Коли Роман Бончук запросив відвідати його останню виставку у Трускавецькому готелі «Женева», подумалось, що цього разу автору не пощастило з глядачами. Випадкові відпочивальники з різних куточків України та з-за кордону, натомість, несподівано стали найвдячнішою публікою і спонукали художника до глибокого самоаналізу та багатообіцяючих висновків.
На виставці, яка відкрилася в День незалежності, Роман Бончук представив 25 робіт, створених за останні півтора року. Художник не зрадив своїй традиційній багатоплановості: тут і портрети (Черчілль, Марадонна, Нострадамус, Ілля Чічкан, Святий Ієронім, королева Єлизавета), авторські ікони, трансавангардні картини і картини розчленованих людських тіл, аналізуючи анатомію яких, художник пропонує шукати людську душу.
Конференц-зал готелю у курортному Трускавці виявився дуже вдячним простором для виставляння картин. Серед відпочивальників було багато психологів та психоаналітиків, відтак, відкриття виставки перетворилося на довгу й цікаву дискусію. «Мене просто засипали запитаннями і відкрили очі на багато цікавих моментів у моїй творчості. Скажімо, чому у моїх картинах домінують постійно одні й ті самі кольори, чому повторюються сюжети і погляд у всіх моїх героїв теж однаковий», – розповідає Роман.
Щодо поглядів, то особливо добре їхня тотожність простежується на монументальних картинах Бончука, де він зобразив кілька тисяч персонажів одночасно (наприклад, «Хроніки України» розміром 30х5 метрів). Не треба уважно придивлятися до Романових картин, щоб помітити, що Кучма і містична дівчинка Улянка, портрет якої написаний у 150 варіантах, і Арсеній Яценюк, і навіть Ісус Христос однаково магнетично зазирають у душу. Як стверджують психологи, кого б не малював художник, він малює себе. Хоче відчути себе в різних ролях й іпостасях, передаючи різним героям свої страхи й переживання. А малюючи різних жінок, він зображає постійно одну-єдину – ту, яка виховала.
Спілкування з психологами виявилося для художника депресивним. Але, з іншого боку, каже Роман, тепер він має твердий намір подолати внутрішній егоїзм і не зациклюватися на собі. Отож, в подальшому від Бончука можна буде чекати щонайменше розширення тематики та кольорового діапазону. А поки що художник ще не переламав своїх принципів, картини «традиційного» Романа Бончука можна побачити у готелі «Женева» до 6 вересня.
Наталка Голомідова