12 грудня Прикарпаттям пронісся буревій. Негода декілька годин лютувала у гірській частині області. За попередніми підрахунками, вона завдала шкоди на понад п’ять мільйонів гривень.
Без світла і даху
Найбільше від негоди постраждав Косівський район, трохи менше – Коломийський. Вітер розпочався близько 10.00 і ставав чимраз сильніший. Він легко викорчовував дерева та зривав дахи. Пошкоджені 23 адміністративні будівлі: лікарня, ФАПи, військкомат, санаторій, майже 150 приватних будинків та 16 шкіл у Шешорах, Пістині, Старому Косові, Кутах, Старих Кутах, Уторопах тощо. Однак найбільшого лиха негода наробила в районному центрі.
«Внаслідок посилення шквалистого вітру, який сягав до 25 метрів за секунду, було пошкоджено дахи адміністративних та житлових будівель. Пожежно-рятувальні підрозділи 17 разів виїжджали для надання допомоги населенню з розрізання 47 повалених дерев та звільнення проїжджих частин доріг, адміністративних і житлових будівель», – розповідає в.о начальника сектору зв’язків із ЗМІ та громадськістю УДСНС області Світлана Бабушкіна.
За словами місцевих мешканців, такого сильного буревію вони ще не бачили. «Вітер ставав постійно сильніший і сильніший. Він міг людину навіть знести і підняти в повітря. Я тут живу понад 35 років, але ще такого сильного вітру не бачив», – каже мешканець Косова Василь Дуленчук.
Міський голова райцентру Юрій Плосконос розповідає, що, як правило, сильні вітри обминають місто, бо воно з трьох боків оточене горами. Але цього разу Косів став епіцентром буревію. «Шкоди наробило багато. Кілька дахів взагалі зняло, а дуже багато пошкодило. Здебільшого постраждали ті дахи, які були накриті шифером чи бляхою», – продовжує він.
Мер зазначає, що негода могла б наробити ще більшого лиха, якби за останні два роки влада не зрізала понад 200 аварійних дерев. Створювались спеціальні комісії, які встановлювали їх аварійність, а потім приїжджав еколог з обласного центру, який давав висновок. Тому ті дерева, що залишилися, були цілком здоровими і вітер їх не ламав, а виривав з корінням. Лише на території центральної районної лікарні впало 30 дерев, пошкоджені декілька корпусів. А дві смереки, які росли біля Будинку культури, впали просто на нього.
«У школі №1 вітер зняв десь 10 листів шиферу, розбив вікно та повалив дерево, яке перегородило вхід. Там на один день довелось припинити навчання, щоб відновити все. В одному класі дітей врятувало те, що була решітка на першому поверсі, тому ніхто не постраждав. У школі-інтернаті також з кількох корпусів зняло шифер», – підкреслює Плосконос.
Під час падіння дерева дуже часто пошкоджували лінії електропередач, тому декілька днів майже весь район був без електроенергії. Загалом знеструмлено понад 20 населених пунктів. Для відновлення електропостачання на допомогу Косівському РЕМу приїжджали спеціалісти ще з чотирьох районів.
«Такий сильний вітер був до 13.30. Після цього він трохи послабшав, але ще виривав те, що почав. У нас часто вітри бувають, бо гірська місцевість, але такого сильного вітру протягом чотирьох годин ще ні разу не було. Це безпрецедентний випадок. Переважно зривало шифер чи металочерепицю зі старих будинків. Тому найбільше постраждали незаможні люди», – зітхає мер.
Для встановлення збитків кожен депутат міської ради збирав інформацію по своєму окрузі, а потім спеціальна комісія розпочала подвірні обходи. Для ліквідації наслідків буревію з районного бюджету виділили 100 тис. грн., а з обласного – 260 тис. грн. та 300 листів шиферу. Ще 50 тис. грн. виділила міськрада. Раніше за ці кошти вона планувала купити відбійник. Втім, за попередніми підрахунками, буревій наробив шкоди на понад п’ять мільйонів.
Якщо в місті ще передбачають матеріальну допомогу постраждалим, то в районі – ні. Перший заступник голови РДА Богдан Марчук зазначає, що під кінець року грошей у районному бюджеті майже немає. «Людям відшкодовувати не будемо. Нам тільки на матеріали для бюджетних установ треба 500 тисяч, а поки що є 360. Але ми вже дали доручення обстежити дерева в районі і зрізати аварійні. На другий рік будемо робити з ними порядок», – додає він.
Про нестачу грошей говорить і перший заступник голови Івано-Франківської ОДА Марія Савка. За її словами, під час сесії облради, яка відбудеться 22 грудня, до резервного фонду планують спрямувати невикористані кошти з інших галузей. «Також ми звернемося до наших підприємців і лісового господарства. Думаю, що наші краяни відкликнуться на ту біду, яка сталася в Косові, і ми зможемо спільними зусиллями впоратися з цим», – наголосила вона.
ОТГ справляються самотужки
Трохи менше за Косівський район постраждав Коломийський. Вітер зачепив здебільшого гірські села, які належать до Печеніжинської та Нижньовербізької ОТГ, а також село Ковалівка.
На території Печеніжинської ОТГ внаслідок буревію пошкоджено покрівлю Печеніжинської ЗОШ І-ІІІ ступенів, ясел-садка «Гуцулочка», дитячої музичної школи, поліклініки, пожежної охорони, будинку побуту, Рунгурського НВК, Княждвірського НВК, Молодятинського НВК, Марківської ЗОШ І-ІІ ступенів та 33-х будинків.
А в Нижньовербізькій ОТГ пошкоджено покрівлі Мишинської та Великоключівської шкіл, Будинку культури, дитячої школи мистецтв, адміністративного приміщення старости у с. Великий Ключів і понад 20 будинків.
Сільський голова Нижньовербізької ОТГ Ярослав М’якушак зазначає, що наразі все відновлюють за бюджетні кошти і звертатися за грішми в ОДА немає потреби. «Загальну суму збитків ще не підраховували. Якщо мешканці нададуть акт обстеження та кошторисну документацію, то ми готові відшкодовувати їм кошти з резервного фонду», – підкреслює він.
Якщо в горах негода лютувала в першій половині дня, то надвечір вона дісталася й обласного центру та інших районів. Майже з 20 до 22 год. жителі центральної частини Івано-Франківська залишалися без світла через пошкоджений кабель. Зокрема, без електропостачання перебували будинки на вул. Галицькій, Пулюя, Береговій, Крайківського та Василіянок. Також франківці скаржились на сильні перепади напруги на Північному бульварі, 1, Галицькій, 93, Заклинських, 13 та Довгій, 41а.
Окрім того, між селом Насташене та містом Бурштином впало дерево на проїжджу частину дороги та частково перекрило рух. А при падінні воно ще й пошкодило автомобіль. В той же час у с. Тязів Тисменицького району на території школи дерево впало на лінії електропередач, а в Івано-Франківську на Калуському шосе дерево перекрило дорогу.
Наталя КОЗАК