– 12 липня – День святих первоверховних апостолів Петра і Павла.
Після закінчення Петрового посту 12 липня християни Східного обряду святкують День апостолів Петра й Павла. Петро і Павло зробили надзвичайно великий внесок у поширення християнства серед іудеїв і язичників, тому Церква і називає їх «первоверховними апостолами».
– Сьогодні в Україні відзначають День рибалки. Це професійне свято працівників рибного господарства України. Відзначається щорічно у другу неділю липня, встановлено згідно з Указом Президента України «Про День рибалки» від 22 червня 1995 року.
– Також сьогодні – Всесвітній день бортпровідників цивільної авіації.
ПОДІЇ
– 12 липня (ХV- XVIII ст.) – у Снятині на Петра і Павла проводилися щорічні ярмарки. Найбільш ходовими товарами були шкіряні вироби, сап’ян; великим попитом користувалися східні товари – прянощі, шовкові тканини, полотно, можна було купити привізні товари: турецькі і перські тканини, французьке сукно, російські хутра, дорогоцінні прикраси, зброю. Також було багато худоби з Молдови і Прикарпаття.
– 12 липня (починаючи з ХVІІ ст.) – щорічно на Петра і Павла у Болехові відбувалися вибори міської влади. В день виборів у церкві замовлялась Служба Божа, після якої старий війт та райці складали звіт про діяльність: війт за рік, кожен із радників за свій квартал, коли він був бургомістром. Звіт в основному стосувався надходжень до міського скарбу та видатків.
– 12 липня 1917 р. – російські війська знову зайняли Калуш. Сталося це на світанку 12 липня 1917 р., коли підрозділи 164-ї піхотної дивізії, прикриваючись садами, без бою вступили до міста. Німецькі війська, захоплені зненацька, відійшли за Лімницю, знищивши переправи. При нападі на Калуш узяли понад 1000 полонених і 13 гармат.
– 12 липня 1912 р. – у Снятині відбулося Шосте січове свято.
– 12 липня 1920 р., Станиславів – відбулося засідання Ради народних міністрів УНР, на якому вирішено вважати доцільною евакуацію уряду УНР за межі Східної Галичини та необхідним постійне перебування членів Ради народних міністрів при армії УНР.
– 12-14 липня 1924 р. – провели першу крайову пластову зустріч на Писаному Камені біля Косова. На неї прибули пластуни зі Львова, Станиславова, Перемишля, Стрия, Яворова, Золочева, Калуша, Тернополя та Косова.
– 12 липня 1932 р. – силами «Просвіти» проведено шевченківське свято у Гвіздці на Коломийщині.
– 12 липня 1941 р. – у Станіславі відбулось святкове проголошення відновлення Української держави за участю єпископа Г. Хомишина, голови обласного управління І. Сем’янчука і представника ОУН Б. Рибчука.
– 12 липня 1990 р. – за ініціативою Івано-Франківського владики-ординарія Софрона Дмитерка, ЧСВВ Греко-католицька духовна семінарія відновила свою діяльність як Івано-Франківська вища духовна семінарія ім. Св. Свящ. Йосафата і 1 серпня 1990 року семінаристи розпочали навчання.
– 12 липня 1990 р. – в Івано-Франківську створено Комітет солдатських матерів. Цього дня на Прикарпаття прибула перша група українських дітей із Австралії.
– 12 липня 1996 р. – у Білій залі Маріїнського палацу Президент України Леонід Кучма та голова Верховної Ради Олександр Мороз в урочистій обстановці підписали Закон «Про прийняття Конституції України і введення її в дію». Завершила роботу п’ята сесія Верховної Ради України ХІІ (І) скликання, яка ухвалила Основний закон.
ІМЕНИНИ: Андрій, Петро, Павло
НАРОДИЛИСЯ
– 12 липня 1892 р. – народився Бруно Шульц – польський письменник та графік єврейського походження (уродженець Дрогобича). Автор книжок «Цинамонові крамниці» та «Санаторій під клепсидрою». Писав польською мовою. Твори Бруно Шульца були популярними в Галичині.
Бруно Шульц
– День народження Петра Голоти–Мельника (1902-1949) – українського поета, журналіста, похованого в Снятині. Народився у с. Балашівка на Кіровоградщині, з 1944 року жив у Снятині. Помер 8 листопада 1949 року.
– Народилася Ольга Кратюк (1934 р.) – заслужена працівниця культури України. Довголітня директорка Коломийського музею народного мистецтва Гуцульщини. Однією з перших порушила питання вшанування пам’яті Йосафата Кобринського, зібрала об’ємний архівний матеріал з досліджуваної теми та склала бібліографічний список публікацій з життєпису Йосафата Кобринського.
– 12 липня 1938 р. – у с. Молодятин Коломийського району народився Петро Дем’янюк – краєзнавець. Живе і працює в Коломиї. Автор книг «Барткова криниця: Розповідь про людей підгірського села Молодятин та події, що відбувалися тут протягом ХХ сторіччя», «Лісова варта (Розповідь про лісівників Коломийщини)», «Бунькова Гора: Розповіді про Молодятин, його людей».
Петро Дем’янюк
– Народився Василь Лесів (12 липня 1949 р., с. Колінці Тлумацького району) – краєзнавець, заступник генерального директора ОТБ «Галичина». Лауреат премії ім. В. Стефаника, заслужений діяч мистецтв України. Член НСПУ з 1993 р. Автор книжок: «Дощ із сонячної хмари» (1991), «Столике сонце» (2000); для дітей народознавчої абетки «Скарбівня» (2001), «Непрочитані сліди» (2003), «Пастух вітрів» (2007); народознавчих, екологічних досліджень у періодичних виданнях.
Василь Лесів
ЮВІЛЕЙ
– 110 років від дня народження Романа Барановського (12 липня 1905 р., Галич – 1986 р.) – українського ветеринарного лікаря, громадського діяча, редактора. Доктор ветеринарії, доктор «honoris causa». Член НТШ, УВАН у США. Голова Об’єднання українських ветеринарних лікарів у Америці (1950, 1961-1963 р.), редактор ветеринарного журналу «Інформативний листок» (1950-1963 роки). Член редколегії Історично-мемуарного збірника «Бучач і Бучаччина». Президент Головної ради асоціацій українців у Америці. 1967-1971р. – віце-президент УНРади УНР в екзилі, заступник міністра зовнішніх справ уряду УНР в екзилі (до 1969 р.).
Один із організаторів та член президії з’їзду Бучачан в Українському народному домі м. Рочестера (США, 30 травня-1 червня 1969 р.).
ПАМ’ЯТАЄМО
– Померла Леся Копач–Яворська (26 лютого 1913 р., Городенка – 12 липня 1998 р.) – українсько-канадійська письменниця, педагог, науковець, публіцист та громадська діячка.
Леся Копач
ЦІКАВО:
– 12 липня 1931 р. – у місті Ош (Гасконь) відкрили пам’ятник мушкетеру д’Артаньяну (справжнє ім’я – Шарль де Батц де Кастельмор, граф д’Артаньян).
Підготували Наталія Храбатин та Галина Максим’юк
Читайте також:
Цей день в історії Прикарпаття: 1 липня, 2 липня, 3 липня, 4 липня, 5 липня, 6 липня, 7 липня, 8 липня, 9 липня, 10 липня, 11 липня
Цей день в історії Прикарпаття: Січень, Лютий, Березень, Квітень, Травень, Червень
12.07.2015