Одружитися за 24 години: чи варто поспішати?

  • Якщо пара вирішує офіційно стати чоловіком і дружиною – мусить чекати щонайменше місяць. Таку умову ставить РАЦС. Винятки можливі лише тоді, коли сім’я чекає поповнення, хтось із наречених їде воювати чи має загрозу для життя. Віднедавна з’явилася ще одна можливість терміново оформити одруження – проект «Шлюб за добу».

    Як одружитися в Івано-Франківську за 24 години і чи не руйнуються швидше такі поспішні шлюби, дізнавався «Галицький кореспондент».

    Без бюрократії дорожче

    Василина та її чоловік Валерій уже тривалий час зустрічались та навіть жили разом, але офіційно оформити стосунки не поспішали. Пропозицію взяти шлюб чоловік зробив коханій несподівано, у дорозі.

    «Я завжди уявляла, що це буде восени, коли ще тепло і барвиста краса навколо. І зелена сукня! У РАЦСі ми дізналися, що для цього треба чекати місяць. Мені сказали: можна швидше, якщо ви раптом завагітнієте. Ми з чоловіком вийшли з того приміщення і одразу побачили вивіску «Шлюб за добу». Пішли дізнаватися», – згадує Василина Бантуш.

    Проект «Шлюб за добу» існує в Україні уже кілька років. Його суть полягає у тому, що сказати одне одному омріяне «Так!» і обмінятися обручками можна без бюрократії, довгих черг та тривалого очікування.

    Церемонія відбувається у красивій залі міської Ратуші або у будь-якій іншій локації в місті чи навіть за його межами – як забажає пара. Аби укласти шлюб за прискореною процедурою, потрібно лише обрати дату та час проведення реєстрації, укласти відповідний договір з організатором, здійснити оплату державного мита і платних послуг за отриманими реквізитами та надати квитанції організатору. А тоді прийти у визначений час з оригіналами документів – паспортами.

    Зробити все це можна у самому центрі міста, і на процедуру справді вистачає доби. Щоправда, ціна такої послуги значно більша, ніж звичайного оформлення одруження в РАЦСі: вартість термінового шлюбу в будні дні складає 2000 гривень, у суботу – 2600 гривень. Для учасників бойових дій існують пільги – вартість складає 766,85 грн.

    Коли Василина з чоловіком визначилися з датою, зібралися із родичами та друзями у міській Ратуші. Процедура, згадує наречена, тривала заледве 15 хвилин, але все було красиво, стильно і зручно для всіх гостей.

    «Ми хотіли розписатися саме в Ратуші – там більше місця для гостей, до того ж все виглядає гарно і святково. Сама процедура відбулася дуже швидко, а після неї ми всі піднялися на оглядовий майданчик, щоб зробити фото. Так, це доволі дорого, але ці гроші варто було заплатити за швидкість, красу і комфорт», – поділилася враженнями Василина.

    У Франківську дешевше

    В Івано-Франківську організацією «шлюбу за добу» займаються одразу дві установи: КП «Центр розвитку міста та рекреації» (у приміщенні Ратуші) та Івано-Франківська філія КП «Департамент державної реєстрації» на площі Ринок, 14. Працюють вони в один і той же час, але при цьому, як свідчить статистика, клієнтів у них не бракує.

    Через «Департамент державної реєстрації» вже одружилися за пришвидшеною процедурою майже 900 пар, з них близько сотні побралися від початку цього року. У «Центрі розвитку міста та рекреації» можливістю терміново оформити шлюб скористалися близько 1300 пар. Цього року тут уже понад 200 пар офіційно стали подружжям, серед них – 4 пари, в яких є учасник АТО.

    Юлія Гуркот-Саврей, фахівець з організації дозвілля, каже, що послуга дуже популярна не лише серед франківців. Охочі швидко одружитися приїжджають  до нас з інших міст і навіть з-за кордону.

    «До нас приїжджали пари з Полтави, Вінниці, Харкова, Одеси та Києва. Тепер дату шлюбу можна забронювати по телефону, тож навіть з-за кордону звертаються. Кажуть, що їм подобається наше місто, тому хочуть побратися саме тут. Та й ціни у нас нижчі – ми не піднімали їх від моменту старту проекту. Молодята з інших міст кажуть, що купити квитки і приїхати до нас дешевше, ніж розписатися у рідному місті, а у Франківську, до того ж, дуже гарно», – розповідає Юлія.

    Ніби на підтвердження цих слів, до Ратуші саме зайшла пара молодят. Він – франківець, вона – з Вінницької області.

    Також часто користуються такою послугою іноземці. У декого бувають на це свої причини. За словами Юлії, буває, вони поспішають одружитися з українцями, аби їх не депортували.

    «Якщо одружуватися через наш проект, то Державна міграційна служба розгляне запит протягом десяти робочих днів, якщо у РАЦСі – потрібно чекати місяць. Як ситуація складається потім, я не знаю. Коли приходять до нас – кажуть, що у них любов, я ж не можу знати, як насправді», – пояснює фахівець.

    Як не дивно, серед одружених у рамках проекту майже немає розлучень. В обох установах кажуть, що не склалося спільне життя лише у кількох пар, тому швидкість прийняття рішення на тривалість шлюбу не впливає. Але, на жаль, озвучити кількість розлучень вони не готові…

    Оформити шлюб за пришвидшеною процедурою не вдасться тільки тоді, коли хтось із пари перебуває у місцях позбавлення волі. У всіх інших випадках, якщо ви повнолітні і хочете побратися – від подачі документів до слова «Так!» пройде всього 24 години.

    Церква не поспішає

    А ось священики впевнені, що парі потрібно довше готуватися до шлюбу. Церква до питання сімейного життя ставиться значно серйозніше.

    У християнській традиції таїнство подружжя – це благословення нареченого та нареченої (чоловіка і дружини) за їх добровільною згодою на подружнє життя, для благословенного народження та виховання дітей. Чоловік і жінка перед Богом обіцяють одне одному любов, вірність та подружню чесність упродовж усього життя. І готуватися до цього слід відповідально.

    «Шлюб за добу – це державна реєстрація, із цим церква не має нічого спільного. Але коли молодята приходять на вінчання, вони вже повинні мати офіційний документ із РАЦСу. Не думаю, що до нас приходять незнайомці, які вирішили побратися за добу, перед тим люди мали б зустрічатись», – пояснює отець Володимир Лукашевський, прес-секретар Івано-Франківської архієпархії УГКЦ.

    Коли пара вирішує обвінчатися в церкві, то спершу повинна пройти спеціальні церковні науки, під час яких майбутньому подружжю пояснюють, що таке шлюб, розповідають про гріхи, зокрема про ставлення Церкви до контрацепції та штучного запліднення.

    Також священик повинен дізнатися, чи немає ніяких перешкод для шлюбу конкретної пари. Для цього три неділі поспіль під час богослужіння він оголошує, що конкретна пара планує укладати шлюб. Це давній звичай, яким раніше перевіряли, чи хтось із пари не приховує іншого шлюбу, сім’ї чи дітей.

    «Шлюб у церкві – тривалий процес, але державні справи Церква не має коментувати. Закон є закон. Якщо все відбувається згідно з законодавством, то коли і як оформити одруження – особиста справа людей», – пояснює отець Володимир. Зрештою, він каже, що справа не так у часі підготовки до шлюбу –  головне, щоб майбутні чоловік та дружина любили одне одного. Однак «шлюбу, укладеного на небесах» за 24 години організувати не вдасться.

    Марта БАРАНЕЦЬКА

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!