Космач тоне у смітті: активісти б’ють на сполох, чиновники шукають грошей (ВІДЕО)

  • На Івано-Франківщині активісти вимагають вирішити проблему вивезення сміття з сіл Косівського району. Нині через відсутність централізованого збору та утилізації відходів місцеві розвели у селах та лісах Прикарпаття десятки стихійних сміттєзвалищ.

    Як інформує репортер ZIK-Стрім Вікторія Гордієнко, вчора громада села Космач зібралась, аби продумати шляхи вирішення проблеми, адже село є одним із найбільших в Україні за населенням та площею. Тут мешкає понад 6 тис. людей, є лікарня, сім шкіл і навіть пологовий будинок. Раніше село звозило сміття в одне місце, але після того, як стихійне сміттєзвалище законсервували, купи сміття почали з’являтися повсюди: на цвинтарях, біля школи, в лісах. «Повна і тотальна антисанітарія – все стікає у воду, люди п’ють її. Останнім часом усі скаржаться на хвороби», – розповіла активістка, художниця Марія Томен. Жінка певна: при такому стані справ про розвиток туризму в мальовничому селі скоро доведеться забути. 

    Як виявилось, місцеві депутати і сільський голова мають кілька варіантів вирішення проблеми, але всі залежні від фінансуванні, якого село нині не має. Найпростіший варіант – збирати і вивозити сміття на полігон до Коломиї, за 32 км від села, але для цього мешканці повинні самі компенсовувати вартість перевезення, бо бюджет села, за словами сільського голови Дмитра Пожоджука, такі витрати на потягне.

    «У нас є комунальне підприємство, але, щоб воно діяло, мусить бути якийсь транспорт. Ми звертались до районної та обласної державних адміністрацій, нам обіцяли, що  нададуть Космачу машину для вивозу сміття. Її нема до сьогодні», – зазначив сільський голова Космача.

    Місцеві депутати виношують інші ідеї. Так, за словами депутата сільської ради Дмитра Боб’яка, в селі можна було б звести міні-цех із переробки сміття, який обслуговував би увесь район. Реалізацію таких екологічних проектів фінансує Євросоюз, але, щоб виграти грант, необхідно виділити територію під відкриття сміттєпереробної лінії. «Але в нас нема земель вільного фонду. Вже все приватизоване і розібране. Навіть якщо у лісі є якісь ділянки, вони мають статус природно-заповідного фонду і регулюються багатьма законами», – розповів депутат.

    Аби Космач остаточно не потонув у смітті, в сільській раді підготували договори з місцевими мешканцями. Згідно з ними, кожен дорослий мешканець села сплачуватиме 10 грн у місяць за вивіз сміття, решту необхідної суми дофінансовуватиме сільрада. Чи отримає така пропозиція підтримку громади – питання наразі відкрите.

  • 5.06.2015

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!