Мешканці будинків по вулиці Гаркуші, 27а і 29 відстояли дуб і продовжують війну із забудовником.
Конфлікт між будівельною компанією «Транскомсервіс плюс» та мешканцями вулиці Гаркуші триває вже кілька тижнів. Наприкінці вересня мешканці цих будинків здійняли ґвалт, коли побачили, що працівники підприємства «Транскомсервіс плюс» хочуть зрізати стосорокалітнього дуба. Захищаючи дерево, жителі будинку №29 дізналися, що нову багатоповерхівку приєднають до їхнього будинку, а приватному будинку №27а забудовник взагалі заблокував в’їзд до гаража. При цьому, обгороджуючи новобудову, підприємство встановило паркан просто на проїзній частині вулиці Гаркуші.
Нещодавно забудовник повісив оголошення про наміри заблокувати в’їзд і двір будинку №29. Втім, люди його випередили і поставили свої автівки на проїзді до свого будинку. На цьому місці забудовник має намір залишити арку для в’їзду, а верхні поверхи приєднати до стіни будинку №29. Люди кажуть, що у їхніх квартирах вже потріскали стіни. А що буде, як до їхнього будинку притулять ще один?
Щоб заспокоїти обурених сусідів, забудовник пообіцяв точно зберегти дуб, з якого й почався конфлікт, відремонтувати фасад та каналізацію сусіднього будинку. Окрім того – оплатити стоянку їхніх автомобілів та поставити двох консьєржів у проході будинку №31, через який мали добиратися до своїх помешкань жильці 29-го будинку. Зазначимо, що арка з двох боків обладнана сходами. Тож проходити там, наприклад, з дитячими колясками незручно.
Після тривалого протистояння представники забудовника та громади зібралися у кабінеті першого заступника міського голови Зіновія Фітеля. Перемовини звелися до звичної розв’язки: люди висловили свої претензії, забудовник спробував з ними торгуватися, міські чиновники розвели руками, посилаючись на планову забудову вулиці Гаркуші, яку має завершити ця горе-будова.
Доцільність цього будівництва розглянула і містобудівна рада при міському департаменті містобудування та архітектури. Архітектор Вадим Куліш, який проектував будинок, запевнив, що проект будинку розроблявся на основі генерального плану. Втім, відповідаючи на запитання архітекторів, Куліш зізнався, що план будинку не зовсім відповідає Державним будівельним нормам. Зокрема, арка, яку планує залишити забудовник для проїзду у двори, замала для пожежних машин. Крім того, не дотримана відстань, передбачена ДБН, до будинку №27а. Відкриттям для громади стало й те, що балкони майбутньої новобудови практично закривають вікна крайніх квартир 29-го будинку.
Члени містобудівельної ради, вислухавши всі сторони, заспокоїли мешканців. Мовляв, проект ще можна відкоригувати і забрати балкони, які впиратимуться в сусідній будинок. Крім того, ніхто до їхнього будинку не буде прикріплювати ще один. Насправді, ще одна стіна лише захистить сусідній будинок від обвітрення та перегріву. Єдиною проблемою, на думку архітекторів, є будинок №29.
«Я купляв свій особняк у 2001 році на приватизованій земельній ділянці. Я брав фахівця, який на сьогоднішній день працює в архітектурі. Він бив себе в груди, переконуючи, що тут ніколи не збудується будинок. У мене був чітко передбачений заїзд. Чому я мав думати про знесення свого будинку, в який я вклав своє серце і душу?» – обурюється власник будинку №29 Юрій Бельмега.
Щоб врегулювати конфлікт, члени містобудівної ради порадили представникам будівельної компанії «пожертвувати» кілька квадратних метрів і зробити ще одну арку для проїзду посередині будинку. «Я думаю, що архітектор, коли це робив, то думав, що цей будинок буде або виселений, або знесений. Ви повинні зараз йому кланятися і просити його згоди, щоб перенести йому гараж, – звернувся до забудовника архітектор Микола Василинюк. – Тому що віддаль від гаража до вікон цього будинку має бути 10 метрів. І ви повинні були витримати ці умови, але бакси заліпили очі. Я вже не говорю про дитячі майданчики і так далі».
Головний архітектор Івано-Франківська, голова містобудівної ради обіцяв підсумувати пропозиції та рекомендувати їх забудовнику. Однак забудовник чекати не став. У ніч з 24 на 25 листопада невідомі особи бетонними блоками заблокували людські автомобілі. А поруч з будівництвом з’явилися охоронці приватної фірми. Директор фірми «Транскомсервіс плюс» Тарас Мицик запевнив, що всі його дії відповідають закону і територія, де стоять блоки, орендована підприємством, яке він очолює. Схоже, жертвувати квадратними метрами він не збирається.
Марія ГАВРИЛЮК