Учні 4-х та 7-х класів у повному обсязі й досі не забезпечені шкільними підручниками. Ситуація, яка виникла минулого року через зміну навчальної програми, ще не врегульована. Школярі отримали лише половину із необхідної кількості книжок – один підручник на двох, а домашнє завдання виконують із книжок в електронному форматі або докупивши підручники, яких не вистачає.
Стара історія
Із проблемою відсутності шкільних підручників вчителі, учні та їхні батьки зіткнулися минулого року, коли, прийшовши до школи, дізналися, що підручники для них надрукувати не встигли. Та й не мали за що. Половину коштів на друк нових підручників виділяло Міністерство освіти і науки України, іншу половину мали відшукати у місцевих бюджетах.
20 січня 2016 року директор Державної наукової установи МОН «Інститут модернізації змісту освіти» Наталія Вяткіна повідомила, що підручники доставлено до місцевих управлінь освіти, а отже, держзамовлення виконано. На кінець минулого року 334 назви підручників загальним накладом 5 573,7 тис. примірників, видані коштом державного бюджету на суму 158 083 тис. гривень, були доставлені до департаментів освіти і науки обласних державних адміністрацій. Міністерство освіти і науки України виконало і забезпечило фінансування закупівлі шкільних підручників з урахуванням оплати 50% їх вартості за рахунок коштів державного бюджету. Інші 50% підручників мали закуповувати на місцях. На ці потреби із держбюджету перераховано 80 мільйонів гривень у якості освітньої субвенції, за рахунок яких місцеві органи можуть замовляти підручники.
Підручниками – забезпечимо!
Директор департаменту освіти, науки та молодіжної політики Івано-Франківської ОДА Віктор Кімакович зауважує, що ситуація із забезпеченням шкільними підручниками учнів 4-х та 7-х класів різна у кожному районі, адже кошти виділялися з районних бюджетів. Загалом, в області рівень забезпеченості підручниками складає понад 70%. Найбільша проблема з Івано-Франківськом. Якщо б місто виконало свої зобов’язання, відсоток був би значно вищим.
«Івано-Франківськ не купує підручників. Ми написали звернення до міського голови, щоб він виправив ситуацію. Тим паче, на сесії міської ради виділялися кошти на цю потребу», – зауважує чиновник.
Начальник фінуправління міської ради Івано-Франківська Вікторія Сусаніна пояснює, що кошти на цю потребу рішенням сесії виділяли, але тоді фігурувала інформація, що кошти будуть виділені з державного бюджету, тож книжки, закуплені за кошти з міського бюджету, могли стати непотрібними.
«Цього року також виникла потреба в підручниках, ми вивчаємо реальну потребу. Чекаємо, коли департамент освіти і науки нам подасть актуальну інформацію. Кошти на цю потребу зарезервовані, відтак усі будуть забезпечені підручниками», – запевняє посадовець.
Ситуація без змін
Директор департаменту освіти і науки Івано-Франківської міської ради Ігор Смаль переконує, що проблема незабезпечення підручниками комплексна. Тут і нестача необхідних коштів, і відсутність чітких договірних засад із видавництвами.
«Видавництва не йдуть на те, щоб у договорі був прописаний чіткий термін виконання, не розписана відповідальність. Ми не можемо перерахувати кошти, а потім почути, що видавництво не змогло надрукувати книжки. Тому ми шукаємо надійного видавця, який впродовж місяця-двох виконає наше замовлення. Минулого року ми зверталися з листами до обласних органів управління з тим, щоб це питання було вирішене, щоб обласний бюджет долучився до цього. На жаль, ми не знайшли вчасного відгуку, точніше, ми отримали відмову на початку нового навчального року», – коментує Смаль.
За словами директора департаменту освіти, на друкування підручників для шкіл міста нині потрібно 1,5 млн. грн. І проблема актуальна для країни в цілому.
Проблему створили, алгоритм не прописали
Заступник директора департаменту освіти та науки Івано-Франківської міської ради Наталія Микула підтверджує слова Сусаніної, що наприкінці жовтня минулого року рішенням сесії Івано-Франківської міської ради виділено 1,2 млн. грн. на придбання підручників. Проте Міністерство освіти та науки не розробило чіткого алгоритму їх закупівлі.
«Спершу нам рекомендували перераховувати кошти з міського бюджету в обласний, а обласні департаменти будуть замовляти підручники у видавців. Пізніше у казначействі пояснили, що така процедура неправильна, це слід здійснювати через процедуру тендерних закупівель. Врешті-решт через відсутність алгоритму закупівлі підручників сесією було прийняте рішення переспрямувати ці кошти на виплату заробітної плати педагогам», – пояснює Микула.
Оскільки кошти пішли на іншу потребу, то в бюджеті знову слід віднайти суму на закупівлю книжок. Так, міські чиновники звернулися в обласний департамент освіти та науки з проханням виділити кошти на придбання підручників. Однак отримали відмову. Тепер чекають чергового засідання сесії міської ради, яка розгляне це питання і виділить кошти на закупівлю.
«Пізніше прийшло роз’яснення з Міністерства освіти про процедуру закупівлі. Відтак це має здійснюватися через процедуру відкритих конкурсних торгів. Коли ми отримали майже 50% підручників, рекомендували директорам шкіл роздати їх дітям пільгових категорій та дітям учасників АТО. Але особливої різниці між підручниками новими і виданими у попередні роки немає, тож ми рекомендували при потребі використовувати і їх», – розповідає посадовець.
Проблему, яку перекинули на місця, вирішити важко. Держава дає замовлення на освітні послуги, не забезпечуючи вчителям належний рівень роботи. На ринку безліч видавництв, тож, надаючи перевагу одному перед іншими, можна почути звинувачення в корупції, наголошує Микула. А субвенцію, виділену з державного бюджету на придбання підручників, Івано-Франківськ не отримував.
Книжок немає, а вчити треба
Навчальний рік почався, а підручників і досі немає. Та навчальні плани ніхто не скасовував. Як мають вирішити цю ситуацію вчителі, адже вчити треба, а немає з чого?
Ігор Смаль зауважує, якщо б йому довелося викладати за таких умов, то він би ефективно та повно забезпечив роботу для половини дітей, а для іншої роздрукував необхідні книжки по темах чи інших характеристиках. Проте наголошує: департамент жодних рекомендацій вчителям давати не може, але кожна школа – це індивідуальний організм і кожен вчитель знаходить власні шляхи вирішення цієї проблеми.
Мати четвертокласника школи-гімназії №3 Наталія Козань розповідає, що їх сім’я за власні кошти купила синові всі необхідні підручники, адже вчитися з одного підручника на двох дітям незручно, а домашнє завдання робити – й поготів. Не змогли знайти лише математику, бо усі книжки в магазинах розкупили.
На жаль, підручники не всім по кишені. Вартість одного, як розповідають самі батьки, приблизно 100 гривень. Частіше за все батьки у класі докуповують ту частину, якої не вистачає для повного комплекту, здаючи на ці потреби по 350-400 гривень. Якщо більшість батьків з такою ситуацією не згідні, вчителі пропонують роздрукувати підручники на папері або знайти їх у мережі Інтернет та завантажити на електронні пристрої.
«У 4-му класі наші діти у школі працюють за новими підручниками, які роздають по одному на парту, а домашнє завдання вчитель дає зі старих. Така ситуація особливо влаштовує батьків і дітей, бо школярам не доводиться носити важкий портфель», – розповідає мати учнів 4-го та 7-го класів ЗОШ №18 Ірина Бабій.
Щодо 7-го класу, ситуація у школі №18 критична. З багатьох предметів немає підручників, деякі роздали по одному на двох-трьох дітей, які живуть поряд і можуть обмінятися ними. «Дехто з учнів скачав на планшет електронний варіант, проте педагоги скаржаться на те, що діти більше граються в тих планшетах, ніж читають, – акцентує Ірина Бабій. – Тож деякі батьки роздруковують по декілька сторінок, а інші купують книги».
Отже, батьки вирішують проблему самотужки. Поки що. Проте якщо все ж таки буде прийнятий закон про реформу освіти у 2018 році, то усі підручники друкуватимуться знову – за черговою «новою програмою». І гроші, аби списати мільярди гривень на ще один освітній експеримент, мабуть, знайдуться…
Ірина ФЕДОЛЯК