Мешканці та підприємці зібрали збори, на яких вимагають від представників адміністрації ринку розповісти їм про свої плани. Люди не розуміють – що буде з ними далі.
12 вересня на ринку, що на вул. Коновальця половина місць – вільні. Люди не вийшли на роботу, тому що бояться адміністрації. Як розповіла мешканка вул. Коновальця, 124 Марія Кутерженко, напередодні ходив адміністратор і погрожував, що сьогодні прийде «податкова» перевіряти документи. Люди таких інстанцій бояться, тому й не пришли…
Насправді ж на цей день запланували збори підприємців. Вони просили адміністрацію долучитися до зборів і відповісти на кілька запитань. Чи будуть вони далі працювати? Якою буде орендна плата? Чи планується будівництво автостоянки на місці ринку?
«Я особисто за базар, – продовжила мешканка Марія Кутерженко, – але хай люди працюють самі на себе. Хай краще платять оренду державі, і на цій основі буде більша правомірність. Сьогодні ж вони мають справу з підприємцем. І тому люди масово бояться. Ніхто не хоче лишитися без хліба. А вони витісняють підприємців, піднімають їм орендну плату».
Кожному підприємцю піднімають орендну плату на свій розсуд, розповідає підприємець Світлана Озарків. «У четвер-п’ятницю пройшовся адміністратор ринку і почав називати кожному підприємцю на вухо суму орендної плати, – каже вона. – В когось 5-6 тис. грн, а в когось 11-14 тис. грн орендної плати за місяць. Ми обурилися».
Але це подіяло ще гірше. В п’ятницю підприємцям з першого ряду вимкнули світло. «Коли вам в кіоску вимкнули світло, то нема вам що робити вже там. Сторожем бути для своїх товарів – не вихід», – зазначає Світлана Озарків.
І додає – найгірше те, що адміністрація ринку нікому нічого не пояснює. “Нехай би зібрали збори і сказали людям, яка їх подальша доля”, – вважає вона.
А власник одного із кіосків Роман Храбатин розповів, що в п’ятницю він ходив до міського голови Руслана Марцінківа зі зверненням щодо того, аби платити кошти напряму в бюджет, а не підприємцю. Сьогодні він пішов у міську адміністрацію вдруге. «Там мені сказали, що навіть звернення нема від підприємця щодо поновлення оренди землі. Тобто вони сьогодні не мають право гроші з нас збирати. Договір оренди закінчився 19.08.2016 року», – розповів чоловік.
Адміністратор ринку Антон Ленчицький заперечує інформацію щодо підняття орендної плати. «Питання оренди визначається окремо із кожним підприємцем, – каже він. – Перші ряди, які знаходяться попри дорогу платять трохи більше, тому що в них кращі торги, а інші платять менше. Є різні суми, які вказані в договорах».
За його словами, наразі підприємці платять від 300 до 4000 грн. Так буде і надалі, піднімати ціну не планують, навіть після того, як збудують для підприємців критий торговий центр. А наступні договори укладатимуть уже за місяць-другий.
«Що ми маємо сьогодні? – наголошує Антон Ленчицький. – Напівстихійну торгівлю і жіночок, які виходять на дорогу, щоб продати свою продукцію. На цьому місці планується сучасний європейський центр, який будується за австрійським методом. Тобто ринок має осучаснитися, бо в такому стані, як він є, залишатися не може».
Антон Ленчицький запевняє, що з підприємцями, які є зараз на базарі, підписані договори про те, що на території, де вони наразі перебувають, буде проводитися будівництво. І з настанням цієї події вони будуть мати першочергове право на займання місця у новому приміщенні.
Будівництво парковки на місці діючого ринку підприємець не заперечує. «Зараз ми плануємо там поставити парковку, щоб люди не ставали попри дорогу, – каже він. – Тим більше, що там тепер знак, і поліція штрафує покупців ринку. Це незручно і покупцям, і підприємцям, тому вирішили, що має бути парковка».
Гірша справа у підприємця із дозволами. Продовження оренди землі відсутнє. Переконує, що вони подали, але їм не продовжують. А відповідно до документа, який підписав перший заступник міського голови Микола Вітенко, там будується «спортивно-оздоровчий комплекс з приміщеннями реабілітаційного призначення».
Раніше ми писали, що контроль за діяльністю підприємців на ринках практично не ведеться.