„Малюю те, що болить. Як виявляється, воно болить не тільки мене“, – каже художник із Коломиї Ігор Бежук, який працює над створенням „Веселої мапи України“. Дивлячись на мапу, хочеться і сміятись, і плакати. Отже, карикатура б’є точно в ціль.
Рідне художникові Прикарпаття на мапі ілюструє гуцул, який на лисій полонині розглядає крізь лупу мікроскопічну вівцю. „Звісно, деревина та гірськолижні курорти – це великий бізнес, робочі місця та високі ціни на гуцульські землі, але що краще для наступних поколінь: голі вершини та брудні ріки чи клаптик незайманої природи на фоні глобальної урбанії?“ – міркує Ігор Бежук.
Художник є також великим противником вирубування лісів Карпат: „Ми не усвідомлюємо, яке багатство у нас під носом і яке ми просто по-варварському нищимо. Люди з усієї країни сюди їдуть, щоб відчути запах наших смерек, а ми залишаємо від них самі пні… Також я противник мисливства. Поїдьте навіть до тієї ж Польщі, там кози та зайці стрибають, тільки-но виїдь за місто, а у нас що? Підеш у ліс по гриби, серед лісу натрапиш на вирубку і не зустрінеш жодної тварини. Зате варто тобі тільки зайти у першу-ліпшу колибу, як на тебе звідусіль дивляться голови тих бідних кіз і кабанів“.
Створювати „Веселу мапу“ Ігор Бежук почав кілька років тому. Це була давня ідея художника. А спонукав його до її створення гуморист Микола Савчук, який заснував у Коломиї музей гумору, де зібрав український гумор різних періодів із різних куточків країни і попросив проілюструвати найбільш відомі терени. Художник намалював спочатку перші 16 областей, потім відклав цю справу „у шухляду“ і повернувся до неї нещодавно.
Усі малюнки Ігор Бежук недавно виклав в Інтернеті на своїй сторінці у Фейсбуці. Каже, що отримує справжній кайф від спілкування зі своїми шанувальниками та від обговорення процесу: „Найбільше мені подобається, коли працює “колективний розум”. Доведено, що усе найкраще народжується у дискусіях. Люди коментують, пропонують, критикують, я тільки спостерігаю і вибираю потрібне. А вже далі перепускаю це через призму свого бачення й хисту і виливаю на монітор“. Художник зізнається, що не розраховував на таку бурхливу й активну реакцію. Окрім коментарів в Інтернеті, його просто засипали листами з різними ідеями та пропозиціями. „Це приємно, отже, цього бракувало людям і їм це цікаво. Думаю, нам дуже бракує колективної творчості, саме масового мистецтва. Доступного, простого і головне – актуального.“
Після таких дискусій мапа збагачується новими образами, дещо коректується. Так, до прикладу, на мапі Кіровоградщину зображають китайці, які працюють з мотиками на наших чорноземах. „Отримав багато зауважень від жителів Кіровоградщини і зрозумів, що, крім чорнозему та китайських поселенців, у них ще є уран та гречка. Спробую якось це висвітлити“, – чи то жартома, чи серйозно каже художник. Він на власному прикладі переконався, що українці насправді мало знають один про одного: „Відкриваю для себе Україну, коли читаю листи людей з Донецька, Харкова, Одеси, Криму. Їх так само болять жахлива екологія та злидні. А в таких областях, як Хмельницька, Чернівецька, Одеська та Харківська, то найбільш відомими сучасними об’єктами є величезні базари“.
Вгодити всім дуже важко, і гумор є індивідуальною особливістю. Але якщо зауваження раціональні, Ігор Бежук бере їх до уваги. Деякі люди звинувачують художника у тому, що він зображує негатив. „Я відповідаю, що я лише висміюю наші негативні сторони для того, щоб ми були кращими. Та й взагалі, відчуття самоіронії – дуже вагомий показник притомності людини. Під час нещодавніх виборів це було дуже яскраво видно. Більшість кандидатів вірили у свою “богообраність” і дуже гірко за це поплатились, а ті, які перемогли, тільки посилили це відчуття“, – каже він.
“Весела мапа” – наразі суто творчий проект. Художник вже отримав кілька пропозицій від сувенірних компаній, які хочуть робити з цього різного роду сувенірну продукцію, але про кінцевий результат поки що не думає: „Малюю, як малюється, а далі буде видно“.
Мапа є свого роду справою для душі. На щодень Ігор Бежук, ветеринар за фахом, керує виробництвом комбікормів на українсько-угорському підприємстві та малює карикатури для багатьох українських інтернетних та друкованих видань, як-от “ЗІК”, “Експрес”, “Український тиждень”, “Коментарі”, “Київ Пост”.
Перша опублікована карикатура художника з’явилася, ще коли він був у 6-му класі, – у місцевому гумористичному часописі “Патилько”, який видавав Микола Савчук. Каже, малює, відколи себе пам’ятає. Ігор Бежук любить жартувати, що продовжує родинну справу. Дідовий брат Іван Бежук на псевдо Ярема був референтом пропаганди УПА Коломийщини. Він малював агітки та карикатури на радянську владу, загинув у 1946 році під час облави НКВС.
Багатьом українцям ім’я Ігоря Бежука стало відомим цього року завдяки намальованим ним альтернативним символам Євро-2012 Ясеві та Івасеві. На противагу офіційним „штивним“ і доволі штучним друзям, створені Бежуком герої живі й іронічні. Під час фестивалю їх тиражували у журналах, на постерах та футболках більш охоче, ніж офіційних. Художник створив цілий комікс про пригоди Яся та Івася на чемпіонаті і не тільки. До слова, на Євро і Ясь, і Івась займалися заробітчанством. Один епізод: коли Ясь наївно запитує, чому в українських готелях ціни у 12 разів вищі за польські, Івась відповідає: «Бо в нас готелів у 12 разів менше, а нам ще кредит МВФ повертати».
Завдяки Ясю та Івасю про Ігоря Бежука написали майже всі центральні газети. „Був такий період, що знімальні групи „1+1“, ТРК „Україна“, „Тоніс“ розминалися у мене на подвір’ї. Ну, і був прямий ефір на “ТВІ”. Так що цей рік можна назвати для мене вдалим“, – сміючись зауважує художник. Сьогодні він бере участь у проекті Братів Капранових, малюючи комікси з історії України, а також створює комікс про Юрія Кульчицького “Неймовірні пригоди козаків з кавою” та на додачу власний комікс на тему УПА “Нескорена Боївка”. Тож на створення омріяної „Мапи“ час доводиться буквально викроювати.
На „Веселій мапі“ залишилося кілька ненамальованих областей: Чернівецька, Чернігівська, Київська, Харківська, Дніпропетровська і Луганська. Нейтральну Одесу чекає „ребрендинг“, ще кілька областей, ймовірно, буде оновлено. Так, Тернопіль зараз зображає свиня, яка біжить з ножем за дядьком. „Це ж аграрний край, який здавна славиться свинарством, птахівництвом та молочним скотарством. Ось так я обіграв це все. А нещодавно подумав, що треба буде ще додати помідори як натяк на знамениті Заліщики“, – додає художник.
Ігор Бежук продовжує активно обговорювати ідеї зі своїми прихильниками в інтернеті й чекає на зауваження і пропозиції. Земляки-прикарпатці поки що висловлюються скупо. То що, підкинемо кілька свіжих думок?
Наталка ГОЛОМІДОВА