъ равенство — ілюстрації до твору «Ознаки деяких спорідностей». Крім того лицьова сторона банкноти містить зображення Малого Державного Герба України, написи Україна та Національний банк України, номінал купюри, зазначений числом та прописом, підпис голови НБУ, позначку для людей з послабленим зором у вигляді трьох крапок.
На реверсному боці банкноти розміщено зображення будівлі староакадемічного корпусу Києво-Могилянської академії на фоні зображння печатки навчального закладу, що використовувалася в XVIII столітті. Зліва від зображення академії розташована ілюстрація до твору «Піфагоровий трикутник» у вигляді трикутника з оком, вписаного в коло. Також зворотний бік банкноти містить серію та номер купюри, номінал, зазначений числом і прописом, рік і місце друку.
На банкнотах міститься підпис Володимира Стельмаха.
Художник Василь Лопата на початку 1990-х років пропонував зобразити на купюрі номіналом 500 гривень короля Данила Галицького.