У франківських льотчиків – новий Бойовий прапор

  • На військовому аеродромі Івано-Франківська цими вихідними відбулись урочистості з нагоди вручення 114-ій Івано-Франківській бригаді тактичної авіації нового Бойового прапора. Подія для військових неординарна й вагома: до цього часу вони користувались прапором, виготовленим ще за часів СРСР.

    Потреба нового Бойового стягу виникла після того, як військовій частині А1349 -114-ій бригаді тактичної авіації – у вересні 2009 року присвоїли назву «Івано-Франківська». Це було зроблено на виконання доручення Президента України щодо включення до найменувань бойових військових частин назв міст чи сіл за місцем дислокації та відповідного наказу Міністра оборони України.

    Спершу військові звернулись із клопотанням про виділення коштів на новий Бойовий прапор до міського голови Івано-Франківська Віктора Анушкевичуса. Але мерія коштів знайти не спромоглася – криза, мовляв. Довелося шукати приватних благодійників. Оплатити виготовлення нового Бойового прапора для Івано-Франківської військової частини вирішила родина Павла Андрусяка, голови правління Благодійної громадської фундації імені короля Юрія.

    Стяг було пошито за військовими стандартами на спеціалізованому підприємстві, що виграло тендер на це замовлення. Вартість військової регалії склала приблизно 15 тис. грн. На прапорі малинового кольору з одного боку золотим шитвом зазначено повну назву військової частини А1349: «Івано-Франківська Таллінська ордену Червоного прапора бригада тактичної авіації», з іншого боку розміщено емблему Збройних Сил України та кличний напис «За Україну, за її волю!». Прапор окантований золотими тороками. Розмір стяга – 130 на 130 см.

    На урочистостях з нагоди вручення регалії, згідно із статутом військових, був присутній представник Президента – заступник глави Секретаріату Президента України, уповноважений Президента України з питань контролю за діяльністю Служби безпеки України Петро Шатковський. Він вручив авіаторам Бойовий прапор та грамоту Президента України. У його слові до військових йшлось про те, що в Україні зараз відбувається процес відродження українського війська і Президент постійно дбає про забезпечення належних умов розвитку Збройних Сил України. «Адже без сильної армії не буде сильної держави», – процитував Президента Петро Шатковський.

    Привітав військових із отриманням прапора і заступник начальника генерального штабу Збройних Сил України генерал-лейтенант Володимир Мажоровський. Він високо оцінив стан воєнної підготовки івано-франківських авіаторів і побажав їм «бути гідними захисниками повітряного простору своєї батьківщини», а тимчасово виконуючий обов’язки командира 114-ї бригади тактичної авіації підполковник Сергій Голубцов, який прийняв Бойовий прапор від командування, пообіцяв, що івано-франківські військові гідно і з честю будуть виконувати свій обов’язок та всі поставлені завдання у сфері оборони своєї держави.

    На урочистостях був також присутній спонсор виготовлення Бойового стягу Павло Андрусяк. «ГК» поцікавився, що спонукало його зробити такий подарунок івано-франківській військовій частині:

    «Було два мотиви, – пояснив Павло Андрусяк. – По-перше, це знак поваги до минулого мого роду. Мій дід Василь Андрусяк, більше знаний під псевдо «Різун» або «Грегіт», був полковником УПА та командиром Тактичного відтинку 22 «Чорний ліс». В 1942 році він став одним із засновників перших підрозділів Української повстанської армії в тодішній Станиславівській області. Загинув у бою з каральними частинами МГБ 24 лютого 1946 року в Чорному лісі поблизу села Грабівка Калуського району. Восени 1944 року був нагороджений найвищою відзнакою УПА «Золотим хрестом бойової заслуги 1-ого класу» за 58 боїв із фашистами.

    Тому виготовлення для івано-франківської військової частини Бойового прапора із символами незалежної Української держави є для моєї родини даниною пам’яті справі, якій присвятив все своє життя і за яку загинув полковник Василь Андрусяк, – справі здобуття і утвердження української державності.

    По-друге, я переконаний, що внесення зміни до назви військової частини має серйозне значення. Фактично, отримавши в назві слово «Івано-Франківська», 114 авіаційна бригада із військової частини, яка просто базується на території нашого міста, перетворилась на нашу, Івано-Франківську, військову частину. Цей факт повинен кардинально змінити стосунки між громадою (і, як наслідок, владою) міста та військовослужбовцями військової частини. Ці стосунки мають будуватися на усвідомленні того, що вся авіаційна бригада є органічним складником івано-франківської міської громади.

    Саме виходячи з таких міркувань, хотілося б, щоб історія із врученням прапора сприймалася військовиками не тільки як подарунок окремо взятої фізичної особи, але, радше, як дар від усієї міської громади».

    Василь ГУК

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!