Новенька «швидка» рятуватиме життя

  • Мешканці Ланчинської ОТГ близько двох років збирали гроші, щоб купити спецавтомобіль екстреної медичної допомоги. Такий випадок – перший в Івано-Франківській області.

    «Галицький кореспондент» дізнавався, як працюється медикам на новій «швидкій» та коли в області чекати оновлення медтранспорту.

    Автомобіль приїхав із Бельгії

    Ще здалеку на подвір’ї Ланчинського пункту постійного базування екстреної медичної допомоги можна побачити новенький спецавтомобіль. А донедавна на виклики до пацієнтів виїжджав старенький УАЗ, який часто доводилося ремонтувати.

    Перше, що впадає у вічі – наклейка з написом «Придбано за кошти громади Ланчинської ОТГ». «Це доказ того, що ініціативи небайдужих мешканців приносять свої плоди», – каже голова Ланчинської ОТГ Володимир Попович.

    За його словами, ідея придбати новий автомобіль для потреб екстреної медичної допомоги  з’явилася після опитування серед учнів 6-11 класів Ланчинського ліцею імені Юрія Шкрумеляка. Їм у анкеті запропонували відповісти на чотири питання: «Що, на вашу думку, є найбільшою проблемою у громаді?», «За що любите село, у якому живете?», «Що б ви зробили у громаді, щоб покращити умови життя місцевим?» та «Якою ви бачите громаду через десять років?». Багато школярів зауважили, що у громаді варто було б покращити систему охорони здоров’я.

    «Мабуть, вони бачили старий автомобіль «швидкої», що виїздив на виклики, а хтось, можливо, вдома чув нарікання від батьків (на систему охорони здоров’я у громаді – ред). Тоді ініціативні мешканці громади запропонували придбати новий спецавтомобіль екстреної медичної допомоги», – зазначає голова ОТГ.

    Гроші на цю добру справу збирали близько двох років, найбільше до неї долучилися мешканці громади, які тимчасово працюють за кордоном – у Бельгії. Там і купили автомобіль. Щоб доставити його в Україну, оформити необхідні документи на спецавтомобіль допомогли у Спілці українців у Бельгії, а з розмитненням посприяли у благодійній організації «Карітас».

    У самій же Ланчинській громаді мешканці створили у місцевому магазині пункт збору коштів: хто і скільки здав – записували задля прозорості, щоб ніхто нікого не звинуватив і не пропала жодна копійка. Кошти на «швидку» збирали у трьох церквах на території ОТГ.

    «До благородної справи долучилося чимало людей, за що їм хочу подякувати», – додає голова Василь Попович.

    Нова «швидка» – простора і зручна

    Медики, які працюють у Ланчинському пункті постійного базування екстреної медичної допомоги, новим транспортом не натішаться: автомобіль «швидкої» – просторий і зручний, тут взимку і влітку працює кондиціонер, а всі медикаменти та медичні прилади – під рукою.

    Ірина Кузьмин працює фельдшеркою у Ланчині вже близько п’яти років. Медик не з чуток знає, що часом для порятунку життя людини важлива кожна секунда, бувають ситуації, коли реагувати треба миттєво. «У старому УАЗі не було дефібрилятора – приладу, який є незамінним при серцево-легеневій реанімації, балони із киснем були набагато меншого об’єму. Також не було можливості зафіксувати систему для внутрішньовенного вливання рідини, доводилося тримати все в руках чи на колінах, а у новій «швидкій» ми вже можемо підключити крапельницю. А ще ноші! Вони були без фіксаторів, тому доводилося тримати пацієнта під час руху руками. Бувало, водій загальмує, а ми хворого тримаємо щосили, а буває й ловимо», – каже вона.

    Колега Ірини, фельдшерка Людмила Кузьмин додає, що новий транспорт неабияк полегшує роботу працівникам, тому медики вдячні всім, хто проявив ініціативу його придбати та долучився до збору коштів.

    Тепер нова «швидка» буде їхати на виклики у вісім сіл – Ланчин, Добротів, Вишнівці, Красну, Середній Майдан, Глинки, Саджавку та Кубаївку.

    «Спершу нас (фельдшерів та водіїв – ред.) переповнювала радість і гордість за новий автомобіль, але водночас ми відчуваємо велику відповідальність – тепер не маємо права підвести людей», – зауважила фельдшерка Ірина.

    Лікарі ходять по дворах

    Крім придбаного новенького автомобіля «швидкої», громада також може похвалитися і створенням комунального підприємства – Центру первинної медико-санітарної допомоги,  який перебуває повністю на утриманні ОТГ.

    Володимир Попович розповідає, що центр зареєстрували ще торік, а вже у січні цього року цей медичний заклад отримав ліцензію на надання не тільки первинної медичної допомоги, але й вторинної. Мешканцям громади тепер не доводиться їхати у районний центр на обстеження у хірурга, лора та гінеколога. Також тут діє лабораторія, де можна зробити аналізи, рентген та флюорографію.

    «Сімейні лікарі, а їх у громаді чотири, роблять обхід у нас по дворах. Часом до них долучаються вузькопрофільні спеціалісти, скажімо, педіатри. А у четвер на ринку у Ланчині кожному охочому міряють тиск і визначають рівень цукру у крові», – говорить голова ОТГ.

    Володимир Попович додає, що у громаді зуміли так організувати роботу, що до лікарів у Центр первинної медико-санітарної допомоги можуть звернутися навіть у вихідні. Раніше ж, за його словами, такого не було. Та й довжелезні черги зникли зовсім…

    «Не буде на чому їздити…»

    Випадок, коли люди згуртувалися і купили за власні кошти спецавтомобіль екстреної медичної допомоги, – єдиний на Івано-Франківську область, каже Мирон Матейко, головний лікар Івано-Франківського обласного центру екстреної медичної допомоги та медичних катастроф. Досі такого ніхто не робив.

    За його словами, більшість УАЗів, які досі використовують медики, перебувають в аварійному стані і потребують заміни. 70% автомобілів прослужили понад десять років і вже вичерпали свій ресурс.

    «Жителі громад та сіл не мали би купувати «швидкі» за власні гроші, таким транспортом повинна забезпечувати держава. Але за останніх п’ять років ми лише нещодавно отримали один такий автомобіль», – зазначає Мирон Матейко.

    Чимало коштів щороку доводиться витрачати на ремонт УАЗів. За словами Матейка, минулого року було капітально відремонтовано шістнадцять машин.

    «Потрібно оновити автопарк негайно. Ще рік-два, і взагалі не буде чим їздити. Це по-перше. А по-друге, не буде кому й кермувати, адже наші водії отримують дуже низьку заробітну плату – приблизно 4 тисячі гривень на місяць. У Львові, скажімо, з обласного бюджету виділили близько трьох мільйонів гривень, щоб компенсувати надбавки водіям «швидких» і втримати їх на роботі. По суті, «швидка» допомога – єдина у структурі охорони здоров’я, що безкоштовно надає допомогу», – додав головний лікар.

    Марія ГРИЦКІВ

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!