По кому «Дзвони Підгір’я»?

  • Майже половина депутатського корпусу Калуської міської ради звернулася до контролюючих інстанцій про проведення перевірки комунальної газети «Дзвони Підгір’я». Півроку тому комунальну установу перевіряли аудитори і виявили низку серйозних порушень, однак правоохоронці та міська влада – глухі й німі. Чому виконувач обов’язків головного редактора так зухвало обводить міську раду навколо пальця і чому нитки таких зловживань ведуть до міністра енергетики й вугільної промисловості?

    Наприкінці минулого року на сесії міськради міський голова Ігор Матвійчук оголосив про початок аудиторської перевірки у КЗ «Редакція газети «Дзвони Підгір’я»: «Завтра аудитор приїде з Івано-Франківська, і я замовляю аудит, щоб порахували, що платили, як платили і куди йшли кошти».

    Причиною такого рішення стали неодноразові баталії навколо комунальної газети на сесіях міськради: депутати підозрювали в. о. головного редактора у махінаціях, зокрема щодо використання бюджетних коштів та майна.

    «Як комунальна газета може друкувати про школи міста і брати за це гроші? А наступного дня ще й телефонувати і просити перевести гроші не на рахунок редакції, а на зовсім інший? Це явна корупція», – акцентував на одній із сесій депутат Віталій Джуган.

    «Ми можемо сесією звернутися до контролюючих органів, – підтримав його депутат Володимир Тимків. – «Дзвони Підгір’я» – це комунальна газета, ми даємо дотацію, а в результаті виходить отакий прецедент».

     

    Передісторія

    З червня 2013 року обов’язки головного редактора комунальної газети «Дзвони Підгір’я» виконує Михайло Кучерак. Таке кадрове призначення зробив міський голова Калуша (2006-2014 рр.) Ігор Насалик. Наприкінці 2013 року міська влада мала намір затвердити Михайла Кучерака у статусі головного редактора, однак – не втілила задум у життя. Адже понад три десятки журналістів та керівників ЗМІ звернулися до Михайла Кучерака з проханням оприлюднити автобіографію із зазначенням місць праці і копію документа про освіту (були підозри, що Михайло Кучерак не має вищої освіти, попри наявність диплома).

    У 2015 році навколо діяльності комунальної газети знову розгорівся скандал. Як повідомляли «Вікна», на останній шпальті «Дзвонів Підгір’я» з’явилася позначка, що, крім власне комунальної газети, засновником якої є Калуська міська рада, а видавцем – комунальний заклад «Редакція газети «Дзвони Підгір’я», утворений ще й інформаційно-аналітичний додаток видання – однойменний веб-сайт. Засновник, видавець і розповсюджувач – ТОВ рекламно-інформаційна агенція (РІА) «Дзвони Підгір’я», засноване наприкінці 2014 року. На той момент засновниками юридичної особи РІА «Дзвони Підгір’я» були Кучерак Вадим Михайлович, Кучерак Ігор Михайлович та Кучерак Михайло Богданович. Керівник – Кучерак-Зоря Анна Володимирівна.

    І комунальний заклад, і рекламно-інформаційне агентство були розташовані за однією адресою. Хоча Фонд комунального майна укладав договір оренди з комунальною газетою, яка користується пільговою орендою, а не з агентством.

    Широкі повноваження виданню надали депутати міськради минулого скликання, затвердивши нову редакцію Статуту комунальної газети «Дзвони Підгір’я». Згідно з нею, видання може входити до громадських організацій, об’єднань, асоціацій та виступати їхнім засновником, займатися друком газет, журналів, іншими видами видавничої діяльності, посередництвом у розміщенні реклами.

    Після призначення Михайла Кучерака в. о. головного редактора газета почала виходити у кольорі. Зросла і кількість сторінок. Уже в липні 2014 року редакція заявила про фінансові труднощі, звертаючись за благодійною підтримкою до читачів. Проте для перерахування благодійної допомоги вказувалася особиста картка Михайла Кучерака, а не офіційні реквізити редакції. Це цікавий факт, адже згодом аудитори виявлять махінації з грошима редакції: хтось знімав кошти з корпоративних рахунків. На які цілі – невідомо.

     Аудит

    На сесії Калуської міської ради депутати розглянули питання про результати аудиторської перевірки КЗ «Редакція газети «Дзвони Підгір’я», проте про виявлені порушення під час сесійного засідання не говорили. Копії аудиту передали до поліції, а звідти згодом прийшла відповідь про те, що складу злочину не виявлено.

    Як зазначено в аудиторському звіті, аудитори не отримали всієї документації, яку запитували. Зокрема, банківських виписок за 2015 рік та документів по рахунках у казначействі за 2014 рік. Також у редакції ствердили, що касові документи та касову книгу за 2014 рік у них… вкрали. Тож самі аудитори зазначають, що неможливо через це провести повну перевірку та аналіз фінансово-господарської діяльності підприємства. Однак і того, що виявлено, цілком достатньо, щоб усвідомити, які ж справи відбуваються в редакції.

    Наводимо кілька витягів з аудиторського звіту:

    – «Серед оплат, здійснених редакцією упродовж 2014-2016 років, відсутні оплати КП «Водотеплосервіс» за надані послуги. Станом на жовтень 2016 заборгованість редакції перед КП «Водотеплосервіс» становила майже 94 тис. гривень»;

    – «Не вдалося встановити, ким, яким чином та на які потреби витрачено готівкові кошти, зняті у банку відповідно до корпоративних банківських карток – майже 20 тис. гривень у 2015-2016 роках»;

    – «За 2015-2016 роки було виплачено понад 56 тис. гривень премій, які не відображені у відомостях нарахування зарплати. Такі премії не оподатковувалися податком з доходів фізичних осіб, військовим збором, єдиним соціальним внеском»;

    – «Упродовж 2014-2016 років підприємство не дотримувалося встановлених термінів виплати заробітної плати. Заробітна плата систематично виплачувалась частині працівників із затримкою від одного до декількох місяців. При цьому встановлено багаторазові випадки наявності на останній день місяця грошових коштів на банківських рахунках редакції, що свідчить про потенційну можливість виплатити хоча б частину несвоєчасно виплаченої зарплати. Не виплачуючи вчасно зарплату, редакція при цьому допускала (переважно у 2016 році) систематичні виплати премій окремим працівникам, відомості про нарахування яких не декларувались та податки із яких до бюджету не сплачувались»;

    – «Згідно зі штатним розписом, який вступив у дію у травні 2016 року, надбавка за вислугу років надається у розмірі 10% головному редактору, 20% – завідувачу відділу освіти і культури, 10% – редактору. Проте в. о. головного редактора Кучераку М. Б. надбавку за вислугу років у травні-липні 2016 року нараховували у розмірі 10%, у липні-листопаді 2016 року – у розмірі 15%, а в грудні 2016 року – 20%. Не передбачені штатним розписом надбавки за вислугу років нараховувались відповідальному секретарю Кучерак-Зорі А. В. (з серпня до листопада 2016 року у розмірі 10%, у грудні 2016 року – 15%); кореспонденту та відповідальному випусковому редактору надбавка за вислугу років нараховувалась у розмірі 10% (серпень-грудень 2016 року)»;

    – «Не відзвітовано про 6341 гривню, видану через банк для відряджень упродовж квітня-серпня 2016 року»;

    – «У 2015 році штатним розкладом була передбачена чисельність працівників у кількості 13 осіб та місячний фонд оплати праці у розмірі 252 тис. гривень на рік. Реально у різні місяці чисельність працюючих становила від 10 до 16 осіб, а фонд оплати праці складав 403,7 тис. гривень (на 60,2% більше). У січні-квітні 2016 року при штатній чисельності 13 осіб працювало 11-16 осіб, а фонд оплати праці було перевитрачено на 73% (на оплату праці було передбачено 86,4 тис. гривень, а нараховано 149,5 тис. гривень). У травні-грудні 2016 року при штатному розкладі 11 осіб реально працюючих було 14-16 осіб, а фонд оплати праці зріс на 53,8% проти передбаченого (300,3 тис. гривень проти 195,2)».

    Цікаво також, що окремі працівники, які працювали за угодою цивільно-правового характеру, отримували премії, хоча у відомостях про заробітну плату їх немає.

    Але, може, редакція добре заробляла та могла собі дозволити додаткові преміювання й надбавки?

     Дутий тираж та липові витрати?

    Згідно зі звітами про виконання фінансового плану редакції газети «Дзвони Підгір’я», у 2014 році власні надходження газети становили 323,9 тис. гривень, у 2015 році – 330,5 тис. гривень, у 2016 році – 453,1 тис. гривень.

    Звіт про виконання фінансового плану КЗ «Редакція газети «Дзвони Підгір’я», тис. гривень Дані результатів аудиторської перевірки, тис. гривень
    2014 323,9 не надано всіх документів (102,9 – реклама та оголошення)
    2015 330,5 164,9 (45,8 – реклама та оголошення, 119,1 – передплата)
    2016 453,1 321,3 (209,3 – реклама та оголошення, 111,9 – передплата)

    Однак результати аудиту дають зовсім інші цифри. Особливо дивним виглядає показник надходжень від реклами та оголошень у 2015 році, коли відбувалися місцеві вибори. Якщо взяти підшивку «Дзвонів Підгір’я» за 2015 рік, зіставити вартість реклами з її кількістю, то не важко з’ясувати: тільки за жовтень 2015 року газета надрукувала лише політичної реклами не менше, ніж на 40-45 тис. гривень. За даними порталу e-data, ще на понад 6 тис. гривень у жовтні 2015 року надрукувала інформації територіальна виборча комісія. Загалом, тільки за місяць газета отримала більше коштів, ніж задекларувала надходжень за рік. То де ж гроші?

    Тут, мабуть, варто згадати про однойменну рекламну агенцію та дивних працівників, які отримували премії, не будучи внесеними у відомості про зарплату. Запис про припинення діяльності агенції у ЄДР зроблено 10 червня 2016 року. І це також дивно. Адже, згідно зі звітом про надходження та використання коштів виборчого фонду кандидата у народні депутати в одномандатному виборчому окрузі №85 Ольги Сікори за період з 15 червня до 15 липня 2016 року, кандидат заплатила ТОВ «РІА «Дзвони Підгір’я» за передвиборну агітацію понад 21 тис. гривень. У звіті кандидата фігурують ледь не всі ЗМІ Калуша. Проте комунальної газети – немає. Натомість усі платежі за рекламу надходили приватній рекламній агенції. Щоб зрозуміти, чи всі кошти від реклами з рахунку приватної фірми потрапляли на рахунок комунальної установи, достатньо погортати підшивки газети та зіставити отримані дані з результатами аудиту. 

    Цікаво, що за даними порталу e-data, основним «фінансовим партнером» КЗ «Редакція «Дзвони Підгір’я” у 2015-2017 роках є Фонд комунального майна Калуша, який за увесь час надрукував оголошень на понад 12,5 тис. гривень. На порталі оприлюднено ще кілька «квитанцій» про оплату, зокрема, від Войнилівського ВПУ та Бурштинського коледжу, управління освіти за пільгову передплату. Решта інформації — хоча б про надходження бюджетних коштів, — всупереч закону «Про відкрите використання публічних коштів», – відсутня.

    Ще цікавішою є ситуація з тиражем. Так, депутати міськради, не йнявши віри словам в. о. головного редактора, подали запити до друкарні та «Укрпошти» і виявили: тираж, який фігурував у річних фінансових звітах редакції, – «липовий». «А що він друкує на решту грошей – невідомо», – зазначила депутат Руслана Овсеєнко.

    Звіт про виконання фінансового плану КЗ «Редакція газети «Дзвони Підгір’я» Дані за результатами депутатських запитів
    2015 140 000 примірників/173 000 гривень 80400 примірників/124 000 тис. гривень
    2016 115 600 примірників/205 000 гривень 70400 примірників/123 000 гривень

    Вже не дивує, що у своїх звітах на сесії в. о. головного реактора подавав неправдиві відомості про фінансовий стан видання за попереднього редактора. Цифри коригувалися так, щоб нинішній менеджмент виглядав куди ефективнішим за попередній.

    Фактично, упродовж кількох років в. о. головного редактора показував завищені витрати, що давало змогу претендувати на більші дотації з бюджету. Наприклад, у 2015 році бюджетне фінансування у надходженнях редакції становило понад 80%. У 2016 році – понад 60%. Цього року для редакції виділили 475 тис. гривень. Ще ледь не 200 тис. гривень додали на останній сесії.

     Звідки ноги ростуть 

    «Кучерак повідомив, що ТОВ «РІА «Дзвони Підгір’я» було засноване на пропозицію колишнього начальника відділу внутрішньої політики Калуської міської ради Миколи Шинкаря з метою приймати та здійснювати платежі в момент, коли рахунки КЗ «Редакція газети «Дзвони Підгір’я» були заблоковані виконавчими структурами через борги та судові позови», – йдеться у витягу із протоколу тимчасової депутатської комісії з питань вивчення роботи редакції «Дзвонів Підгір’я» від 14 березня 2016 року.

    Хто такий Микола Шинкар? З кінця 2015 року він працює заступником міського голови Рогатина Сергія Насалика – брата міністра енергетики й вугільної промисловості Ігоря Насалика. До того Микола Шинкар очолював відділ внутрішньої політики Калуської міськради, і ще у 2013 році був призначений куратором комунальних ЗМІ Калуша. На місцевих виборах 2015 року Микола Шинкар очолював виборчий штаб Української партії у Калуші. Українська партія, нагадаємо, підтримала кандидатуру Ігоря Матвійчука на виборах міського голови Калуша. На цій посаді його вважають наступником Ігоря Насалика, який був головою політичної ради Української партії.

    Чому, попри такі кричущі факти, в. о. головного редактора залишається на посаді? Адже для його звільнення не потрібно навіть голосування у міськраді – лише розпорядження міського голови. Натомість як міський голова, так і депутати продовжують «ковтати» липові цифри, вислуховувати образи на сесії, та, попри те, виділяти сотні тисяч бюджетних гривень. Чию підтримку у міськраді має в. о. головного редактора? На місцевих виборах 2015 року Михайло Кучерак йшов до міської ради у списку «Самопомочі». Якщо прослідкувати, як голосує міськрада за роздержавлення ЗМІ без зміни керівника, то, окрім самого міського голови, за таке рішення голосує фракція «Самопомочі», частково – провладні «Батьківщина» та УП. Проте навіть з третьої спроби міськрада так і не дала дозволу на роздержавлення.

    Голосування за реформування газети 25.03.2016 Голосування за реформування газети 30.06.2016 Голосування за реформування газети 27.10.2016
    Матвійчук І.В. (міський голова) за за за
    Боднарчук Р.М. («Батьківщина) за за за
    Гаврилишин М. Б. («Батьківщина») відсутній за за
    Білінський П. С. (УП) утримався за відсутній
    Фурда Ф.С. (УП) за
    Свистун І. Л. (Самопоміч») утримався за за
    Романів А.Б. («Самопоміч») за за за
    Тимків Ю. О. («Самопоміч») утримався за відсутній
    Ходак Т.В.(«Самопоміч») утримався за за
    Нижник Т.Б. (БПП) за за за
    Луцак Ю.Я. («УКРОП») за за за

    Чи згідні калушани фінансувати такі бюджетні махінації? І як наступного разу, коли міська влада підніматиме комунальні тарифи, мешканці міста мають довіряти розрахункам комунальних підприємств, якщо навіть на базі комунальної газети можуть творитися такі дива?

     

    КОМЕНТАР:

    Ігор МАТВІЙЧУК, міський голова Калуша:

    «Ми передали результати аудиту до правоохоронних органів. Працювала спеціально створена депутатська комісія, яка, на жаль, результатів своєї роботи не надала. Людину можна звільнити лише згідно з певною статтею Трудового кодексу. На якій підставі я маю звільнити в. о. головного редактора? Він піде до суду і через тиждень поновиться на роботі».

    Михайло КУЧЕРАК, в. о. головного редактора КЗ «Редакція «Дзвони Підгір’я»:

    «Аудит виявив дрібні бухгалтерські помилки, яких завжди багато. Правоохоронні органи нас після того перевірили, дали відповідь, що жодних розкрадань, нецільового використання коштів, зловживань немає, а заявлені в аудиті порушення не відповідають дійсності: усі податки платилися, кошти — обліковувалися. З корпоративної картки знімали гроші, бо є два варіанти заплатити зарплату: зняти через чекову книжку або через корпоративну картку. Тобто кошти знімалися і вносилися у касу для виплати зарплати, і це —  відображалося. Я дуже сильно просив правоохоронців, щоб вони вжили заходів стосовно аудитора, який цього всього не побачив і трохи непрофесійно і некомпетентно виконав свою роботу. Перевіряла людина, яка ще з древніх часів працювала бухгалтером і має трохи застарілі поняття.

    Щодо рекламної агенції, депутати також зверталися у правоохоронні органи, проте жодного підтвердження зловживань чи незаконного перекачування коштів, як заявлялося, не знайшли. Є серед депутатського корпусу люди із занадто збудженою фантазією. Вони знають такі схеми перекачування і відмивання коштів, що з ними треба було б ближче поспілкуватися, звідки у них така обізнаність. Тому вони і підозрюють всіх, хто має доступ до бюджетних коштів.

    По тиражу нас також перевіряли і з друкарнею звірялися. Ми писали той тираж, який планували. Звісно, кожен хоче отримати фінансування з бюджету, але нам жодного разу не дали тих обсягів фінансування, які ми просили. Цього року додали кошти у червні, бо піднялися посадові оклади у працівників органів місцевого самоврядування.

    У грудні минулого року трудовий колектив обрав мене головним редактором. До цього я достатньо довго виконував обов’язки головного редактора. Я інформував про рішення трудового колективу міського голову і міську раду. Після того, як вступив у дію закон про роздержавлення, сесія вже не затверджує головних редакторів комунальних ЗМІ, а Статут підприємства діє у тій частині, яка не суперечить цьому закону».

    Оксана ПІЛЯНСЬКА

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!