5 червня розпочалася 36-а сесія Івано-Франківської обласної ради. Депутати зібрались, аби обговорити і затвердити перспективний план добровільного об’єднання територіальних громад на Прикарпатті. Зібрались, обговорили, проте не затвердили.
З доповіддю виступив керівник апарату облдержадміністрації Руслан Панасюк, який разом з директором Офісу реформ Дмитром Дзвінчуком возили до Києва на затвердження розроблений ними Перспективний план. Як виявилось, вони окреслили територіальні громади у такий спосіб, який «підходить для жителів Прикарпаття, але не відповідає методиці Мінрегіонбуду». Тому замість запропонованих 74 територіальних громад на Франківщині у Кабміні «нарізали» лише 40. Це викликало жваве обговорення та аргументований спротив прикарпатських сільських голів. Хтось переживає за економічний розвиток сіл, а хтось, ймовірно, – за чиновницьке крісло.
Як би там не було, Панасюк повідомив: так бачать ситуацію у Києві. Далі слово попросив голова облради Василь Скрипничук. Він спрямував шквал критики на адресу адміністративної реформи і тих, хто її проводить. «Нам кажуть затвердити план, а ми як хочемо, так і голосуємо. Такий план затверджувати не можна, – запевнив депутатів Скрипничук. І додав: – Я дуже сумніваюся, що піду на місцеві вибори після всіх нововведень. Я не готовий працювати у таких нелюдських умовах. Децентралізації у нас нема – це неправда».
Трохи прояснити ситуацію взявся Дмитро Дзвінчук. Він назвав умови, від яких залежатиме об’єднання територіальних громад: авторитетність адміністрацій, воля самих громад, бажання сільських голів, прийняття рішень сільрадами й обласною радою.
«Поважаючи виборців і самих себе, без рішень сільських рад обласна рада не повинна приймати Перспективний план. Процес об’єднання не відбудеться без доброї волі на те Його Величності Українського народу. Обдумуємо, отримуємо, приймаємо. Останню, 36-ту, сесію не закриємо до останнього нашого депутатського подиху», – пафосно виголосив Скрипничук.
Депутат Юрій Романюк підтримав таку ідею. Він закликав голову облради не закривати 36-ту сесію до того часу, поки депутати не затвердять план, але скликати чергову 37-му.
Під час словесних батлів до мікрофону підійшов міський голова Бурштина Петро Курляк, який запевнив присутніх, що до Бурштина готові приєднатися 16 сіл. Він попросив депутатів підтримати їхній проект, якщо «не цього разу, то хоч наступного». На це депутат облради Ярослав Ткачівський відповів: «Я хочу, аби депутати йшли на сесію підготовлені. Нам тут розповідають різне, але ми того на документах не бачимо».
«Відсутність реформ у 90-х призвела до теперішньої плачевної ситуації. Де принцип добровільності, про який ми сьогодні говоримо?» – резюмував депутат Тарас Парфан. Після нього ще було багато виступів, слово брав навіть нардеп Юрій Дерев’янко. Проте всі говорили про одне і те ж: без волі сільських громад їх об’єднувати не будуть.
Аби зробити засідання облради результативним, депутати вирішили направити у Кабінет міністрів звернення, в якому підкреслено, що рішення про підвищення тарифів та ціни для населення за газ і електроенергію є необґрунтованим і “прийняте поспіхом”. Саме тому тарифи потрібно переглянути.
Мовляв, багато сімей на Прикарпатті формально не мають права на субсидію, проте є неплатоспроможними і не в змозі оплатити рахунки. 74 депутати підтримали це рішення, а голова облради Скрипничук пообіцяв, що “ми його відправимо, куди треба”. На тому й розійшлися, домовившись, що обласна рада чекатиме на рішення прикарпатських сільрад.
Микола ГУРАК