В Україні молоді батьки вже майже рік при народженні дитини отримують пакунки малюка з необхідними для немовляти речами. В Івано-Франківську цю реформу втілили в життя ще раніше. Ідею нововведення перейняли у Європі.
Івано-Франківськ – попереду
Урядова ініціатива «Пакунок малюка», або «Бебі-бокс», – це пілотний національний проєкт для соціального захисту сімей з дітьми, який стартував 1 вересня 2018 року. Ці пакети вручають всім сім’ям, у яких народжуються діти. Проєкт спрямований на створення стабільної системи захисту здоров’я матері і дитини та формування відповідального материнства і батьківства в Україні.
Пакунки малюка надаються всім немовлятам, незалежно від місця їх народження, після звернення до управління соціального захисту із відповідною заявою. Вартість одного пакета становить 3370 гривень. До нього входять предмети першої необхідності для малюків у перші місяці життя. Спочатку анонсувалася сума 5000 гривень, але згодом з’ясувалося, що реальна вартість речей вийшла меншою. Також варто зазначити, що при цьому розмір передбаченої законодавством фінансової допомоги при народженні дитини не змінюється.
Бебі-бокс містить одноразові памперси, серветки, пелюшки, шапочки, повзунки, матрац, пледи, косметичні засоби і термометр. Цей комплект упакований в коробку-люльку з міцного картону та додатково укріпленим дном – вона може служити колискою для немовляти. Також цей набір включає буклети для батьків з корисною інформацією про догляд за дитиною, порадами медиків та інших фахівців.
В Івано-Франківську такі пакунки для новонароджених запровадили ще за рік до появи урядової ініціативи. Міський голова Руслан Марцінків зазначив, що ідея подарунків для немовлят виникла після вивчення європейського досвіду. Виявляється, така практика в країнах Європи існує досить давно.
«Про таку ініціативу я дізнався у Фінляндії. Вона мені дуже сподобалася, бо це така приємність для новоспеченої матусі – отримати все необхідне на перший час. І це справді було зручно, бо ми видавали пакунки для немовлят одразу, а не так, як це роблять за урядовою програмою – через 2-3 місяці після народження дитини. Я тішуся, що Івано-Франківськ подав гарний приклад, який підхопила ціла країна», – зауважив Руслан Марцінків.
У пакунок немовляти, який видавали франківським новонародженим, входили ті речі, які могли пригодитися породіллям уже в перші дні після народження малюка. Це були дві пелюшки, водонепроникна підкладка, покривало, серветки, пачка підгузків, боді та комбінезон, нагрудник, присипка, креми, молочко для тіла, шкарпетки тощо.
«Породіллям не потрібно було нікуди ходити. Молодим мамам після пологів точно не до цього. Інформацію передавали одразу з пологового будинку до департаменту молодіжної політики та спорту, тоді розповідали молодим батькам, які документи треба зібрати для отримання пакунка, а після цього привозили його одразу в палату молодій мамі», – каже мер Франківська.
Пакунки отримували окремі категорії сімей, перелік яких був затверджений рішенням виконавчого комітету. Це ті родини, яким така допомога точно не зайва: сім’ї учасників бойових дій (АТО), молоді студентські сім’ї (до 21 року), родини, в яких народилось одразу двоє чи троє дітей, сім’ї, в яких народилася 5-та дитина і більше, а також матері з І та ІІ групами інвалідності.
За словами Руслана Марцінківа, він мріяв про те, щоб такі пакунки отримувала кожна мама, яка народжує в міському пологовому. Однак це було надто дорого для бюджету Івано-Франківська. Коли в життя втілили урядову програму, франківські бебі-бокси замінили на грошові сертифікати.
«Місто вирішило замінити свій пакунок на грошовий сертифікат. Його можна використати в одному з дитячих магазинів поблизу пологового, придбавши товари для дітей. З початку року ми вже вручили 70 таких сертифікатів. Крім того, ми вручили цьогоріч додатково 7 сертифікатів матерям, які народили дітей на День міста», – пояснює Руслан Марцінків.
Різні країни – різний досвід
У різних країнах світу по-різному підходять до питання допомоги родинам, в яких народилася дитина. В Європі, до прикладу, є поширеною практика фінансової допомоги – на рахунок родини щомісяця може надходити певна сума. У деяких країнах, окрім цього, малюкам також видають різноманітні речі, потрібні у перші місяці життя.
Вперше таку ідею втілили у життя в Фінляндії – ще в 1938 році, тобто понад 80 років тому. Вміст пакунка тут періодично змінюють, враховуючи побажання батьків. До фінського бебі-бокса входить кілька дитячих кофтинок, колготок та повзунків. Є й комбінезони – як літні, так і зимові, рушники, шапки і багато іншого. Підгузки, постільну білизну, креми та інші дрібниці теж не забувають покласти.
У пологових відділеннях лікарень Іспанії молодих матерів просто забезпечують всім необхідним для немовлят за мірою необхідності. В Німеччині існує практика видачі матерям пакунка під назвою Geschenkbox zur Geburt – у перекладі «подарункова коробка до народження». А от у Норвегії та Італії батьки натомість отримують грошові виплати.
Що кажуть матері
Вікторія Крива народила сина в Івано-Франківську 9 грудня 2018 року. Вона стала однією з перших матерів, які отримали бебі-бокс. Вміст пакунка та якість речей молода мама оцінює позитивно.
«Народила я 9 грудня, а бебі-бокс отримала 13-го, при виписці з пологового будинку. Він мені сподобався своїм наповненням – всі речі були хорошої якості, я одразу почала ними користуватися. Я знала, що там буде – подивилася в Інтернеті. Тож ці речі уже не довелося купувати. Там були підгузки, предмети гігієни, дуже хороші ковдра та постіль. Було й дещо для мене – креми та накладки», – розповідає Вікторія.
За її словами, отримати пакунок малюка було дуже легко – треба було лише підписати документ про це в пологовому будинку. В жодні соціальні служби для цього ходити не довелося, і це молода мама називає величезним плюсом.
«Допомога дійсно суттєва, бо витрати на дитину колосальні. Плюс дитячі речі завжди дорожчі, аніж речі для дорослих. Я кажу про засоби гігієни, ножички або, до прикладу, термометри. Тож радіємо кожній допомозі. Коли я народжувала сина, то знала, що в інших містах України ці бокси вже почали видавати. А у Франківську моя подруга стала першою, кому його вручили, а я – другою», – зазначає Вікторія Крива.
Олександра Ратманн народила доньку в Німеччині. Вона розповідає, що отримати Geschenkbox zur Geburt, подарункову коробку до народження дитини, досить просто.
«Такі коробки можна отримати всюди – у гінеколога, в пологовому будинку чи в магазинах з дитячими товарами. У лікарні при цьому не потрібно давати жодних документів – вистачає того, що ти там народила. Схожу коробку можуть подарувати і магазини – достатньо зареєструватися на їхніх сайтах і вказати дату народження дитини», – каже Олександра.
Втім вміст німецьких пакунків для немовлят зовсім інший, ніж в Україні: в цих подарункових наборах немає одягу, лише різні пробники дитячого харчування чи напоїв і кілька дрібниць.
«Там маленькі речі. Пробники кремів, один-два підгузки, соска, пляшечка, пробники дитячого харчування – ось і все. Ще я отримала футболку з іменем моєї доньки і її даними при народженні – ростом і вагою. Для цього попередньо треба було заповнити анкету. А таких коробок, як в Україні, тут немає», – додає мама.
Олена Метельська народила двох дітей в Іспанії. Тут немає практики подарункових пакунків для малюків. Натомість батьків забезпечують потрібними для дітей речами просто в пологовому будинку.
«В Іспанії бебі-боксів не дають. Втім у пологовому будинку можна отримати все необхідне для дитини, від «А» до «Я». Я кажу про підгузки, пелюшки, мочалки і тому подібні речі. Дають також боді для дитини, якщо у вас його немає. Але з собою не дають нічого. Що використала – те використала, але додому йдеш з пустими руками», – каже Олена.
Вона пояснює: ці речі – державна допомога для перебування в клініці, але в Іспанії в неї входять лише найбільш базові речі, перелік яких може дещо відрізнятися залежно від клініки, де мама народжує. Але про подарунки мова не йде.
«Про косметику немає навіть мови. Тут такого не дають навіть близько – ба більше, іспанські лікарі кажуть, що всі ці речі дітям не потрібні. Ніяких кремів чи присипок – нічого. До речі, знаю, що в Україні зараз вже видають досить непогані бебі-бокси, в яких ці речі є», – зауважила Олена Метельська.
Тарас ВОЛОШИН