Візи до Польщі: ускладнена простота

  • Чому у франківський центр, покликаний спростити процедуру отримання віз до Польщі, треба стояти в черзі так само, як і у львівське консульство? Чому за це треба платити більше, ніж безпосередньо у Львові?

    З такими запитаннями в редакцію звернувся спортивний клуб «Сокіл». Спортсмени вибиралися на міжнародні змагання за кордон. Оформлення документів стало для них своєрідним випробуванням. «Ото спадає на думку: можливо, не варто так «напрягатися» і полишити цю ідею з міжнародними турнірами… І дати золоті нагороди забрати полякам… А можливо, вони цим «спрощеним» режимом на таке й сподіваються?..» Що робиться у франківському візовому центрі, з’ясовував «ГК».

    Подвійна черга

    З сьомої ранку чи й раніше займають «живу» чергу до івано-франківського Пункту прийому візових анкет до Республіки Польща. Приїздять не тільки з інших міст нашої області, а й із сусідніх областей – Чернівецької, Тернопільської, Хмельницької.

    Минулого понеділка за годину до відкриття візового центру черга до його дверей витягнулася далеко по тротуару і закрутила хвіст аж під офіс газконтори. Більше півсотні людей. За півгодини до закриття під дверима все ще залишалося чоловік десять. Респект закладу: прийняли всіх.

    Ажіотаж? Наче й ні. Просто подвійна черга. Як зазначено на сайті франківського Пункту, здати документи можна як за попереднім записом, так і без нього. «Жива» черга – ті, що вирішили йти без запису. Інші, хто зареєструвався на певний час, приходять і формують окрему чергу. В ній теж треба постояти, але порівняно недовго – 30-40 хвилин. Річ у тому, що двері до візового центру, як спрощено називають установу городяни, зачинені. Охоронець вартує їх зсередини і «запускає» туди прохачів віз невеликими порціями. Час від часу він цікавиться, чи немає когось «по запису». Тих беруть відповідно до години.

    «Краще йдіть запишіться, – напучує чоловік, що відрекомендовується професійним «човником» Серьожою. – Я сам вчора записався на сьогодні і от уже здав папери. Тут є хлопці. Сто п’ятдесят гриваків – і вони все зроблять. Вам скажуть годину. Приходите і здаєте документи без черги…»

    Візова підтримка

    Одразу зазначимо, що емоції на адресу Генконсульства Польщі у Львові, яких не бракувало в черзі до місцевого візового центру, зайві. Пункт прийому візових анкет до Республіки Польща не є підрозділом ані Консульства, ані Посольства. Це – комерційна структура, підприємство індійської фірми «VFS Global». Вона виграла тендер польського МЗС на обслуговування Посольства – «провадження діяльності з візової підтримки в Україні» офіційною мовою.

    На відкритті установи про це говорилося. Щоправда, тоді ж і Генконсул Польщі, і губернатор Прикарпаття наголосили, що з відкриттям Пункту франківцям уже не треба буде їхати до Львова і стояти у величезних чергах. Мовляв, усе буде близько й зручно. Мовляв, це моральна й економічна вигода для людей.

    Насправді, на Пункт прийому візових анкет не треба покладати особливих сподівань. Його працівники лише збирають документи і передають їх на розгляд Посольства Польщі в Україні. На сайті франківського візового центру так і зазначено: «Працівники Пункту прийому візових анкет жодним чином не впливають на рішення Посольства».

    Здати документи через франківський візовий центр фірми «VFS Global» коштує 655 грн.: 35 євро – консульський збір, 250 грн. – послуги Пункту, 20 грн. – послуги банку, 50 грн. – кур’єрська доставка відповіді (паспортів, візи чи відмови).

    Підводні камені

    З іншого боку будівлі, в якій розташовується візовий центр, є двері з табличкою «Заповнення анкет для подання до Пункту прийому візових анкет до Польщі». В кімнатці, де при столах і комп’ютерах працюють троє молодих людей, відвідувачів не бракує. Тут цілком легально, на відміну від «хлопців» під дверима, записують на подання документів. А також допомагають видрукувати з сайту і правильно заповнити анкету, зробити ксерокопії документів. За додаткові послуги треба заплатити: 50 грн. за анкету і 50 грн. за реєстрацію на сайті – «запис через мейл». Якщо зареєструватися в цьому допоміжному пункті, то потрапити у Пункт візовий можна хоч завтра, післязавтра тощо. Віза – через 7 днів, обіцяють молоді люди. А от ми чули, що у львівське Консульство до кінця березня здати документи вже не вдасться – всі дні нібито зайняті. «Не знаємо, – знизують плечима. – Тут у нас проблем немає…»

    Зате є питання. Навіщо створювати пункт при Пункті і чому там повно людей, якщо вибрати час для подання документів можна за телефоном спеціального «cаll-центру» чи на сайті? В електронному вигляді можна також заповнити і роздрукувати візову анкету. Причому – безкоштовно. Телефони і веб-адреса, куди треба звертатися, зазначені в оголошеннях, що виставлені у вікнах візового центру.

    Пробуємо справитися самотужки. Беремося призначити на рекомендованому сайті дату подання документів у франківський візовий центр. Наприкінці процесу ідентифікації електронної пошти програма вирішила, що наша скринька має «недостатньо складний» пароль, і на цьому зависла. Спеціально зареєстрували іншу «ускладнену» скриньку, але вона не пройшла ідентифікацію. По телефону «візової лінії» нам повідомили, що платформа, на якій розміщений мейл, проходить оновлення і не відповідає, відтак порадили зателефонувати пізніше. Наполегливе прохання надати телефон безпосередньо франківського пункту візової підтримки – не почули. Мобільний номер, який вказано на його спеціалізованому сайті, не працює. Висновки напрошуються відповідні.

    Наталія КУШНІРЕНКО

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!

    3 thoughts on “Візи до Польщі: ускладнена простота

    1. Можна самотужки зареєструватися  – чи ні?

    2. зараз ще гірше.нереально самому зареєструватися.живої черги не існує біля цього центру,все по запису,та зареєструватися через сайт неможливо взагалі.за кордоном працюю давно та такого абсурду з чергами  не пригадую. у львові міг відстояти 5 -6годин але подати документи- а тут жодного шансу….

    3. зараз ще гірше.нереально самому зареєструватися.живої черги не існує біля цього центру,все по запису,та зареєструватися через сайт неможливо взагалі.за кордоном працюю давно та такого абсурду з чергами  не пригадую. у львові міг відстояти 5 -6годин але подати документи- а тут жодного шансу….

    Comments are closed.