Щороку тисячі випускників шкіл постають перед вибором професії і, відповідно, вищого навчального закладу, в якому здобуватимуть обраний фах. І щороку тисячі молодих людей після вишів ховають дипломи у шухляди і йдуть працювати, куди доведеться. Чому так? Може, справа не тільки у браку вакансій на ринку праці, а в невдалому виборі професії?
У березні цього року в Івано-Франківську стартувала програма «Управління кар’єрою» для старшокласників*. Програма розроблена фахівцями з організаційного розвитку та розвитку персоналу, які мають значний практичний досвід управління кар’єрою в громадській сфері і бізнесі. Її учасники – учні 9-10 класів – мають можливість не тільки отримати кваліфіковану пораду щодо вибору фаху, взяти участь у тренінгах з професійного розвитку, але й потрапити «за куліси» компаній, установ та організацій з різних галузей, щоб особисто «відчути» ту чи іншу професію.
За словами учасників, перші тижні участі в програмі змінили їхнє бачення світу професій та змусили серйозно замислитися, на чому все ж таки зосередити свою увагу. Особливо цікаво учасникам було «пророщувати» власні мрії, враховуючи впливи можливих «добрив» і «шкідників», «відчитувати» життєві цінності і професійну кар’єру незнайомої людини за фотографією.
Перша відкрита зустріч 19 березня дала нагоду поспілкуватися з представниками різних професій із сфери надання послуг. Дехто з учасників програми з подивом виявив, що юриспруденція може бути цікавою, психотерапія – це не тільки лікарня, а маркетинг – не просто реклама чи продажі, та й термін «ІТ-спеціаліст» перестав бути загадкою.
Запрошені фахівці і власники бізнесу передовсім намагалися переконати школярів, що головне у виборі фаху – щоб професія відповідала особистим зацікавленням і нахилам, а не навпаки. І, звісно, чітка мета й план поступових дій для її досягнення. «Знаєте, це так, як їхати вночі, наприклад, до Києва. Ви бачите тільки той відрізок дороги, який освітлений фарами, – розповідає Ольга Шокур, керівник рекламного відділу журналу. – Спочатку потрібно поставити собі ціль – як кінцеву точку прибуття. А потім маленькими шматочками складати свій маршрут: спочатку до одного населеного пункту, потім – до іншого… Інакше загубитесь чи кружлятимете на місці».
Попереду в учасників програми – візити в компанії, зустрічі з фахівцями з інших галузей, а отже, й нові корисні відкриття. Тішить зацікавленість батьків, які, власне, і зголосили своїх дітей до участі в програмі.
*Комплексна програма з управління кар’єрою діє на державному рівні в Канаді як складова системи освіти. Також є поодинокі «модульні» програми в інших державах, окремі з яких роблять акцент на бізнес-освіті та розвитку підприємництва. В США, для прикладу, діє курс LWP (Life/Work Planning) для старшокласників під назвою «Що робити з моїм життям?»
Катерина ТАНЧАК
До речі:
В Україні програма впроваджується Консалтинговим Центром ПЕРСПЕКТИВА-М, її тривалість – 3 місяці впродовж навчального року або 1,5 місяці в літній період.
Ініціаторка програми – Марічка Артиш, яка є автором вишкільної системи Пласту в Україні, низки навчальних програм, фінансованих Канадським та Американським агентствами міжнародного розвитку.
Отримати більше інформації та зголоситися до участі в програмі можна за тел. 0342 733 476, 095 428 01 90 або на e-mail: career.management.pm@gmail.com .