Підприємці проти «покращень»

  • Франківські підприємці вийшли на протест. Люди вимагають від влади дуже простих речей – не заважати їм працювати і зберегти спрощену форму оподаткування. Її начебто ніхто і не планує скасовувати – але диявол, як завжди, ховається в деталях.

    Боротьба з ФОПами

    Ще восени 2019 року Верховна Рада України прийняла декілька законів, які суттєво змінюють правила гри практично для всіх підприємців. Зокрема, всі платники єдиного податку другої, третьої і четвертої групи повинні будуть використовувати РРО-реєстратор розрахункових операцій, тобто касовий апарат.

    Влада не ставить обов’язкової вимоги купувати касовий апарат. Можна буде завантажити спеціальний додаток на смартфон і користуватися ним. Але навіть при використанні цього додатка, який називається «програмний РРО», підприємці будуть зобов’язані формувати щоденні звіти. За кожне невиконання цього зобов’язання передбачений штраф у розмірі 510 гривень.

    Президент України Володимир Зеленський тоді заявляв, що все це робиться для боротьби з так званими «тіньовими» фізичними особами-підприємцями, яких деякі недобросовісні компанії використовують для ухилення від сплати податків.

    «Як працює та чи інша компанія, ми розуміємо. Коли ФОПи працюють, це нормально. Але коли компанії не захотіли нормально, «по-білому», платити податки, вийти з тіні, вони придумали оформляти все на ФОПів, і дуже багато ФОПів працюють в одній компанії. Я не повинен коментувати, що робить наш уряд, тому що він має бути незалежним, але все, що вони хотіли, – це подолати такі корумповані схеми в будь-якій компанії, незалежно від того, чим вона займається. Ось для чого цей законопроєкт. Я думаю, що вони на правильному шляху, і це забезпечить нам вихід економіки з тіні. Усі повинні платити податки», – сказав у жовтні 2019 року Володимир Зеленський.

    Втім в Україні близько двох мільйонів ФОПів, і далеко не всі з них – «тіньові». Люди, які справді мають свій невеликий бізнес, обурилися через такі новації, адже вони суттєво ускладнюють життя підприємцям. Спершу бізнес намагався говорити із владою мовою діалогів та круглих столів. Але вже у квітні 2020 року повинен набрати чинності закон 128-IX, в якому прописані нові норми щодо РРО. Оскільки вимоги підприємців у Києві досі не почули, люди почали виходити на протести.

    «Дайте нам спокійно жити!»

    12 березня в Івано-Франківську на площі Соборності відбулась акція протесту підприємців. Люди прийшли, щоб висловити своє обурення новими нормами щодо звітності і РРО.

    Присутні виступили проти законів №128-9, №129-9, а також проти змін до закону №367. За словами учасників акції, ці новації фактично знищують спрощену систему оподаткування і руйнують малий бізнес. У ВР є альтернативні законопроєкти №2644 та №2645, але їх ігнорують.

    «Ті закони, які приймаються зараз, зроблять лише гірше. Вони начебто задумані для виведення бізнесу з тіні, але насправді вдарять по дрібному підприємництву. Ще вони хочуть нас фактично прирівняти до великих підприємств, запровадивши РРО, і цим фактично скасувати спрощену систему оподаткування. Але, попри це, в Господарському кодексі чітко пояснено різницю між дрібним бізнесом і великими фірмами. Всі ці «новації» потребують серйозного перегляду. І взагалі будь-які закони щодо нас мають прийматися лише спільно з нами», – каже Світлана Волкова, франківська підприємниця та учасниця ГО «Ліга підприємців України».

    За її словами, малим підприємцям тепер доведеться брати на роботу бухгалтерів, щоб встигати оформлювати звітність. Крім того, зараз є багато ФОПів, яким по 40, 50 чи 60 років – і для них дуже складно розібратися, що таке електронний РРО та як працюватиме нова система «кешбеку».

    «Суть же не просто в чеках. Потрібно мати серверну базу, комп’ютери, відповідний бухгалтерський облік, звіти в кінці кожного дня. Це багато затрат часу, ми не можемо добре розібратися у всіх цих законах. І якщо щось із цього не зробити, якщо є якесь непорозуміння – будуть штрафи. А це 25 тисяч за неподаний звіт, іноді 51 чи навіть 85 тисяч. Це просто нісенітниця. Чому ці штрафи такі великі, чому до нас так ставляться? Ми турбуємося за людей, за наших працівників. Дорога владо, просто дайте нам спокійно жити!» – обурюється підприємниця.

  • Її підтримала і заступниця голови ради підприємців Неля Вилегжаніна. За її словами, саме ФОПи – найбільш свідома верства населення, на яку не треба давити. Адже в разі тиску на підприємців постраждають усі мешканці міста – монополісти піднімуть ціни, а люди змушені будуть платити втридорога.

    «Нас не потрібно давити. Коли ми йшли на Майдан, то заплатили податки за кілька місяців наперед і пішли захищати нашу гідність, нашу державу, наше право на достойне життя. Ми ж просто хочемо жити в цій державі, і ми пишаємося нашим містом, відчуваючи, що наповнюємо його бюджет. 75% бюджету нашого міста – це єдиний податок. Не буде єдиного податку – не буде Івано-Франківська. Підприємець другої групи платить 24 тисячі гривень єдиного податку лише за себе одного – за рік. А в нього ж іще люди працюють», – каже Неля Вилегжаніна.

    Підприємці висунули свої вимоги і звели їх у резолюцію. Документ зачитав Петро Строїч, голова ради підприємців Івано-Франківська. У ньому міститься вимога скасувати норми законів 128-9, 129-9 та підтримати законопроєкти №2644 та №2645.

    Також вони вимагають утворити при президентові України постійно діючий орган, що буде опікуватись розвитком мікропідприємництва в Україні. Цей орган має бути створений на паритетних засадах участі в ньому представників влади та представників мікропідприємництва. А ще франківські підприємці наголошують, що потрібно запровадити мораторій на перевірки мікробізнесу усіма контролюючими органами до прийняття реформ податкових служб.

    Що каже влада

    Міська влада Івано-Франківська стала на захист підприємців. Мер міста Руслан Марцінків вийшов до протестуючих, щоб підтримати їх і висловити солідарність.

    «97% підприємців Івано-Франківська – саме дрібний бізнес. Вони платять до нашого бюджету приблизно 190 мільйонів гривень на рік. Я вважаю ці закони дискримінаційними, вони проти людей. Ситуація і без того складна, адже маємо коронавірус, а людей ще й «давлять» такими законами. Вважаю такі речі неприпустимими, це не на часі. Адже нас чекає достатньо сильна фінансова криза, і підприємці, які твердо стоять на ногах, зможуть її пережити», – сказав Руслан Марцінків.

    Мер Івано-Франківська висловив сподівання, що новий Кабмін перегляне ці нововведення і знайде спосіб врахувати інтереси бізнесу. Також Руслан Марцінків пообіцяв розглянути звернення підприємців і проголосувати за аналогічний документ на позачерговій сесії міської ради.

    Підприємці також чекали на реакцію від облдержадміністрації – адже ОДА прямо представляє президента в області. Однак ні Віталій Федорів, ні Марія Бойко, ні будь-хто інший з керівництва облдержадміністрації до протестувальників не вийшли.

    Люди оголосили, що збираються проводити всеукраїнську акцію протесту в Києві 18 березня під назвою «Save ФОП»  (Збережіть ФОПів). Вони планували протестувати під офісом президента. Однак з огляду на те, що в Україні зараз оголосили карантинні заходи через коронавірус, проведення масової акції тепер під сумнівом.

    Тарас ВОЛОШИН

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!