Вимушені канікули?

  • Перед святами у вузах Франківська – хвилювання. Викладачів відправляють у відпустки. Щоправда, таке рішення керівництво вишів не афішує і офіційними документами не підкріплює. Однак по факультетах співбесіди з педагогами проводять, до написання заяв спонукають. Мотивують необхідністю економити, зокрема на комунальних послугах.

     

    До того, що, можливо, доведеться в січні піти у відпустку за власний рахунок, ректор Прикарпатського університету Ігор Цепенда готував колектив ще під час своїх виборів на посаду. Тоді викладачі виявили розуміння ситуації, перейнялися необхідністю заощадити на оплаті за електрику та комунальні послуги і попередньо погодилися на вимушені канікули в час новорічно-різдвяних свят. Вважалося, що саме для цього викладачі і студенти «відпрацьовують» шестиденку – суботи у листопаді і грудні були з парами.

    Як розповіли журналісту “ГК” викладачі Прикарпатського університету, навчальний план складений так, щоби до п’ятниці, 28 грудня, студенти склали всі іспити і пішли на канікули. Відтак все вказує на те, що відпустка для викладачів мала би тривати з 2-го до 27-го січня. На час виходу газети викладачам вузу повідомили про те, що на зборах по факультетах, які мають пройти в четвер і п’ятницю, 27-го та 28-го грудня, керівництво університету повідомить своє остаточне рішення про викладацькі відпустки.

    У ці ж дні в Івано-Франківському національному медичному університеті також заговорили про вимушені канікули у січні. Викладачам на непрофільних кафедрах запропонували відпочити за власний рахунок упродовж перших двох тижнів нового року. Відповідні заяви треба було подати до 27 грудня. В цьому випадку вимушену відпустку також аргументували необхідністю економити енергоносії.

    Як вдалося з’ясувати у ректораті Національного університету нафти й газу, новації з примусовим відпочинком – то не винахід Міністерства освіти. Наразі немає офіційних документів, які би щось таке запроваджували. Немає і усних вказівок міністра Табачника керівникам вузів відправляти викладачів у відпустки, стверджували спеціалісти ректорату. Тож Університет нафти і газу в січні працює в повному складі.

    Стосовно Прикарпатського університету, тут ситуація залишається двозначною. «Третину відпустки в січні бере тільки технічний персонал, – повідомив проректор з науково-педагогічної роботи Володимир Чобанюк. – І це – за бажанням, максимум на тиждень. Викладацький склад буде працювати без скорочення робочого графіка, відповідно до навчального плану». Виходить, що викладачі понаднормові години впродовж двох місяців відпрацювали «на боже»?

    Трохи раніше про спробу відправити всіх викладачів у відпустки за власний рахунок на 11 днів січня повідомили педагоги Донецького національного технічного університету. Вони передали у місцеві газети листа, в якому описали ситуацію. «Не вистачає коштів на оплату комунальних послуг. Через це подальше існування навчального закладу перебуває під загрозою, – писало видання «ОстроВ». – Керівництво вирішило заощадити кошти за рахунок заробітної плати співробітників ДонНТУ й зобов’язало їх власноручно писати заяви про безкоштовну відпустку за власним бажанням з 08.01.2013 до 18.01.2013». Працівники ДонНТУ передали редакції роздруківку електронного листа, розісланого завідувачам кафедр в.о. декана одного з факультетів університету Володимиром Струніліним. У листі вказувалося, що в подібній ситуації опинилися й інші вузи країни – столичні і регіональні. Місяць тому 210 працівників ДонНТУ відмовилися писати заяви, тому керівництво вузу відступилося й пообіцяло, що не буде відправляти колектив у безкоштовні відпустки.

    Катерина КРУТЬ

     

    До теми

     

    Жебрацький бюджет вузів у 2013-му

     

  • Голова Громадської ради освітян і науковців України Станіслав Ніколаєнко відзначив, що держбюджет на 2013 рік не задовольняє потреб освітянської галузі навіть у частині обов’язкових виплат.

    Замість передбачених Законом «Про освіту» 10% від ВВП, в наступному році галузь отримає трохи більше 6%. При цьому на зарплату піде близько 87% цієї суми. Додаткова потреба в коштах складає, як мінімум, 4,5 млрд. грн. для освіти і 1,4 млрд. грн. для науки. Тобто сподіватись на якісні зміни в освіті, розвиток матеріальної бази, будівництво і проведення капітальних ремонтів не доводиться.

    У 2013 році в дуже складному стані буде науково-дослідний сектор вузів, попереджає пан Ніколаєнко. Частка витрат в кошторисах університетів на дослідництво не перевищує 3%. До речі, в країнах Євросоюзу на ці потреби передбачено 0,46% від ВВП, а в Україні – в 10 разів менше. Такі характеристики бюджету негативно вплинуть на підготовку фахівців з вищою освітою, вважають спеціалісти Ради.

    Прикро й те, що на оплату енергоносіїв і комунальних послуг в університетах, технікумах та училищах уряд практично не планує виділяти жодної гривні. І якщо частина вузів зможе за рахунок комерційного навчання покрити ці видатки, то в технікумах і училищах, а також педагогічних, технічних і аграрних університетах цю проблему вирішити буде важко. Навчальні заклади будуть вимушені скорочувати терміни навчання, оголошувати додаткові канікули, відправляти викладачів у неоплачувану відпустку.

    У новому році фактично не будуть зростати стипендії і заробітні плати педагогів. Розмір стипендії для учнів ПТУ буде утримуватись на рівні 275 грн., технікумів – 550 грн. і студентів вузів – 730 грн. на місяць. За розрахунками експертів Громадської ради освітян і науковців України, на зарплату освітянам у бюджеті-2013 не вистачає 1,3 млрд. грн. При цьому мінімальна заробітна плата в бюджетній сфері, яка закладена в основу розрахунків заробітної плати викладачів, з 1 січня 2013 року зросте на 1,5% – до 1147 гривень на місяць, і на 5% – до 1218 гривень на місяць з 1 грудня 2013 року. Передбачається лише індексація зарплат і стипендій на рівень інфляції.

    Проведений аналіз бюджету на 2013 рік свідчить про те, що в наступному році не вистачить також коштів на лікувальні і преміальні виплати, доплату за наукове звання та науковий ступінь викладачам вузів.

     

     

     

     

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!