Прискорена девальвація гривні призвела до різкого падіння орендних ставок. Винайняти офіс у центральній частині Івано-Франківська сьогодні обійдеться дешевше на 10-15%, ніж у грудні минулого року. І це не межа.
Щось подібне вже було в 1998-1999 роках, згадують підприємці, коли ставки оренди на нерухоміcть схудли в доларовому еквіваленті щонайменше наполовину. Втім, незважаючи на падіння орендних ставок, число орендарів у Франківську не тільки не зростає, а навпаки зменшується. Натомість пропозиція суттєво збільшується.
Початок нового року для багатьох фірм-орендарів – це період, коли знову треба вирішувати непросте питання перегляду умов договорів оренди нерухомого майна. Звісно, при цьому доводиться спочатку з’ясувати для самого себе зміни кон’юнктури, що сталися на ринку, і оцінити свою платоспроможність. Потім – порозумітися з орендодавцем, якому не надто хочеться погоджуватися, що за умов суттєвої девальвації гривні ставки оренди, які традиційно вираховуються чомусь не гривнями, а в у.о., не можуть залишатися незмінними.
Однак, не така вже й то біда, якщо власник орендованих приміщень не поступається ціною, йому ж гірше. Бо число бажаючих здати вивільнені площі (чи то збанкрутілими компаніями, чи то підприємцями, які з метою економії коштів знайшли собі дешевший куток) зростає. Стан справ на ринку оренди наочно відображає стан ділової активності в місті. А про яку активність може йтися в час, коли гривневі рахунки вітчизняних підприємців продовжують «танути» під наступом американського долара. Тож, як запевняє орендар одного магазину в центральній частині Івано-Франківська, не варто надто дивуватися тому, що, наприклад, впродовж останнього місяця ставки оренди торговельних площ, розташованих у центральній частині міста, зменшилися в середньому з 50 до 40-30 у.о. за 1 кв.м., а в нецентральних районах міста з 25 до 15-10 у.о. за 1 кв.м. І це при тому, що ще в першому кварталі поточного року (при вартості долара 4,50 грн.) оренда торгових площ у центральній частині міста подорожчала в середньому на 25%.
Впала ціна оренди й на офісну нерухомість. Якщо на початку року вартість оренди офісів в середньому по місту становила 30-33 у.о. за 1 кв.м., а в центральній частині – 35-38,5 у.о. за 1 кв.м., то сьогодні потрібно віднімати щонайменше 10-15%.
Цікаво, як змінюватиметься вартість одного квадратного метра оренди складських приміщень. Наразі вона, як і на початку року, коливається в межах 5-6 у.о. Проте, з огляду на суттєві зміни на ринку оренди, передбачається, що ці ставки з нового року також переглядатимуться. На тлі фінансової кризи простежується доволі цікава тенденція – збільшується кількість клієнтів, які хочуть орендувати житлові приміщення під офіс. Це цілком нормально і не суперечить чинному законодавству, як і оренда житлових приміщень під контори чи торгові організації. Головне, щоб діяльність у цих приміщеннях не мала промислового характеру. Однокімнатну квартиру в Івано-Франківську можна орендувати в середньому за 150 у.о. на місяць: в центрі – за 180 у.о., в нецентральних районах – за 120 у.о. Оренда двокімнатного житла коштує в середньому по місту 175 у.о. на місяць, в центрі – 200 у.о., в нецентральних районах – 150 у.о.; трикімнатного – в середньому по місту – 235 у.о. на місяць, в центрі міста – 250 у.о., в нецентральних районах – 220 у.о. Торгуйтеся. Пощастить – буде дешевше. Загалом, експерти прогнозують зниження вартості оренди квартир на 20-30%. Ріелтори з ними не погоджуються. І це зрозуміло. За їхніми словами, ціни знизяться, але не більш ніж на 10%. Кажуть, іпотечна криза торкнулася лише продажу квартир, тоді як вартість оренди житла встоїть.
При всьому розмаїтті пропозиції максимальним попитом у потенційних орендарів магазинів, офісів, перукарень, кафе користуються об’єкти площею 50-100 кв. м. «Ідеальні» розміри об’єктів виробничого призначення поважніші – найчастіше їх орендують, якщо площа становить 100-300 кв. м. Зовсім не цікавлять орендарів окремо розташовані будівлі із значною площею, а також комплекси-велетні (наприклад, торговельно-складські). Та попри те, що попит на такі об’єкти через значні орендні платежі і великі витрати на їх утримання практично відсутній, їхнім власникам вдається здавати своїх «монстрів» частинами – відразу кільком клієнтам. Приклади – підприємства «Родон», ВО «Карпати».
«Доларовий еквівалент у розрахунках за оренду приміщень в нинішніх умовах – це нонсенс, – кажуть в ріелторській компанії «Прикарпатський дім». – Він може бути прийнятний хіба що для іноземців, для яких 100 доларів рік тому і тепер залишилися тими самими 100 доларами. Тому про стабільність орендних розцінок не може бути й мови: гривня ж прискорено знецінюється. У країні просто немає капіталу, він увесь вивозиться за кордон, тому й на ринку нерухомості ціни стрімко падають».
Так чи інакше, орендодавцю доводиться йти назустріч орендарю, бо наразі здати за прийнятною ціною практично неможливо. До речі, поступки стосуються не тільки цін. Наприклад, якщо раніше орендодавець міг узяти плату за півроку вперед, то нині максимум за два місяці. Тож орендарям є сенс добряче поторгуватися, перш ніж приймати умови орендодавців.
Василь СТЕФАНЧУК