На Прикарпатті розгорівся скандал навколо об’єднання територіальних громад. Згідно з перспективним планом, у Надвірнянському районі добровільно мають об’єднатися п’ять громад, серед них – і Тисменичанська ОТГ. Натомість частина сіл, що мали до неї увійти, перенесли центр та утворили Переріслянську ОТГ, де вже через місяць відбудуться вибори. Проти цього виступили депутати районної та обласної рад, а також жителі решти населених пунктів. Вони навіть подали позов до суду. Однак у центрі розвитку місцевого самоврядування називають Переріслянську громаду законною та запевняють, що вибори у ній таки відбудуться.
Звернення та вимоги
У 2015 році Івано-Франківська ОДА розробила перспективний план утворення громад в області, який затвердили облрада та Кабінет міністрів. Згідно з ним, у Надвірнянському районі мала утворитися Тисменичанська ОТГ, до якої увійшли б Тисменичани, Цуцилів, Камінне, Лісна Тарновиця, Перерісль, Фитьків і Гаврилівка. Центром громади мали стати Тисменичани. Однак четверо з цих сіл вирішили перенести центр у Перерісль та дали згоду на добровільне об’єднання. Тож ЦВК призначила там вибори, які відбудуться 29 жовтня.
Однак села, які залишились за бортом, не згідні з цим. Підтримала їх і Надвірнянська райрада. Депутат Микола Гусак розповів, що у 2015 році голови всіх восьми сільських рад на зустрічі дійшли згоди щодо об’єднання, підписали меморандум, і РДА направила в ОДА відповідну інформацію. На підставі цього було затверджено Тисменичанську ОТГ з однойменним центром. Однак після виборів у 2015 році до влади прийшли нові голови рад, і виник конфлікт щодо того, який населений пункт має бути центром: Тисменичани чи Перерісль.
За словами Гусака, голову ОДА ввели в оману і він підписав розпорядження про створення Переріслянської ОТГ, а на його підставі ЦВК призначила вибори. Мовляв, 16 червня сільський голова Перерісля хотів змінити центр ОТГ, а 20 липня вже був висновок з підписом ОДА. Він вважає, що так швидко не можна було прийняти рішення. До того ж, каже, що після висновку ОДА Фитьківська сільрада з порушенням закону провела сесію та дала згоду на об’єднання. Тож депутат вважає, що зміна центру є незаконною, і зазначає, що при перенесенні центру відбулася фальсифікація документів.
7 вересня на сесії районної ради Микола Гусак направив запит до керівника Надвірнянської місцевої прокуратури Василя Марчука. У запиті йдеться про те, що була порушена процедура прийняття рішень сільськими радами, які брали участь в об’єднані. «Рішення зборів громад були сфальсифіковані і подані посадовими особами органів місцевого самоврядування до Івано-Франківської ОДА для прийняття рішень щодо об’єднання», – стверджував депутат. Тож він попросив прокурора перевірити законність дій посадових осіб органів місцевого самоврядування при прийнятті рішень про утворення Переріслянської ОТГ.
Також депутати звернулися до Кабінету міністрів, ЦВК, обласної ради та ОДА. Депутати вимагають від уряду та облради призупинити прийняття будь-яких рішень щодо змін перспективного плану формування території області в частині Тисменичанської ОТГ до прийняття сільрадами законних рішень про добровільне об’єднання.
До ЦВК ж вони звернулися з вимогою призупинити постанову про призначення виборів Переріслянськї ОТГ, а до ОДА – скасувати розпорядження про затвердження висновку щодо відповідності проектів рішень про добровільне об’єднання ОТГ Конституції та законам України. Депутати райради наполягають, щоб ОДА звернулася до ЦВК про призупинення виборчого процесу в Переріслянській ОТГ.
Справа – в суді
Заступник голови Надвірнянської райради Ігор Писклинець пояснив, що вибори в Переріслянській ОТГ оголошені, але зміни в перспективний план не внесені. Тому зараз діє чинне рішення облради та Кабміну, згідно з яким має бути Тисменичанська ОТГ з центром у Тисменичанах. Бо виходить так, що вибори оголосили до громади, якої ще не існує.
«Є неоднозначна позиція. Депутати районної ради були на сходах селян. Люди не погодили створення Переріслянської ОТГ і перенесення центру, а потім в матеріалах ми побачили протокол зборів з їхнім погодженням», – зазначив Писклинець. Також він повідомив, що голови сіл Тисменичани, Камінне і Цуцилів подали позов в Івано-Франківський окружний адмінсуд про скасування висновку ОДА.
А голова районної ради Іван Гурмак додав, що депутати не можуть дати оцінку цій ситуації. Мовляв, суд вирішить, наскільки перенесення центру та створення Переріслянської ОТГ є законним. «Якщо була дотримана процедура затвердження перспективного плану поетапно щодо п’яти громад району, то нехай би так само була дотримана процедура зміни центру. Якщо б це так відбулося, то я би не заперечував і нічого не мав би проти. Зараз справа – у суді. Якщо рішення суду буде прийняте після виборів і воно буде негативне для громади, то їх визнають недійсними», – наголосив він.
15 вересня сесія обласної ради розглянула проект рішення про внесення змін до перспективного плану формування територій громад області. На сесію приїхали представники Тисменичанської ОТГ, які вимагали не вносити зміни, та Переріслянської ОТГ, які вимагали підтримати їх та внести зміни. Зрештою, депутати прислухалися до перших і не прийняли рішення про Переріслянську ОТГ.
«Я не поділяю думку деяких своїх колег-депутатів про те, що, попри порушення закону, потрібно проголосувати. Так не можна робити, бо від цього в державі з’являється беззаконня. Як можна жити у громаді, яка створена з порушенням закону», – висловився голова облради Олександр Сич.
Відкинути баталії
Втім, за словами сільського голови Фитькова Марії Дмитрук, об’єднання було добровільним і законним. Вона закликала депутатів облради підтримати Переріслянську ОТГ, щоб вже з січня 2017 року громада перейшла на прямі бюджетні відносини та не залишилася великою сільською радою. «Треба відкинути баталії. Ми розуміємо, що нам ще жити з тисменичанськими людьми, тому готові прийняти їх, щоб покращити життя в громаді. Не знаю, чому райрада звертається до облради, але ми всі пройшли процес законно», – наголосила пані Марія.
Те, що Переріслянська громада пройшла всі етапи законно, підтверджує і сільський голова Гаврилівки Василь Грицяк. За його словами, Тисменичанська ОТГ не робила ніяких кроків та не проявляла ініціативи щодо об’єднання. Тому коли сільський голова Перерісля Василь Непеляк звернувся з пропозицією перенести центр та об’єднатися навколо них, то вони це підтримали.
Війт Перерісля розповідає, що обласна рада навмисно блокує зміну центру ОТГ. Він також запевняє, що об’єднання відбулося законно і всі документи не раз перевіряли. «Громада йде на вибори і щаслива. Дуже образливо, що наші депутати районної ради і обласної ніколи не вникають у проблеми і життя наших жителів. Коли звертаєшся за допомогою до району чи області, то там все відбувається за принципом ромашки: любить – не любить. Зараз це все набуло політичного забарвлення. Всі працюють проти людей. Вони не розуміють, що громада хоче жити по-новому», – заявляє він.
За словами Непеляка, районна рада не хоче утворення Переріслянської ОТГ, бо таким чином втратить податки, які ці села сплачували. Адже тут розташовані птахофабрика, хлібокомбінат та інші підприємства. Тож тепер майже 7 мільйонів податку вже не буде йти у районний бюджет. Крім того, залишиться громаді тепер і податок на доходи фізичних осіб.
«У районі розпоряджалися цими податками на власний розсуд і зрозуміли, що тепер вже так не буде. Тому вони не хочуть відпускати нас і вирішили створити Тисменичанську ОТГ, навколо якої нібито об’єдналося вісім сіл. Але ми не давали дозволу на таке об’єднання», – заявляє сільський голова.
Секретар Тисменичанської сільської ради Надія Зельман розповіла, що нещодавно відбулися сходи села, на яких мешканці вкотре виступили за ОТГ з центром у Тисменичанах. Якщо її не буде, то тоді село функціонуватиме самостійно. Однак не відкидають вони і приєднання до Перерісля. Але спершу подивляться, як громада буде жити. «Зараз ми очікуємо ще на рішення суду, яке визначить, чи законним було таке об’єднання», – наголошує вона.
Крапку поставить Кабмін
Ясність у цю ситуацію вносить директор центру розвитку місцевого самоврядування Руслан Панасюк. Він розповідає, що, згідно з перспективним планом, мала утворитися Тисменичанська ОТГ. Однак у потенційній громаді було два рівноцінних центри, тому часто її називали навіть Тисменичансько-Переріслянською. Згодом більшість рад визначили, що центр буде у Тисменичанах.
Однак з того моменту протягом двох років справа стояла на місці. А в лютому цього року відбулися зміни у законі про об’єднання. Згідно з ними, якщо довкола центру об’єднається більша половина населення від загальної кількості, то він і буде ядром громади. Інші села залишаться в тому статусі, в якому були, і зможуть приєднатися до цієї ОТГ після виборів або коли буде закон про новий формат адміністративно-територіального устрою.
«Тоді, в лютому, ми розуміли, що це питання два роки не рухається, і на спільній нараді в РДА всі голови погодилися, що який населений пункт зуміє об’єднати навколо себе більше половини мешканців, той і буде центром. Переріслянська громада об’єднала 55% від загальної чисельності. Якась частина конфлікту надумана, бо Тисменичани мали перевагу, але втратили статус потенційного центру, просто нічого не зробивши», – наголошує Панасюк.
За його словами, перспективний план і створення Тисменичанської ОТГ – це лише наміри, які потрібно було підкріпити діями, але цього так і не зробили. «Зараз формат восьми пунктів не змінюють, але оскільки 55% населення всієї громади своїми рішеннями рад вказали, що просять змінити центр з Тисменичан на Перерісль, то ми просили обласну раду внести зміни в перспективний план. Якщо б вона це зробила, то вибори відбулися б у чотирьох селах, а інші не брали би в них участь», – пояснює директор центру розвитку місцевого самоврядування.
Тож зараз Тисменичани, Цуцилів та Камінне мають декілька варіантів, як жити далі. Вони можуть або після того, як відбудуться вибори в Переріслянській ОТГ, приєднатися до неї, або функціонувати як окремі ради, або приєднатися до інших громад. Наприклад, Лісна Тарновиця, яка, згідно з перспективним планом, мала увійти до Тисменичанської ОТГ, зараз виявила бажання приєднатися до Надвірної.
«Якщо Тисменичани в такий момент не потягнули роль лідера, то це про щось говорить. Правову оцінку об’єднання навколо Перерісля спершу надавала ОДА, коли давала їм висновок після, а потім ЦВК, коли призначила там вибори», – підкреслює пан Руслан.
Незважаючи на те, що обласна рада не внесла зміни до перспективного плану, центр розвитку місцевого самоврядування шукатиме порозуміння з депутатами та вноситиме цей проект рішення на наступну сесію. Мовляв, учасникам цієї ситуації потрібно достойно вийти з неї та помирити людей, адже вони сусіди і їм ще жити разом.
Директор центру розвитку місцевого самоврядування запевняє, що вибори в Переріслянській ОТГ все одно відбудуться. Позиція депутатів облради – це тільки індикатор для Кабміну, адже крапку в цій історії ставить саме він. «Якщо депутати не приймуть такого рішення, то оцінку цій всій ситуації буде ставити Кабмін. У Закарпатській області досі немає перспективного плану, але громади утворюються, і оцінку їхньої спроможності дає Кабмін», – резюмує Панасюк.
Наталя ДЕРКЕВИЧ