20 травня в Калуській центральній районній лікарні померла пацієнтка.
Посмертний діагноз – “обірвався легеневий тромб”. Жінка чотири години чекала на допомогу професіоналів, але не дочекалася. Натомість керівництво лікарні порадило доньці пацієнтки взяти таксі й самотужки доправити хвору до іншого медичного закладу, пише “Суспільне”.
Наталія Чекаловська – донька померлої в калуській лікарні 68-річної Розалії Магас. Розповідає, що 20 травня був прийом у сімейного лікаря на 9:00. Мали зробити ЕКГ, рентген, аналізи. До того тиждень, мамі було погано: задуха, не спала вночі.
Сімейна лікарка дала направлення на рентген і кардіограму. Зробили рентген і опис. За цими результатами лікарка сказала терміново госпіталізувати маму у в реанімаційне відділення. Виписала направлення. Діагноз “пневмонія”. Сказала: “Часу робити кардіограму немає”. Тому викликали швидку.
Донька супроводжувала маму у Калуську центральну районну лікарню. Там їх одразу прийняв лікар. Наталія знає лише, що звуть його Ігор. Взяли кисневі проби, тиск поміряли, прослухали кілька разів, взяли кров з вени на коронавірус (сказали, що результати будуть через три дні), поміряли цукор, зробили ЕКГ. Викликали кардіолога.
“Маму почало трясти, губи стали синіми і обличчя посиніло. Я подумала, що вона змерзла. Почали викликати пульмонолога. Телефонували йому разів зо п’ять. Нема його. Почали шукати кардіолога. Виявилося, що кардіологія закрита, бо був спалах коронавірусу. І кардіолога немає“, – пригадує Наталя.
За її словами, вирішили викликати реаніматолога. Через 10 хвилин прийшла лікарка Наталія Сьоміна.
“Направлення в реанімацію, де було підкреслено “екстрене”, вона навіть не прочитала. Почала читати опис лікаря, який приймав маму, і на другій сторінці почала писати майже те ж саме, що написав він. Потім пішла слухати маму. Послухала і знову почала писати. Я кажу: “Дайте їй хоч кисню подихати”. А вона каже, що не може давати їй кисень, бо у неї він 83%. А може брати в реанімацію лише до 80%“, – розповідає донька жінки.
Поки хвора була на огляді, донька пішла в адміністративний відділ шукати головного лікаря. Секретарки відправили її до його заступниці Наталії Кінаш. Вона сказала, що через спалах коронавірусу, закрита кардіологія.
“Я питаю: “А що, лікаря немає? А якщо хворим треба?”. Вона каже: “Нащо, щоб ваша мама ще чимось заразилася? У нас є на Каракая терапія”. Уявляєте? На загальну терапію маму відправити?! Я кажу, що мамі дуже погано. Вона пояснює, що місця немає. Я кажу: “У такій великій лікарні місця немає?!“, – пригадує Наталія Чекаловська.
Після цієї розмовою зателефонувала до Наталії мама, щоб та повернулася до неї, бо привезли жінку з температурою, і треба звільнити коридор, щоб ті не стикнулися.
До Наталії з матір’ю вийшов лікар, який оглядав хвору першим.
“Каже, я вам дам скерування на Каракая, але підпишіть документи. Я відмовилася підписувати. Попросила надати нам швидку допомогу, щоб транспортувати маму. Відповідь: “Ми не можемо вам надати авто. Перевезення в іншу лікарню ви маєте здійснити самостійно“, – розповідає дочка померлої.
Викликали таксі. За словами Наталії, її матері ставало все гірше. Від’їхали від медичного закладу близько кілометра, як таксист зупинив авто і почав викликати швидку – хвора почала втрачати свідомість.
“Вона на мене дивиться, але починає синіти. Говорити не може. Ми розвертаємо машину, повертаємося в реанімацію. Стукаємо, але нам не відчиняють. Через п’ять хвилин відкрили. Санітарка. Нікого з лікарів немає. Я кричу, що помирає жінка. Маму перекладають на каталку і кажуть: “В оглядову”. Я кричу: “Яка оглядова? Ви не бачите, що людина помирає?”. Я в оглядовій кричала 15 хвилин. Не було жодного лікаря. Ніхто до мене не прийшов“, – згадує донька померлої.
Через якийсь час прийшла знову ж таки Наталія Сьоміна.
“На четвертий поверх я разом з нею і санітаркою маму транспортували. Донесли до операційного блоку. Завезли маму. Через пів години вона вийшла і каже: “Наші співчуття. Не вдалося врятувати вашу маму”. Жодних вибачень. Я кажу: “Ви ж винуваті”. Вона просто повернулася і пішла“, – говорить Наталія Чекаловська.
В. о. генерального директора КНП “Центральна районна лікарня Калуської міської та районної рад Івано-Франківської області” Іван Красійчук обіцяє провести службове розслідування. Правда, на прохання “Суспільного” назвати прізвища людей, яких торкнеться службовий розгляд, відмовився. Сказав, що назве їх лише після закінчення розслідування.
“Оцінюю ситуацію дуже неприємно. На жаль, це відбулося. Висновки буде робити комісія, яка створена. Є наказ про службове розслідування. Всесторонньо це все буде розглянуте. І, звичайно, вживемо заходів. Це недопустимо. Це не повинно бути так, ні в якому закладі. Необ’єктивно, скоріш за все, підійшли до хворого в цій ситуації. Ймовірно, йшла недооцінка стану хворої“, – каже Іван Красійчук.
До слова: На Прикарпатті від коронавірусу померла медсестра