Нема квитка – не платив або Як не стати «зайцем»

  • Ви завжди берете квиток у водія в комунальному транспорті Івано-Франківська? Якщо ні, то запам’ятайте: на вас почалося полювання.

    «Полювання на зайців»

    У грудні франківське комунальне підприємство «Електроавтотранс» отримало нагрудні відеореєстратори для кампанії «полювання на зайців».

    «Наші контролери здійснюватимуть перевірку пасажирів комунального транспорту на наявність квитків з відеофіксацією», – попередили мешканців та гостей міста на сторінці підприємства.

    Упродовж перших двох місяців суворих санкцій до порушників не застосовуватимуть. Але після попередження, обіцяють в «Електроавтотрансі», “зайцям» буде несолодко. Зокрема, відео з недобросовісними пасажирами будуть публікуватися на сторінці підприємства у Facebook.

    На початку січня стало відомо, що контролери «Електроавтотрансу» відзвітували про проведені перевірки квитків у пасажирів. Вони виявили кількох осіб, які забували або свідомо не брали квиток у водія. А за безквитковий проїзд, до речі, порушникам загрожує штраф.

    Перевірка на квитки

    «Галицький кореспондент» вирішив самостійно перевірити, чи видають водії у комунальному транспорті квитки і чи всі пасажири їх беруть. Отже, з роботи додому їдемо тільки комунальним транспортом. У перший день вирушаємо на тролейбус №7. На годиннику 20:50, людей на зупинці, що на вулиці Мельника, небагато. Даємо водійці 50 гривень, вона віддає здачу і каже: «Візьміть, будь ласка». Одночасно показує на коробку біля неї, де лежать уже надірвані квиточки. Сідаємо на перше крісло біля працівниці «Електроавтотрансу», щоб дивитися, чи всі пасажири отримають квитки.

    В тролейбус зайшло ще близько 10 людей. Майже всі вони взяли квитки після слів водійки. Коли ж до неї підійшов хлопець і сказав: «Один звичайний, а один по студентському», жінка попросила його взяти квиток з коробочки і трохи почекати, щоб дістати пільговий. За всю подорож додому без проїзного була тільки одна жіночка, яка, зайшовши, оголосила: «Я по пенсійному».

    Другу перевірку робимо в неділю о 9:16. На тролейбус №6 сідаємо на зупинці «вулиця Військових Ветеранів». Даємо водію гроші, він повертає решту. Біля нього також є коробочка, звідки той каже взяти квиток. Беремо і знову ж таки сідаємо на перше крісло, щоб спостерігати. На наступній зупинці в тролейбус заходить жінка. Вона дає водію гроші, він їй здачу… і все. Ні вона, ні він більше нічого не кажуть. Жінка за декілька секунд розвертається і йде. Ми її наздоганяємо і питаємо, чому та не взяла квиток. «Бо водій не дав», – коротко відповідає пасажирка. Пояснюємо, що біля водія є коробка з квитками. Жінка розвертається і дивиться, а ми додаємо, що «Електроавтотранс» взявся шукати «зайців», тому квиток треба брати обов’язково. Пасажирка киває головою і пояснює: «Коли водії дають, я беру».

    Третій раз вирішуємо проїхатись о 18:47 на комунальному автобусі №55. Нам, як і раніше, водій дав решту і одразу квиток. Помічаємо, що у нього є схожа коробочка, як у тролейбусах. Проте вона порожня. Водій сам видає квитки.

    Чекати нам довго не довелось. На зупинці «ЦУМ» в автобус заходить багацько людей. Намагаємось встежити, чи всі вони отримують квитки. Перед від’їздом автобуса в нього заходить студентка з сумкою. Вона дає водію гроші, той повертає решту, проте квитка в її руках не видно. Дівчина сідає поруч, тож ми заводимо розмову. Питаємо, чи дав водій їй квиток. Студентка відповідає, що ні. «А ви не хотіли у нього попросити квиточок?», – цікавимось. На що чуємо: «А треба?». Пояснюємо, що так. Дівчина одразу додає, що знає про це, але водій сьогодні не дав, а вона не наполягала, бо з сумкою.

    Пояснюємо, що невдовзі «Електроавтотранс» буде штрафувати людей без квитків, тому якщо водій його не дає, треба просити. Дівчина у відповідь каже, що не звертала на це увагу, бо ніхто раніше не перевіряв наявність квитка. В один момент вона навіть вирішила перевірити, чи справді їде без нього. Глянула в гаманець і ще раз пересвідчилась, що свій проїзний не отримала. Проте додає, що часто їздить і здебільшого квитки їй дають, особливо в тролейбусах.

    Олександра Гончарова намагається завжди брати квиток у комунальному транспорті. Проте жінка розповідає, що у неї був випадок, коли водій свідомойого  не дав. Це сталося в автобусі №41. У момент, коли її рука потягнулась до квитка, той відсмикнув її і почав брати гроші у наступних пасажирів. «Але я завжди наполягаю, щоб мені видали квиток, бо це – мій договір про перевезення», – зазначає Гончарова.

    Наталія Старовойт-Геців розповідає, що їй завжди дають квитки в тролейбусах, а в автобусах один чи два рази довелось їхати без проїзного документа. Жінка наголошує, що питання з квитками контролює, бо їй це потрібно для звітності. Але коли водій не дав квиток, вона і не просила. «Якби просила, думаю, дав би однозначно», – каже Наталія.

    Як працює «полювання»

  • Директор КП «Електроавтотранс» Віталій Голутяк розповідає, що насправді контролери працюють вже давно. Єдине, що змінилось – у них тепер є нагрудні відеореєстратори. Раніше було чотири групи контролерів, тепер – шість. Кожна з груп має по 5-6 перевірок, тобто в місяць вийде 36-40 виходів. Кожна перевірка триває 4-5 години. В середньому за місяць контролери знаходять до 2000 пасажирів без квитків.

    «Є групи людей, які мають визначений час, щоб проводити перевірку. Вони заходять в транспортний засіб, пред’являють посвідчення контролера і перевіряють пасажирів. Якщо ті не показують квиток або документи, що дають право на безкоштовний проїзд, їх змушують оплатити проїзд і взяти квиток», – каже Голутяк.

    Також контролери пояснюють людям, що проїзд без квитка – це адміністративне правопорушення, за яке пасажирам загрожує штраф в розмірі двадцятикратної вартості проїзду.

    «Уявіть, ви приходите в магазин, розплачуєтесь, розвертаєтесь і йдете, не взявши хліб. Квиток – те саме. Якщо людина оплатила за послугу і не хоче брати підтвердження надання цієї послуги, це проблема людини», – зауважує керівник підприємства.

    Він додає, що водій повинен сам дати квиток. Якщо він цього не робить, пасажир має попросити. Також він має подзвонити на гарячу лінію «Електроавтотрансу» і повідомити, що водій або не хотів давати, або намагався не видати квиток. У такому випадку це вже буде проблема водія. Номер гарячої лінії є в кожному комунальному автобусі чи тролейбусі, на буклетах, на сайті чи сторінці у Facebook. Крім того, водії мають візитки з потрібним номером. Але якщо людина просто розвертається і йде – то вона вважається порушником, хоч і оплатила проїзд.

    «Для нас це означає, що проїзд не оплачений. Я неодноразово був свідком, коли водій видавав квитки, а люди казали, що не треба. Є ті, хто принципово не бере їх. Ми ж хочемо пояснити, що це потрібний документ», – наголошує Віталій Голутяк.

    Головне – облік коштів

    Якщо водій не видає квиток і пасажир повідомив про це порушення «Електроавтотранс», то йому загрожує депреміювання чи догана. Також до цього водія частіше відправлятимуть перевірку.

    Голутяк пояснює: «полювання на зайців» оголосили не для того, щоб контролювати їх працівників. Мовляв, найкращий їх контролер – це пасажир, який бере свій проїзний.

    Якщо для людини квиток – це підтвердження оплати за проїзд, то для «Електроавтотрансу» це означає, що гроші підуть точно на їхній рахунок.

    «Навіть якщо квиток не виданий, це не означає, що кошти до нас не попадуть. Але можуть бути різні варіанти», – зазначає Голутяк.

    Він пояснює, що в них кожного дня записується кількість проданих квитків, це дозволяє правильно вести статистику.

    «Але головне – це облік коштів. Без квитка немає розуміння – чи був той пасажир, чи ні. Квиток – це фінансова дисципліна і гарантія того, що підприємство буде більш забезпечене», – розповідає керівник підприємства.

    Паперових квитків у комунальному транспорті Івано-Франківська не буде тоді, коли запустять електронний квиток. Голутяк сподівається, що після цього бодай 90% пасажирів розраховуватимуться різними безготівковими способами. Після запровадження цього нововведення вартість проїзду для оплати готівкою зросте.

    Людмила Оленюк

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!