Уже кілька місяців Прикарпаття живе без керівника управління МВС. І чим більше розмов про те, хто б мав посісти цю посаду, тим менше реальних дій. Наразі справа просунулася до того, що франківські активісти поїхали до Міністерства внутрішніх справ, аби донести свою позицію. Та чи почують їх у столиці?
Допустити тільки достойного
Нагадаємо, що після революції керівника обласного управління МВС Василя Фелика звільнили з посади. Одразу ж почалися торги за те, хто має посісти вільне крісло.
Координаційна рада взяла на себе ініціативу визначити достойних. Усі вони проголосували за колишнього міліціонера, а тепер адвоката Володимира Бандуру. Саме він свого часу багато чим їм помагав. Наприклад, захищав у судах тризубівців Василя Абраміва та Андрія Подільського. Члени Координаційної ради написали лист міністру Арсену Авакову, де висловили свою думку про те, хто має стати очільником МВС.
Але той призначив натомість заступника Василя Фелика Володимира Сміха. Громада обурилася, заблокувавши обласне управління. Невдовзі міністр звільнив Сміха. Активісти знову надіслали йому листа про те, що хочуть бачити на цій посаді Бандуру. Але наприкінці березня міністр прислав на Прикарпаття уродженця Рівненщини Сергія Піддубного.
Місцеві майданівці знову не сприйняли призначення. Під будівлею УМВС припаркували БТР із надписом «На Дубно» і пообіцяли, що не пустять Піддубного на роботу.
Через кілька днів в Івано-Франківськ завітав заступник міністра МВС Микола Величкович. Він щиро намагався зрозуміти, що ж відбувається на Прикарпатті. Відтак чемно просидів кількагодинне засідання Координаційної ради. Слухав виступ Сергія Піддубного, франківських активістів і говорив сам. Величкович запевнив, що в міністерстві поміняно 90% найвищого керівного складу. Проте після того, як вони наштовхнулися на лобіювання кандидатур, у міністерстві було прийнято рішення оголосити чесні конкурси, з громадським обговоренням.
Так, усіх керівників обласних управлінь МВС і ДАІ перевели у статус «тимчасових виконувачів обов’язків» та оголосили конкурс. Аби наша область не залишалася без керівника УМВС, зазначив заступник міністра, вирішили сюди тимчасово призначити Піддубного. Він запевнив: якщо Піддубний не пройде конкурс, то на посаду призначений не буде.
Сам Сергій Піддубний як справжній український міліціонер був не настільки м’який, як Величкович. Відтак відповідав гостро. «Я не представляю ніякі клани, – сказав Піддубний. – І я – громадянин України, тож маю право працювати на території України і користуватися тими ж правами і свободами, що і всі інші. У мене виникає питання: місцевий потрібний вам для того, щоб була тиша і спокій у розкраданні?»
На диво, майданівці на такі різкі слова майже не образилися. І навіть поспішили виправдатися. «Ми достатньо натерпілися від заїжджих. У нас тут уже «куролєсілі» одеські, донецькі, закарпатські варяги, – відповів депутат облради Віктор Неміш. – Нашу область розривали чотири роки. Тож ми хочемо людину, сім’я якої живе тут. Аби був суспільний контроль. А Піддубний приїхав із Рівного і поїде туди ж».
Далі франківські активісти натякнули йому на те, що він має добрий бізнес. А працюючи у органах все життя, такого не заробиш… Сергій Піддубний переконував, що це неправда. Більше того, пообіцяв, що якщо хтось зможе ці слова довести, то він одразу ж перепише цей бізнес на нього.
Люди все одно не вірили. Тож принесли Біблію, аби він про свої статки говорив, тримаючи на ній руку. Так і зробив. «Нормальний ви мужик», – підсумував зустріч Неміш. І пообіцяв, що лобіюватиме Піддубного на посаду керівника Рівненського УМВС. Далі громада знову написала листа до столиці про те, що хоче бачити на цій посаді Володимира Бандуру. Однак останній свою кандидатуру на конкурс не подав.
Позитивного результату нема
Слід зауважити, що на конкурс, який відбувся у квітні цього року, подало заявки вісім осіб: Сергій Піддубний, Володимир Лемчак, Ярослав Менжелей, Василь Ільницький, Михайло Кушнірик, Ігор Сав’юк, Андрій Рогалевич, Василь Христін. Із них франківська громада погодила тільки двох – Христіна та Менжелея. Проте перший етап конкурсу пройшли не вони, а Піддубний, Лемчак та Сав’юк.
Франківська громада знову не сприйняла такий результат… І продовжила акції перед стінами будівлі УМВС. Минулого тижня відбулися нові призначення.
Т.в.о. начальника управління Міністерства внутрішніх справ в Івано-Франківській області став Микола Семанишин, т.в.о. заступника начальника УМВС – Руслан Воробйов, т.в.о. начальника УДАІ УМВС – Валерій Некіпілий, а начальником управління Державної служби боротьби з економічною злочинністю став Іван Брензович.
Громада знову виступила проти. Як каже голова громадської ради при УМВС Віталій Чорненький, міністерство продовжує не прислухатися до думки громадськості. «Громадськість видала довіру Ярославу Менжелею і Михайлу Христіну, – каже він. – І ми три місяці боремося, щоб призначили очільника, однак міністр внутрішніх справ вперто не хоче до нашої думки дослухатися. Тому й прислали до нас на минулому тижні “десантів” з Києва».
Відтак кілька представників від прикарпатської громадськості минулого вівторка поїхали до столиці, щоб зустрітися з міністром Арсеном Аваковим. З ним зустрітися їм не вдалося, зате пощастило поговорити із його заступниками Сергієм Чеботарем та Миколою Величковичем. Та дійти згоди не вдалося.
Як повідомив по телефону “ГК” Віталій Чорненький одразу ж після зустрічі, у нього склалося враження, що у міністерстві не планують дослухатися до франківців. «Поки що позитивного результату немає, – сказав він. – Приїдемо у Франківськ і будемо далі працювати в цьому напрямку. Можливо, до кінця тижня більше можна буде сказати».
Слід додати, що один із колишніх кандидатів на цю посаду Володимир Бандура вважає, що керівник управлінню МВС наразі просто необхідний. Адже це один із тих небагатьох посадовців, який має інформацію з усіх районів, може скоригувати дії між службами та направити підлеглих на виконання тих чи інших завдань. «На сьогоднішній день люди, які заміняють цю посаду, на превеликий жаль, далекі від того, щоб виконувати ці функції так, як слід, – зауважує Бандура. – А ще гірше те, що управління зараз поділене на угрупування, а угрупуваннями керують люди, які не шукають загального блага для всіх. А, на мій погляд, намагаються втілити у життя свої особисті бажання». На думку Володимира Бандури, блокування УМВС абсолютно невиправдане. Він вважає такі речі дурістю. «Треба прийти і працювати, займатися роботою, а не шукати собі ґудза, кажучи, що я хочу того, а я – того, – переконаний адвокат. – Інша річ, що має прийти людина, яка не замішана до корупційних чи темних справ. А для цього хтось із міністерства повинен приїхати і доповісти громаді про людину, яку вони хочуть призначити на посаду. А місцевий люстраційний комітет чи інші активісти мають ту людину затвердити або не затвердити».
Тетяна СОБОЛИК