Бюджет зони

  • В бюджеті на 2014 рік уряд збирається скоротити видатки на медицину, освіту, сільське господарство, соціальні програми, натомість суттєво збільшує фінансування силовиків. 

                                                               

    Країна увійшла в новий рік без бюджету. Доки влада продовжує обіцяти покращення, а опозиція відмовляється голосувати за «антисоціальний»  бюджет, пересічним українцям фінансисти вкотре радять готуватися затягнути пояси.

    Наразі навіть не зрозуміло, що гірше: не мати бюджету взагалі чи погодитися на запропонований урядом проект, в якому показник зростання ВВП взято, наче зі стелі, плани зі збору податків відверто нереальні, натомість реальна затримка зарплат бюджетникам, виплат на дітей і безробітних, лікарняних.

    Законопроект «Про Державний бюджет України на 2014 рік» був зареєстрований у Верховній Раді 14 вересня минулого року. Через два дні проект закону повернули на доопрацювання, і лише 19 грудня він з’явився на сайті Верховної Ради. Опозиція охрестила проект основного фінансового документа України «бюджетом бідності» та відмовилася за нього голосувати. За цей час до проекту закону надійшло більше 3000 тисяч поправок, для реалізації яких необхідно приблизно 750 млрд. гривень, що майже вдвічі перевищує заплановані доходи країни. Натомість правляча партія погрожує прийняти бюджет без обговорення за межами сесійної зали.

    У скандальному проекті доходи Держбюджету на 2014 рік сформовані у сумі 392 404 млн. грн., видатки становлять  447 294 млн. грн. Граничний дефіцит бюджету на наступний рік закладено на надзвичайно високому рівні – понад 59 млрд. грн. (3,6% ВВП). Втім, з досвіду попередніх років економісти прогнозують, що він сягне до 100 млрд. грн. А граничний обсяг держборгу в 2014 р. планується збільшити на 12% – до 548,6 млрд. грн. Чим покрити дефіцит – невідомо.

     

    Міліцію годують добре

    Владі стає все важче проводити хоча б соціальні виплати. Цьогоріч зарплати та пенсії збільшаться аж у липні. Всупереч обіцянкам Азарова, соціальні стандарти у 2014 році буде підвищено лише двічі, а не тричі. При цьому розмір мінімальної зарплати буде збільшено лише на 83 грн. – до 1301 грн., мінімальної пенсії на 65 грн. – до 1014 грн. Однак аналітики застерігають: якщо затвердити бюджет у такому вигляді, то збої з виплатою заробітної плати розпочнуться не наприкінці року, як зазвичай, а вже у червні.

    Рівень прожиткового мінімуму у 2014 році Кабмін пропонує підвищити в два етапи: спочатку в липні – до 1207 грн., а згодом у жовтні – до 1256 грн. Прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років із 1 липня становитиме 1059 грн., з 1 жовтня – 1102 грн. Для дітей віком від 6 до 18 років: з 1 липня – 1320 грн., з 1 жовтня – 1373 грн. Для працездатних осіб: з 1 липня – 1250 грн., з 1 жовтня – 1310 грн., а для осіб, які втратили працездатність: з 1 липня – 974, з 1 жовтня – 1014 грн.

    Однак експерти прогнозують, що зростання прожиткового мінімуму та мінімальної заробітної плати не забезпечать захист населення під погіршення економічної ситуації. При запланованому темпі інфляції у 2014 році у 8,3% прожитковий мінімум та мінімальна зарплата протягом року зростуть лише на 6,8%. Тобто фактично 2014 року відбудеться падіння реальних доходів найбільш вразливих верств населення.

    У проекті бюджету скорочено фінансування низки соціально важливих  програм. До прикладу, фінансування часткової компенсації відсоткової ставки кредитів комерційних банків молодим сім’ям та одиноким молодим громадянам на будівництво (реконструкцію) та придбання житла скорочено на 45%: зі 111 млн. грн. в 2013 р. до 60,8 млн. грн. в 2014 р. Передбачається зменшення фінансування заходів із соціальної, трудової та професійної реабілітації інвалідів на 34% – з 860 тис. грн. до 568 тис. грн. На реалізацію державної політики з питань сім’ї та дітей у бюджеті закладено 1,3 млн. гривень, що вдвічі менше, ніж у минулому році. Також вдвічі скорочено фінансування заходів із реабілітації хворих на дитячий церебральний параліч у Міжнародній клініці відновного лікування – із 12 млн. грн. в 2013 році до 6 млн. грн. в 2014 році. Фінансування заходів з реалізації Національної програми сприяння розвитку малого підприємництва в Україні скорочено вдвічі: з 2,67 млн. грн. в 2013 р. до 1,33 млн. грн. в 2014 р.

    Також Уряд запланував скорочення фінансування освіти – на 864 млн. грн., охорони здоров’я – на 230 млн., агропромислового комплексу – на 1 млрд. грн., фінансування Міністерства оборони України також скорочено –  із 15,3 млрд. грн. в 2013 р. до 14,56 млрд. грн. У цей же час влада пропонує збільшити фінансування силових структур та каральних органів.

    Зокрема, зростання видатків відбудеться по: МВС – з 16,0 млрд. грн. до 18,4 млрд. грн.;  судовій адміністрації – з 4,4 млрд. грн. до 4,6 млрд. грн.; Міністерству доходів та зборів – з 5,9 млрд. грн. до 6,4 млрд. грн. Збільшуючи фінансування МВС, влада поволі знищує армію. Фінансування Міністерства оборони у 2014 році планують знизити до 14,5 млрд. Тобто на армію дадуть на два мільярди менше, ніж на міліцію! При цьому на розвиток озброєння та військової техніки фінансування урізують відразу вдвічі (з 919 до 463 мільйонів). Очевидно, що влада продовжує будувати поліцейську державу, справжнім ворогом якої є не якийсь зовнішній агресор, а власне населення.

    Не втішить проект Держбюджету і підприємців. Чи не єдиним позитивним здобутком прийнятого нинішньою владою репресивного за своєю суттю Податкового кодексу було запровадження поступового зниження податку на прибуток та ПДВ. Але проектом бюджету на 2014 рік уряд вирішив позбавити підприємців навіть цієї ложки меду в діжці дьогтю під назвою «Податковий кодекс». Проектом бюджету зупиняється дія статті Податкового кодексу, яка передбачала зниження ПДВ з 1 січня 2014 р., а ставка податку на прибуток знизиться лише на 1% замість очікуваних 3%.

     

    Міста на сухому пайку

  • За висновками Асоціації міст України, бюджетна сфера органів місцевого самоврядування забезпечується лише на 85% від реальної потреби. Експерти Асоціації стверджують, що на останній квартал 2014 року (як і в 2012-2013 роках) працівники бюджетної сфери (освіта, охорона здоров’я, соціальний захист, фізкультура і спорт тощо) населених пунктів не забезпечені в повному обсязі коштами на зарплати, оплату комунальних послуг та розрахунки за енергоносії.

    Крім того, не передбачено списання заборгованості місцевих бюджетів за середньостроковими позиками, отриманими за рахунок коштів єдиного казначейського рахунку в минулих роках (4,7 млрд. грн.); не передбачено повного фінансування соціальних пільг, наданих державою, зокрема щодо пільгового проїзду. Обсяги субвенції з Державного бюджету місцевим бюджетам на будівництво, реконструкцію, ремонт та утримання вулиць і доріг комунальної власності у населених пунктах у 2014 році передбачені менші на 110 млн. грн., ніж було заплановано в 2013 році.

    Взагалі не передбачено субвенції з Державного бюджету місцевим бюджетам на погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію і послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та надавалися населенню, яка виникла в зв’язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії тарифам, що затверджувалися або погоджувалися відповідними органами державної влади. За розрахунками Мінрегіону, розмір цієї субвенції на 2014 рік має складати 17,5 млрд. грн. Дефіцит ресурсів на фінансування сфери житлово-комунального господарства складає більше 16 млрд. грн. Немає коштів на фінансування заходів з реформування системи надання адміністративних послуг всієї України (в минулому році було передбачено незначні кошти – 50 млн. грн.);

     

    Щоб майданівці виздихали?

    Наразі важко прогнозувати, яким буде бюджет Івано-Франківщини. Та змін на краще точно очікувати не слід. Традиційно лише сама Донеччина отримає більше, ніж всі західні області разом взяті. Урядовці не збираються слухати, що хочуть в областях. На це все одно немає грошей. І шукати їх ніхто не буде.

    Як стверджують нардепи з Прикарпаття, проект бюджету не розглядався навіть на бюджетному комітеті Верховної Ради. «Депутатам просто принесли його і запропонували проголосувати. Але ж це не дитяча казка, яку достатньо раз прочитати, щоб все стало на свої місця. Я переконаний, що бюджет формувало декілька людей. І вони починали з прокуратури, МВС, податкової, управління державної охорони, і потім пішли далі – Донецька, Харківська області, місто Єнакієво. Отже, якщо підсумувати, то бачимо, що в плані капітальних видатків, соціально-економічного розвитку кошти йдуть в переважній більшості на декілька структур і областей», – сказав на прес-конференції в Івано-Франківську  народний депутат Володимир Шкварилюк.

    Депутат обласної ради Юрій Романюк назвав прогнозований бюджет Прикарпаття бюджетом концтабору. «Базові цифри оприлюдненого проекту Державного бюджету України на 2014 рік стосовно показників Івано-Франківської області загалом, міст і районів зокрема – це кошторис концтабору, основною метою якого є сплановане упорядковане винищення населення Прикарпаття та гарантована руйнація всієї інфраструктури краю. Основна фабула бюджету Івано-Франківської області-2014 – вилучити всі доходи, збори і податки начисто, в центр до Києва, під ручне керування Азарову, натомість в область закинути пару мільйонів на остаточне «виздихання» бандерівців і майданівців!» – не стримується в оцінках Романюк. За його словами, минулого року Івано-Франківська область не отримала нічого, а цього року не отримає навіть того «нічого».

    За словами народного депутата Олександра Сича, з проекту Державного бюджету України на 2014 рік досить важко зрозуміти, які кошти і за якими програмами можуть потенційно отримати Івано-Франківська область та обласний центр зокрема. «З позитивів, які потенційно сприятимуть розвитку територій, я можу назвати збільшення у 2014 році до 3,5 млрд. грн., або у 4 рази, порівняно з минули роком, видатків Фонду регіонального розвитку. Крім того, в цьому році вдвічі (до 3,4 млрд. грн.) збільшено суму державних капітальних видатків, що розподіляються Кабінетом міністрів України. Практика показує, що місцева влада, на жаль, не впливає на розподіл цих коштів, а їх у ручному режимі розподіляє уряд. Проте державні капітальні видатки – це також кошти, які можуть використовуватися для вирішення проблем регіонального розвитку», – міркує Сич. Однак, за його словами цього року не передбачені субвенції на соціально-економічний розвиток окремих регіонів та субвенція на капітальний ремонт мереж централізованого водопостачання, які були минулого року. «При цьому, незважаючи на зменшення фінансування більшості центральних органів влади, різко збільшено видатки на обласні державні адміністрації. Так, зокрема, фінансування Івано-Франківської ОДА у 2014 році збільшено на 18,3 млн. грн., або на 17,2%», – зазначає Сич.

    Порівняно з минулим роком, зменшиться обсяг субвенцій на ремонт доріг Івано-Франківської області на 3,2 млн. гривень і становитиме 79,4 млн. гривень. За словами народного депутата Романа Чернеги, щоб привести до ладу наші дороги, необхідно не менше 1,3 млрд. гривень. «В кінці літа минулого року я подавав пропозиції до бюджету щодо збільшення фінансування на ремонт доріг не тільки Івано-Франківської, а Львівської та Тернопільської областей. На прикладі Івано-Франківської області бачимо, що у проекті бюджету не закладена навіть десята частина від необхідної суми», – каже Чернега.

    «Цей урядовий проект Державного бюджету 2014 року – антинародний. Документ не забезпечує повною мірою фінансування потреб місцевого самоврядування та соціальних програм, натомість збільшує видатки на утримання правоохоронних структур. А також містить положення, які можна вважати корупційними», – погоджується з колегами позафракційний нардеп Юрій Дерев’янко. Він запропонував за рахунок скорочення видатків на МВС збільшити видатки на будівництво дитячих садків, шкіл та інших об’єктів соціальної інфраструктури на Прикарпатті.

    Втім, зважаючи на політичну ситуацію в країні, навряд чи урядовці прислухаються до народних обранців з Прикарпаття. Схоже, що при затвердженні місцевих бюджетів доведеться ділити ті жалюгідні крихти, які впадуть з панського столичного столу. І місцевим депутатам не залишиться нічого, як під розповіді регіональних адміністрацій про «покращення» знову затвердити «бюджет виживання».

    Марія ГАВРИЛЮК

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!