Франківські медики пропонують збільшити кількість щеплень від інфекційних хвороб

  • До переліку обов’язкових щеплень варто додати ще два – від вітряної віспи та пневмококової інфекції, переконана обласний дитячий імунолог Галина Бенько. Імунізація, тобто щеплення від окремих інфекційних хвороб, відвертає щороку близько трьох мільйонів смертей. Про це повідомляють спеціалісти Всесвітньої організації охорони здоров’я. «Зараз в Україні триває епідемія туберкульозу і гепатиту В, зокрема й серед дітей, – повідомила Галина Бенько. – В таких умовах, відмовляючись щепити дитину, батьки наражають її на серйозну небезпеку…»

    Небезпека справді серйозна. Від 20% до 35% батьків сьогодні, за словами лікаря-епідеміолога Обласної дитячої клінічної лікарні Євгенії Чурпіти, подають заяви з відмовою робити щеплення своїм дітям. Подібна ситуація і в інших областях України. Це може спровокувати епідемію інфекційних хвороб, попереджають медики. «Стійкий протиепідемічний ефект досягається тільки тоді, коли щепленням охоплено не менше 95% населення, – пояснює пані Чурпіта. – Якщо колективний імунітет менший, становить тільки 80%, то епідемічні спалахи стають невідворотними. Коли ж кількість імунізованих стає меншою від 50%, то виникають епідемії».

    Як приклад епідемічних спалахів останніх років в області, лікар навела захворюваність на кір у 2012 році та краснуху в 2007-му. Вона наголосила, що через подальше зменшення кількості щеплених дітей – а така тенденція зберігається впродовж останніх п’яти років – можуть повернутися такі хвороби, як дифтерія, кір, поліомієліт.

    Відповідно до Національного календаря щеплень, обов’язковою є вакцинація від 10-ти інфекційних хвороб: дифтерії, правця, кашлюку, кору, паротиту, поліомієліту, туберкульозу, гепатиту В, краснухи та гемофільної інфекції. Останнім часом створені вакцини від хвороб, які розвиваються у зрілому віці – грип, менінгіт, онкологічні захворювання (рак шийки матки та печінки). Країни Європи широко практикують профілактику небезпечних інфекційних захворювань із допомогою щеплень. Так, у 2003 році на території ЄС вдалося повністю викорінити поліомієліт, а у 2005 році – позбутися від правця серед новонароджених. До 2015 року ці країни мають намір сертифікуватися як вільні від кору, паротиту, правця й дифтерії.

    Обов’язкова вакцинація в США передбачає захист від 16-ти захворювань, у Європі – від 14-ти. З огляду на те, як часто і чим саме хворіють діти в Україні, і зокрема на Прикарпатті, – на даний час зростає захворюваність на вітряну віспу – варто розширити перелік щеплень, відзначила Галина Бенько. Висловлюючи загальну думку дитячих епідеміологів, імунологів та інфекціоністів області, вона зауважила, що до 10-ти обов’язкових варто додати ще два щеплення – від вітряної віспи і пневмококової інфекції. Ці обидві вакцинації є рекомендованими, тож лікарі на них не наполягають. Але саме вони змінили би загальну картину захворюваності дітей в області, вважає обласний імунолог: багатьох малюків це позбавило би кашлю та хвороб, із ним пов’язаних, дозволило би старшим діткам безпечно відвідувати дитячі садки і школи.

  • Наталія КУШНІРЕНКО

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!