5 років тому розпочалась реформа децентралізації. Сотні українських міст та сіл об’єдналися в громади. Влада на місцях повернулась до людей, які там живуть. Що це їм дало?
Децентралізація – це масштабна та глибинна реформа, яка якісно перебудовує систему управління країною. Суть децентралізації у тому, щоб передати в руки людей важелі впливу на місцеву владу.
Ініціатором та головним рушієм реформи децентралізації став Володимир Гройсман, ще на посаді віце-прем’єра.
«В 2014 році нам пропонували федералізацію, яка б розшматовувала Україну. А ми запропонували те, що з’єднає державу, – реформу децентралізації. За 5 років ми провели реформу, яка дозволила втричі збільшити бюджети громад. І зараз треба ефективно використовувати ресурси – для досягнення цілей. Які у нас завдання? Дати нову якість освіти, медицини, інфраструктури. Двигуном розвитку є національна економіка», – переконаний Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман.
Децентралізація включає у себе об’єднання територій у громади, а також кілька пов’язаних між собою реформ: територіальної організації влади, місцевого самоврядування, регіональної політики і міжбюджетних відносин.
Власний бюджет
Так повелося, що українські села завжди останніми отримували гроші у ланцюжку розподілу бюджету. А те, що отримували, йшло на зарплати. Тож вулиці часто були без світла, а клуби – без опалення.
Щоб змінити ситуацію наша держава надала більше можливостей людям на місця: і прав, і ресурсів. ОТГ стають фінансово незалежними.
Так органи місцевого самоврядування отримали повноваження та фінанси: керівники громад розпоряджаються коштами на свій розсуд, а люди отримали реальну можливість контролювати владу у громаді.
Власні доходи місцевих бюджетів виросли з 68,6 млрд грн у 2014 році до 234 млрд у 2018 році, а підтримка розвитку регіонів 2018 року склала рекордні 37,8 млрд грн.
Бюджети громад зросли, почали відбудовуватися школи, садочки, місцеві дороги, водогони, енергоефективні котельні і зони відпочинку в громадах, відкриватись нові амбулаторії та ЦНАПи. Держава фінансує інфраструктурні проекти в регіонах, розвиток сільської медицини, підтримку агровиробників. Кількість побудованих за кошти держбюджету об’єктів в регіонах у рамках децентралізації перевищила 5000.
Позитивний досвід Івано-Франківщини
Перша в області ОТГ утворена 24 липня 2015 з адміністративним центром у селищі Печеніжин. Її очільник Ігор Довірак розповідає, що ініціював об’єднання 9 гірських населених пунктів. До об’єднання в одну тергромаду бюджет складав 4 млн грн, після об’єднання – 60 млн гривень.
«Площа громади – 186 квадратних кілометрів, кількість жителів – 17,6 тисяч осіб. Візитівкою нашого краю є Тисовий заказник. Нам вдалось прийняти стратегію розвитку громади, міжнародні друзі допомогли написати нам цей документ», – розповідає Ігор Довірак.
Завдяки прогресивним ідеям свого керівника Печеніжинська ОТГ отримала грощі на фінансування свого амбітного проекту з вирощування малини. Голова громади Ігор Довірак переконав інвесторів вкласти у втілення цієї ідеї 1 млн грн. Загальна вартість бізнес-проекту 1,708 млн грн. Виграний мільйон потрібно на камери шокової заморозки, саджанці та тару. Частину грошей вкладуть у навчання селян та в інформаційну кампанію.
«Чому наші люди мають їхати десь до Польщі на трускавки, якщо, перебуваючи вдома і працюючи на основній роботі, зможуть мати непоганий заробіток? Головне все робити разом, громадою, — говорить Ігор Довірак. — Суть нашого проекту в тому, щоб люди, котрі мають якусь присадибну ділянку, могли заробити. Якщо порахувати, що на 1 га землі можна потенційно виростити від 8 до 12 тонн малини, а середня вартість кілограма малини 9-20 грн, то можна заробити до 250 тис грн. А вкласти в цей гектар потрібно буде 30-50 тисяч».
У громаді вже є шість гектарів малини. За словами голови Печеніжинської ОТГ, місцеві мешканці зможуть заробляти на цій справі практично протягом цілого року.
Доступні адміністративні послуги
Завдяки децентралізації створено 775 ЦНАПів, де кожного обслуговують в комфортних умовах. Найближчих 9 місяців відкриють або модернізують ще 122 таких центрів. Їхні співробітники разом з лідерами ОТГ проходять навчання, розроблене шведськими та українськими експертами.
Успішність реформи
Децентралізація ще триває, і, як видно, має успіхи. Об‘єднання громад має завершитись до 2020 року. І щоб не було спокуси перерозподілити повноваження чи бюджети знову на користь центральної влади, Прем’єр-міністр закликає закріпити незворотність децентралізації в законодавстві, зокрема в Конституції.
«За 5 років ми пройшли перший етап реформи децентралізації. Потрібно почати новий етап, який буде базуватися на нових рішеннях, завершення завдань, які стояли перед нами, і головне – забезпечити незворотність реформи», – переконаний Володимир Гройсман.