Днями депутати Івано-Франківської облради дискутували щодо передачі цілісного майнового комплексу Коломийської центральної районної лікарні. Фінансування установи здійснюється з районного бюджету, а розміщені її споруди на території міста Коломиї. Тож на комплекс, який нині перебуває у власності обласної ради, претендують Коломийська міська і районна ради. Де буде поставлена кома у фразі, винесеній в заголовок, наразі сказати важко.
Обласна власність
22 лютого відбулося засідання комісії Івано-Франківської облради з питань соціально-економічного розвитку та управління комунальною власністю, де обговорили питання передачі цілісного майнового комплексу Коломийської ЦРЛ.
У контексті медичної реформи, яка набирає обертів, скоріше за все, заклади другого рівня надання медичної допомоги, до яких належить Коломийська ЦРЛ, будуть фінансуватися з обласного бюджету, зауважив депутат облради Олександр Левицький. Але нині існує бажання політизувати питання управління цим майном, точиться дискусія, бо і місто Коломия хоче отримати й розпоряджатися цим комплексом, і район.
«Я довіряю депутатському корпусу та керівництву обласної ради. Спроби незаконно вихопити майно будуть відхилені і відкинуті. Воно має залишитись у власності обласної ради до прийняття рішення, яким чином має здійснюватися управління цим майном. Я вірю, що його ніхто не віддасть і не продасть, оренда від користування цим майном буде надходити в обласний бюджет, адже там є орендарі. Я довіряю управлінню районної і міської рад, але знаю, там є спроби відщипнути майно, розподілити його. Прошу залишити його в обласній комунальній власності. Я не хочу, щоб майно «роздерибанили», – наголосив Левицький.
Депутати відклали розгляд цього питання, доки не буде готовий сформований проект рішення.
Логічне рішення
Майно Коломийської райлікарні перебуває у спільній власності територіальних громад сіл і селищ Івано-Франківської області, але утримується з районного бюджету, а керівника лікарні призначає голова Коломийської РДА. Відтак логічно, щоб цілісний майновий комплекс був у власності коломийської громади.
«Тому ми, щоб привести у відповідність до законодавства, враховуючи звернення районної держадміністрації, запропонували передати цілісний майновий комплекс територіальній громаді Коломийського району. Думаю, це буде логічно і правильно», – каже начальник управління майна спільної власності територіальних громад області обласної ради Василь Даниш.
Комісія соціально-економічного розвитку питання відклала. Проте його ще обговорять на профільній комісії з питань охорони здоров’я. Цілісний майновий комплекс Коломийської ЦРЛ – це група об’єктів, які надають медичні послуги громаді району.
Питання з бородою
Питання про передачу Коломийської лікарні виникає не вперше, його і минулого року розглядали на комісіях облради. У цілісний майновий комплекс ЦРЛ входить нерухоме майно, розташоване у Коломиї за адресами: вул. Родини Крушельницьких, 28, вул. Родини Крушельницьких, 26, бульвар Лесі Українки, 45а, бульвар Лесі Українки, 43а, бульвар Лесі Українки, 37, бульвар Лесі Українки, 36а, вул. І. Франка, 37, вул. І. Франка, 37а, вул. О. Кобилянської, 2а, вул. Лозова, 13, вул. Роксолани, 7, вул. А. Чайковського, 10. За даними аналітично-пошукової системи YouControl, Коломийська ЦРЛ включає 24 відокремлені структурні підрозділи як у Коломиї, так і в Коломийському районі.
Приміщення на вул. Андрія Чайковського, 10 належить відокремленому підрозділу Коломийської ЦРЛ – станції швидкої медичної допомоги. Будівля установи розміщена у парковій зоні, поряд міський парк ім. Кирила Трильовського. Ще кілька років тому працівники установи побоювалися, що тут може вирости багатоповерхівка.
Власність громади
У січні на сесії Коломийської міськради депутати прийняли рішення щодо надання згоди прийняти на баланс міської ради цілісний майновий комплекс Коломийської лікарні. З цим питанням на початку лютого вони звернулися до Івано-Франківської облради, повідомляє міський голова Коломиї Ігор Слюзар. Необхідність передачі вони вбачають у тому, що майно райлікарні знаходиться на території міста. Обласна рада принципово вирішила передати ці приміщення з балансу області, адже їх і так утримують місцеві ради, здебільшого міська.
«Ми свою субвенцію передаємо з міської до районної ради, вони управляють бюджетом, адже керує лікарнею Коломийська РДА. Але якщо оцінити вкладення в майно лікарні, то міська рада вкладає у медицину другого рівня міста, мабуть, у п’ять разів більше коштів, ніж районна рада», – продовжує мер.
Якщо приміщення, розташовані на території Коломиї, передадуть районові, міська громада втрачає майнові права. Тим паче, деякі будівлі є пам’яткою архітектури, пояснює пан Слюзар юридичний аспект справи.
«Коломия не є адміністративно-територіальною одиницею Коломийського району. Це місто обласного підпорядкування, окрема адміністративна одиниця. Громада не може втрачати майнові права на приміщення, які розміщені на території міськради. У лікарні проводилися ремонтні роботи, на це виділялися кошти з бюджету міста, адже бюджет Коломийського району на 95% дотаційний», – зауважує Слюзар.
Водночас Коломийська районна рада звернулася до облради з проханням передати комплекс їм на баланс. Головним розпорядником коштів є Коломийська райдержадміністрація.
«Через нас надходить медична субвенція для центральної лікарні, – розповідає голова Коломийської РДА Любомир Глушков, – а майно наразі належить обласній раді. Тож постало питання про передачу райраді майна Коломийської районної лікарні. Водночас з таким самим проханням звернулася і Коломийська міська рада, оскільки майно знаходиться на їхній території. Тут конфлікт інтересів міста і району».
Недоречне питання
Обласна рада наразі вважає недоречним питання про передачу цього майна, адже планується створення госпітального округу, куди можуть увійти, окрім Коломиї та Коломийського району, ще декілька інших районів. Тоді медицина фактично стане другим рівнем і мала б фінансуватися з обласного бюджету, зауважує Глушков.
Директор департаменту охорони здоров’я Івано-Франківської ОДА Мирон Матейко зазначає, що до цього часу Коломийська лікарня перебувала у комунальній власності облради. Наразі питання постало про передачу комплексу у власність району чи міста Коломиї, дискусія триває й досі.
«На моє ім’я надійшло звернення від голів Коломийської районної ради та Коломийської райдержадміністрації. Проте розгляд його слід перенести до завершення адмінреформи та реформи в галузі охорони здоров’я госпітальних округів», – вважає Матейко.
Питання про передачу Коломийської ЦРЛ актуальне вже декілька років. Департамент охорони здоров’я наголошує на необхідності збереження цілісного майнового комплексу. Тим паче, що із введенням в експлуатацію нової поліклініки, яку 10 лютого відкрив президент Петро Порошенко, старе приміщення звільняється і його треба зберегти.
Ірина ФЕДОЛЯК