Не маєте боргів? Знайдуть!

  • Якщо ви думаєте, що відключили стаціонарний телефон чи радіоточку та не маєте боргів, то помиляєтесь. В Івано-Франківську вже другий місяць колишнім абонентам ПАТ «Укртелеком» приходять листи з боргами за телекомунікаційні послуги від колекторської фірми.

     Борги з минулого

    Нещодавно деякі франківчани забили на сполох через повідомлення про сплату боргів за телекомунікаційні послуги. У листах, які вони отримали, йдеться про те, що ПАТ «Укртелеком» прийняв рішення відступити права вимоги заборгованості ТОВ «Росвен Інвест Україна». Відповідний договір факторингу укладений 29 грудня 2016 року.

    Люди розповідають, що про борги перед «Укртелекомом» навіть не знали. Ба більше, перед розірванням договору їх запевняли, що ніяких боргів немає. Втім вже через декілька років про борги нагадала їм колекторська фірма.

    Франківчанка Оксана написала про такий «лист щастя» в одній із соцмереж. Жінка була здивована боргом перед «Укртелекомом», адже стаціонарного телефона в неї немає. Згодом з’ясувалося, що це борг за радіоточку, яка була відключена близько семи років тому. Та оскільки батьки не написали відповідної заяви, то й нараховувалась абонплата. Поки сім’я з’ясовувала, звідки взявся борг, він встиг вирости з 27 до 57 гривень. У ТОВ «Росвен Інвест Україна» їм пояснили, що, крім боргу, потрібно сплатити ще й нотаріальну комісію – 30 гривень.

    Під дописом жінки одразу ж відгукнулися й інші люди, які опинилися у схожій ситуації. Наприклад, Вікторія, яка відмовилася від послуг «Укртелекому» більше року тому, розповідає: «Телефон був записаний на мою маму, яка померла. Відповідно, цей колекторський лист з боргом 45,48 грн. прийшов на неї. Шкода, що я не зберегла заяви на відключення від послуг «Укртелекому», адже вони б не розірвали договір, якщо б я не сплатила усі борги».

    Її насторожив той факт, що лист від ПАТ «Укртелеком» роздрукований чорно-білим друком. Раніше платіжки вони завжди присилали на фірмових бланках у брендових синіх кольорах. «В «Укртелекомі» пояснили, що борг нарахували за проміжок від написання заяви до моменту відключення. Оплатити борг сказали на їхній рахунок, а не на рахунок «Росвен», – підкреслює жінка.

    Пані Любі спершу надходили смс-повідомлення з вимогою сплатити борг. Зателефонувавши на вказаний номер, вона дізналася, що це борг перед «Укртелекомом», з яким вони ще у вересні 2015 року розірвали договір. «Коли я відключала телефон, то запитала, чи маю щось доплатити. Якийсь хлопчина сказав, що якщо щось буде, то мене повідомлять. Відключили без проблем через вісім днів. Ніяких повідомлень про борг «Укртелеком» мені не прислав, хоч має мої контактні дані, натомість передав борг якійсь сумнівній компанії разом зі всіма персональними даними без моєї згоди. Я ж не знаю, як вони можуть цим скористатись», – обурюється жінка.

    Цікаво, що у повідомленні ТОВ «Росвен Інвест Україна» вказаний борг у розмірі 103,26 грн. Втім, коли чоловік пані Люби пішов за поясненнями в «Укртелеком», то там сказали, що заборгованість становить лише 53,26 грн. Цю суму він також сплатив на рахунок «Укртелекому».

    Обурена жінка написала заяви в поліцію та ПАТ «Укртелеком». Окрім того, вона закликає так робити всіх, адже чим більше буде таких заяв, тим більше буде від них результату. У поліції ж розповіли, що цього року до них надійшла тільки одна така заява, за якою проводиться перевірка. І додали, що в таких випадках доцільніше звертатися в суд.

     16839502_1231129396965232_1166941299_n

    У разі несплати…

    У листах вказана дата, до якої потрібно сплатити борги в добровільному порядку. У разі несплати розписаний табель-календар з примусового стягнення заборгованості. Це, зокрема, здійснення візиту за місцем проживання, збір інформації для підготовки позову до суду, направлення запитів до державних органів та насамкінець позовна заява в суд про примусове стягнення боргу. Звісно, що, прочитавши у листі такий план дій, значна частина людей заплатить 50-100 грн., лиш би того всього уникнути. А якщо уявити, що таких боржників чимало, то вийде кругленька сума.

    Втім колекторська компанія «Росвен Інвест Україна» працює не сама. Так, у листі йдеться про те, що задля захисту своїх порушених цивільних прав та інтересів вона уклала договір з ТОВ «Кредит Експерс Юкрейн Ел.Ел.Сі». Відтак це товариство має від імені «Росвен Інвест України» займатися поверненням заборгованостей.

    Згідно з даними інформаційно-аналітичної платформи «YouControl», обидві компанії мають спільних засновників, які проживають у Швеції, Угорщині, Великобританії, Нідерландах та на Кіпрі. До того ж, фірми зареєстровані у Києві за однією і тією ж адресою та мають чимало судових справ. Наприклад, тільки з ТОВ «Росвен» пов’язано 437 судів. Втім, порівняно з кількістю судів ПАТ «Укртелеком», що має понад 6 тис. справ, та цифра не така вже й велика. До слова, кінцевим бенефіціарним власником «Укртелекому» є Рінат Ахметов. Він викупив це підприємство у 2013 році.

    ПАТ «Укртелеком» уже не вперше продає борги колекторським фірмам. Так, у 2012 році він долучив до обслуговування частини боргів своїх абонентів ТОВ «Купер Прайс». Тоді колишніх абонентів тероризували телефонними дзвінками та погрожували відсудити через заборгованість квартири.

     

    Позиція «Укртелекому»

  • В Івано-Франківській філії «Укртелекому» пояснити ситуацію з боргами відмовились. За словами начальниці відділу обслуговування масового сегменту Лесі Пастушок, їм заборонено давати будь-які коментарі.

    Відтак ми звернулися в головний офіс ПАТ «Укртелекому». Директор з корпоративних комунікацій Михайло Шуранов розповів, що телекомукаційні послуги надаються на підставі укладеного зі споживачем договору. У разі порушення споживачами умов договорів та ухилення від сплати заборгованості оператор задля захисту своїх інтересів укладає договори доручення з колекторськими компаніями відповідно до Цивільного Кодексу України, або договори факторингу, за якими відступає право вимоги боргу за раніше надані, але не оплачені послуги.

    «Відповідно до укладеного договору між ПАТ «Укртелеком» і ТОВ «Росвен Інвест Україна», оператор відступив права вимоги боргу за договором про надання телекомунікаційних послуг. Про це і повідомлено у листах колишнім абонентам «Укртелекому», договір з якими розірвано через наявність у них заборгованості за отриманні послуги. Також у листах вказано суму заборгованості та спосіб її погашення, контакти для уточнення інформації», – наголосив Шуранов.

    Він додав, що «Укртелеком» попереджає про наявність в абонентів заборгованості, а після її несплати протягом трьох місяців розриває договір на надання телекомпослуг. Відтак через певний час компанія відступає права вимоги боргу за договором про надання телекомунікаційних послуг.

    Наталя КОЗАК

     

    КОМЕНТАР:

    Зореслава КУДИБА, юридична компанія «MORIS GROUP»:

    «Отримані мешканцями Івано-Франківська листи за своєю формою є повідомленням про заміну кредитора в зобов’язанні з оплати телекомунікаційних послуг. Так, в силу положень ч.1 ст.512 Цивільного кодексу України, кредитор (у нашому випадку – ПАТ «Укртелеком») у зобов’язанні може бути замінений іншою особою (ТОВ «Росвен Інвест Україна») внаслідок, зокрема, передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги).

    Укладення договору про заміну кредитора може відбутись і без відома боржника, оскільки, згідно з ч.1 ст.516 ЦКУ, заміна кредитора у зобов’язанні здійснюється без згоди боржника, якщо інше не встановлено договором або законом.

    Договір факторингу є одним з видів договору про відступлення права вимоги, який має свої особливості. Частиною 1 ст. 1082 ЦКУ встановлено: боржник зобов’язаний здійснити платіж факторові за умови, якщо він одержав від клієнта або фактора письмове повідомлення про відступлення права грошової вимоги факторові і в цьому повідомленні визначена грошова вимога, яка підлягає виконанню, а також названий фактор, якому має бути здійснений платіж.

    Таким чином, письмове повідомлення від однієї зі сторін договору факторингу, підписане керівником цього підприємства, про укладення договору факторингу і відступлення права грошової вимоги має бути надіслане на адресу боржника разом із доказами відступлення права грошової вимоги (копією відповідного договору). Якщо ж таке повідомлення підписується іншою особою на підставі, зокрема, довіреності чи договору-доручення, то до такого повідомлення мають бути долучені засвідчені копії відповідної довіреності чи договору-доручення, щоб боржник мав змогу переконатися в наявності відповідних повноважень у підписанта.

    У разі неотримання таких документів боржник має право подати письмове звернення до ТОВ «Росвен Інвест Україна» з вимогою надати докази того, що відступлення права грошової вимоги факторові справді мало місце. До моменту отримання цих документів боржник має право здійснити платіж попередньому кредиторові (ПАТ «Укртелеком»).

    Також хочу зазначити, що згідно зі ст. 262 ЦКУ, заміна сторін у зобов’язанні не змінює порядку обчислення та перебігу позовної давності. Відповідно, у разі подання новим кредитором позову до суду про стягнення заборгованості платежів, за якими минув строк позовної давності (3 роки), це є підставою для відмови у позові.

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!