Під час оголошеного в Україні карантину через пандемію коронавірусу свою роботу на Прикарпатті не припиняли стратегічні підприємства та деякі установи соціальної сфери. Щоб звести до мінімуму можливість зараження в багатолюдних колективах, в Івано-Франківському геріатричному пансіонаті та на ДТЕК “Бурштинська теплова електростанція” перейшли на режим самоізоляції, розробивши власні правила та алгоритми життя на карантині.
«Переконані, це правильно»
Директор Івано-Франківського геріатричного пансіонату Віталій Яворський пояснив, що таке рішення прийняли, щоб не наражати своїх рідних на небезпеку в умовах поширення коронавірусу.
«Враховуючи ситуацію з поширенням коронавірусу, ми змушені були виробити особливий режим роботи геріатричного пансіонату», – каже керівник закладу.
Рішення приймали, зібравши трудовий колектив на нараду. Зрештою, вирішили, що працюватимуть по три тижні – позмінно. Зміни розділили на 120 працівників так, щоб вони не виходили на роботу одночасно.
Щоразу, коли приїжджає нова зміна, у працівників вимірюють температуру, а лікарі їх оглядають, чи немає зовнішніх ознак зараження. Після того роблять тест, і коли він показує негативний результат, персонал допускають до роботи. Щоправда, за умови, що вони за цей період не контактували з хворими, не відвідували громадські місця і не перебували в натовпі.
Костюми, рукавиці та маски
Керівник пансіонату Віталій Яворський каже, що від початку карантину, зважаючи на те, що тести не дають стовідсоткову гарантію, тут почали працювати в костюмах , рукавичках та масках – обов’язково, коли працівники контактують з утриманцями закладу. Через два тижні працівникам зробили повторні тести на COVID-19, які теж виявилися негативними. Після цього обмеження дещо послабили.
«Із 120 працівників, які є в штаті, 35 щойно відпрацювали зміну. Бухгалтерію та відділ кадрів перевели на дистанційну роботу. А тих працівників, які не задіяні у догляді за мешканцями, відправили у відпустки, у кожного по-різному. Зараз працює тільки той персонал, без якого не обійтися. Я ж виїжджаю за межі пансіонату тільки за нагальної потреби – або ліки привезти, або щось для закладу», – зауважує Яворський.
Підготувалися заздалегідь
За словами Віталія Яворського, в пансіонаті передбачали запровадження карантину в Україні, тож підготувалися до нього заздалегідь.
«Ми закупили найнеобхідніші продукти, засоби захисту. Коли привозять продукти, вони проходять обробку дезінфікуючими засобами, а ті, які не можна протерти чи помити, проходять кварцування», – ділиться керівник установи.
Віталій Яворський каже, що режим дня у тутешніх мешканців майже не змінився. Зранку встали, поснідали, пройшли ранковий замір температури. У кімнаті живуть по двоє людей. Звісно, проходять водні процедури. Гуляти можна на тільки на території пансіонату, але місця там досить.
Єдиний мінус – тепер волонтери не проводять у закладі розважальні заходи. Окрім того, раніше третина стареньких харчувалися в їдальні, а тепер усі їдять у своїх кімнатах – щоб не було скупчень.
«Найскладнішою була перша зміна, ми хвилювалися, чи нам все вдасться. Тепер уже до такого режиму звикли. Важливо те, що нам багато допомагають волонтери, без них було б важче», – підсумовує Яворський.
Серйозний виклик для компанії
У режимі суворої самоізоляції працює й Бурштинська теплова електростанція, яка є підприємством критичної інфраструктури і не може зупинити виробництво електроенергії. Генеральний директор ДТЕК Енерго Дмитро Сахарук розповів, що пандемія коронавірусу – серйозний виклик для цієї компанії і всієї країни.
«Ми вивчили успішний досвід Китаю щодо ізоляції підприємств у період карантину. За схожим принципом ізолювали частину персоналу на нашій ТЕС. Таким чином ми змогли знизити ризики поширення інфекції і водночас забезпечити надійність роботи енергосистеми України», – каже Сахарук.
Для всього персоналу електростанції організоване триразове харчування. Для тих працівників, які працюють в нічну зміну, передбачено нічний пайок. Їжу на Бурштинській ТЕС завозять із ДЛОК «Сокіл». Всі продукти проходять дезінфекцію та ретельно миються. Персонал, який її готує, працює у масках та рукавичках. Працівники ДЛОК «Сокіл», які готують їжу, теж перебувають в ізоляції.
Теніс та кінозал
Для дозвілля працівників після роботи на Бурштинській ТЕС організовано кімнати відпочинку з кінозалом, настільним тенісом, інтернетом та комп’ютерними іграми. Нещодавно тут навіть проходили турніри з комп’ютерної гри Counter-Strike. Також на території є майданчики для воркауту.
У режимі суворої ізоляції працює персонал ТЕС, необхідний для забезпечення безперервного виробництва електроенергії. Це близько 400 працівників. Заробітну плату всі працівники станції отримують згідно з графіком. Окрім того, для тих працівників, які перебувають в ізоляції, передбачено додаткові нарахування за вільні від роботи години, проведені в ізоляції на підприємстві.
Жити на роботі
Максим Кизимишин, працівник Бурштинської ТЕС з 11-річним стажем, каже, що йому вперше довелося в прямому сенсі жити на роботі.
«Рідні не дуже хотіли мене відпускати, але всі розуміли, що від нашої праці залежить енергетична безпека країни. Адаптувався швидко, бо тут всі знайомі і станція вже давно рідна. Не розраховували тільки на те, що замість двох тижнів роботи в ізоляції доведеться працювати місяць. Але і це випробування ми та наші родини витримали», – каже чоловік.
Працівників на станції поділено на вахтовий та денний персонал, у кожного з яких свій розпорядок роботи. Організовано три вахти, які працюють з 8:00 до 20:00 і з 20:00 до 8:00. Поки одні відпочивають, інші – працюють. Денний персонал працює за штатним графіком з 8:00 до 17:00.
Максим Кизимишин додає, що у звичному режимі, коли бригада працює у повному складі, після робочої зміни він іноді їде додому відпочивати, а на нічний виклик його уже хтось може підмінити.
Для кожного працівника організоване ліжко-місце у відповідних приміщеннях, які не заважають процесу роботи.
Живуть так від початку карантину
На Бурштинській ТЕС працівники перебувають в ізоляції від початку карантину. Через місяць, 24 квітня, відбулася ротація працівників. Частина персоналу покинула станцію, інша – зайшла на територію. Перед тим, як розпочати роботу, усі пройшли тести на COVID-19.
«Ми захистили наших працівників від зараження, а наші підприємства продовжують забезпечувати країну електроенергією в цей складний час», – зауважив генеральний директор ДТЕК Енерго Дмитро Сахарук.
Після закінчення карантину станція перейде у штатний режим роботи. Проте заходи щодо запобігання поширенню епідемії – залишаться. На підприємстві і надалі проводитиметься суровий контроль за станом здоров’я працівників. Всі вони використовуватимуть додаткові засоби індивідуального захисту: рукавички, маски або лицьові щитки. Триватиме посилений режим прибирання та дезінфекції приміщень і транспортних засобів. Постійно чергуватимуть лікарі та медичний персонал.
«За сім’єю, звісно, сумую»
Працівник Бурштинської ТЕС Тарас Николин, який відпрацював на станції уже 9 років, каже, що перший тиждень було важко, але уже звик. Мовляв, розуміє, що такі рішення зменшують загрозу захворювання працівників та жителів міста Бурштина.
«Проблем майже не було, хіба бракувало готівки у банкоматах. Але і це не страшно, адже існують онлайн-перекази. За сім’єю, звичайно, сумую, але водночас розумію, що тут я захищений від вірусу. Умови досить непогані, їжа не завжди подобається, але в цілому може бути. Ліжка – для кого як, особисто мені спати на такому незвично, бо я звик до твердого», – каже чоловік.
Ще один працівник електростанції Роман Олійник каже, що звик до ізоляції досить швидко, бо старався про неї особливо не думати.
«В ізоляції я зрозумів, що наші люди можуть звикнути до будь-яких ситуацій та умов. Проблем у мене ніяких не виникало, от тільки сумую за рідними. Звичайно, умов хочеться трішки кращих, але й так досить непогано», – підсумовує енергетик.
Ріта БОДНАР