Два роки тому «Галицький кореспондент» відреагував на світове етно-шаленство і запропонував франківським модницям огляд загальних тенденцій і конкретних порад, де можна надибати етніку в рідному місті. Тоді наші журналісти зауважили, що модним вважалося: циганське, африканське, грецьке, марокканське, мусульманське вбрання тощо, але не українське. За два роки вселенська мода змінилася кардинально – дизайнери дому Gucci у найновішій колекції повністю копіюють візерунки українських писанок. А минулої неділі в Івано-Франківську відбувся перший показ одягу у стилі етно місцевого модельєра Ярини Жук під назвою «Під знаком писанки».
Закони моди влаштовані таким чином, що найважливіше – бачити. Можна неоднократно писати про те, що українська вишиванка може бути стильною, і цим лише констатувати певну маргінальність власних поглядів. Але достатньо один раз побачити у новинах Юлію Тимошенко у гаптованій сорочці, запасці та коралях на шиї, як свідомість перелаштовується автоматично. Все-таки моду диктують. Позитивного ефекту до популяризації українського етно, очевидно, додали також Віктор Ющенко із родиною, Юрій Луценко, Раїса Богатирьова, Тарас Чорновіл, Олег Скрипка та Сашко Положинський, які регулярно з’являються на публічних заходах у народному вбранні. З іншого боку, мода на етно-одяг серед молоді найчастіше є невіддільною від захоплення музикою у стилі етно.
Щодо Gucci, то пристрасть до українського етно у дизайнерів дому була хвилевою, але, як часом буває, спричинила грандіозні наслідки. В першу чергу, для самої України. Виявилося, що у писанок, візерунки яких було нагло скопійовано, є автор – коломийський писанкар Олег Кіращук, який ні сном ні духом не відав, що його авторський декор відтепер є власністю легендарного будинку моди (народний умілець дарував писанки кільком іноземцям і висилав на їхнє прохання фото узорів). Але в цьому випадку важливішим стало те, що провідні українські ЗМІ розтиражували факт: під час Паризького тижня моди Gucci аплодували за колекцію, натхненну українськими писанками. Українська народна естетика в обробці Gucci зазвучала не просто стильно, але надзвичайно елегантно та розкішно. До слова, дуже схожі на українські вишиванки блузки з’явилися згодом й у колекції Джона Гальяно.
Українські дизайнери останнім часом також звернулися до етно. Олеся Теліженко, Катя Пшеченко, студія екоодягу «Мокша», Роксолана Богуцька та інші презентували кілька яскравих, цікавих та самобутніх колекцій, натхненних народною символікою і традиційним фасоном. Суттєво розширилося й уявлення про етно-стиль та його можливості, адже бути одягненим у стилі етно – це не лише носити вишиванку до джинсів чи мати коралі.
Етно-мода є цілком демократичною і дозволяє як автентичний одяг «із бабусиної скрині», який можна придбати на різноманітних фестивалях етнічної музики та ярмарках, так і сучасні реконструкції традиційного українського одягу, чи ж дизайнерське вирішення з використанням окремих елементів народної атрибутики. Авторське етно користується популярністю передовсім у людей, які з допомогою вбрання прагнуть виразити свою індивідуальність і готові платити за якісний ексклюзивний одяг.
Модельєр Ярина Жук більше відома у Києві та Львові, хоч живе й працює у рідному Івано-Франківську. Минулої неділі «Майстерня одягу Ярини Жук» презентувала у культурно-мистецькому центрі «Є» свою найновішу колекцію «Під знаком писанки». Родзинкою дизайнера є вишивка, зокрема прадавні писанкові візерунки (Ярина є випускницею факультету вишивки та моделювання ЛДКДУМ ім.Труша). Одяг від Ярини Жук завжди з натуральних тканин та вражає елегантною стриманістю. Це етно дуже деліктне, вишивка сприймається як вишукана прикраса і не відволікає уваги від чистоти лінії.
Ярина робить одяг для цілої родини. У всіх її колекціях є цікаві знахідки для чоловіків, як-от вишивані сорочки на щодень із жартівливою назвою «Патріоти у підпіллі», які виглядають як звичайні офісні і пасують до ділового костюма. Або ж вишивана «Трипільська пара» – тандем сорочок для чоловіка й жінки, коханого та коханої, для тата й мами. Експериментуючи з довжиною сорочок та кроєм, Ярині вдається створити стильні сукні, у яких пасувало би йти під вінець тим, хто надає перевагу народному стилю перед стандартними білими сукнями із фатою. До речі, нещодавно «Майстерня Ярини Жук» вбирала на весілля соліста гурту «ТІК» Віктора Бронюка та його дружину Тетяну.
Окрім суконь та сорочок, у колекції Ярини Жук є комплекти одягу класу люкс, які є швидше не повсякденними, а представницькими і будуть до лиця як бізнес-леді під час важливої зустрічі, так і творчій особі під час виходу в світ. Скажімо, комплект «Кам’яна квітка», який складається з світло-сірої камізельки та спідниці, прикрашених ніжними лемківськими візерунками. Найбільше ж серце дизайнера лежить до городенківської вишивки та писанкарства. Городенківські сонечка стали основним елементом у колекції «Під знаком писанки».
«Для мене вишивка – це джерело натхнення, – каже Ярина Жук. – Я люблю вишивку так, як люблять весну, як люблять небо над головою. Ми використовуємо прадавні народні символи, які несуть потужний енергетичний заряд і дарують людям світлий настрій! Дуже приємно пересвідчуватися, що престиж національного одягу невпинно зростає, адже у Європі етно-стиль є шалено популярним».
Наталка ГОЛОМІДОВА