Подарувати нові крила

Атовець відкриває реабілітаційний центр, який працюватиме за новітньою методикою

У жовтні в Івано-Франківську з’явиться реабілітаційний центр, де кожен воїн зможе безкоштовно пройти курс відновлення.

Фізична, психологічна і духовна

«Тут буде зона відпочинку… Тут – зона очікування… З соляною кімнатою не встигнемо до офіційного відкриття – грошей не стало, тому вона буде трішечки пізніше. Взагалі, нам меценати би не завадили, – зауважив Ігор Дільний, показуючи приміщення реабілітаційного центру. – Всі будівельні роботи вже завершені. Лишилися тільки монтажі, ковролін кинути, встановити кілька розеток… З часом ще якесь додаткове обладнання докупимо».

Франківець Ігор Дільний до війни три роки працював масажистом у приватній клініці. На початку літа 2014-го пішов добровольцем у батальйон «Івано-Франківськ». Важка хвороба змусила покинути фронт. Лікарі були змушені видалити йому щитовидну залозу.

Після паломництва в Меджугор’є Ігор задумав відкрити реабілітаційний кабінет, де б він міг допомагати воякам. Працювати в чийомусь приватному медцентрі не хотів, бо навряд чи якийсь власник дозволить, аби атовців приймали безкоштовно. Мріяв про кабінет, а вималювався аж цілий центр.

Після повернення боєць вступив до Прикарпатського університету ім. В. Стефаника на кафедру фізичної реабілітації, де для учасників АТО пропонували навчання на бюджетній формі. Вирішив удосконалити ті вміння і знання, які мав.

Після здобуття диплома він жодного дня не переставав вчитися і досі вишукує цікаві книги з реабілітації, порпається в інтернеті, аналізує. Під час масажу воїн уміє знайти проблемні точки. «Часто, коли, наприклад, болить рука, то звертають увагу лише на саму руку. А причина болю може бути захована в шиї. Адже всі органи взаємопов’язані», – пояснює він.

Спершу Дільний почав допомагати у реабілітаційному центрі для учасників АТО і їхніх сімей «Бандерівський схрон». Робив те, що вмів найкраще – масажі для учасників заїздів. В усіх вояків значні проблеми з опорно-руховим апаратом, у багатьох – із ногами. Це й не дивно – хлопці ж тягали на собі бронежилети, каски, боєкомплекти… Саме під час тих заїздів Ігор зрозумів, що реабілітація повинна містити три компоненти: фізичний, психологічний і духовний. Якщо ці всі складові поєднати, буде ефект.

 

Працювати з причиною, а не заглушати її

Знайти приміщення для реабілітаційного центру Ігореві допомогли побратими. На вулиці Нова, 19а саме було хороше приміщення площею 115 кв. м. Кошти на закупівлю обладнання для масажного кабінету, вікон, рекуператора отримали як грантову допомогу. Далі все робили практично власними силами. Допомагали знайомі атовці, які, наприклад, майструвати меблі, іноді – місцеві підприємці, що підтримували матеріалами. Центр мав відкритися ще торік, але приміщення було геть не готове.

Нині тут передбачені масажні кабінети, обладнання для фізіотерапії, тренажерна зала, соляна кімната. Також Ігор планує регулярно проводити різноманітні тренінги і майстер-класи на тему охорони здоров’я. Тут можна буде відновити опорно-руховий апарат, дати раду зі станами після інсультів чи травм. «Тут роботи, хоч греблю гати, – усміхається Дільний. – Будемо працювати з усім, що болить. Аби лише пацієнти мене слухалися. Бо ж від мене залежить лише половина одужання, решта – від наполегливості самої людини: після реабілітаційного курсу я кожному даю індивідуальний комплекс вправ, які треба регулярно виконувати самому вдома. На жаль, більшість цього не роблять, а згадують лише тоді, коли знову сильно припече».

Основною родзинкою закладу є новітня методика, яку Ігор недавно почав опановувати. Йдеться про кінезіологію, яка в Україні стала відомою не так давно, хоча у світі її застосовують десятки років.

Кінезіологія дозволяє оцінити здатність м’язів адаптуватися до навантаження і знайти причини зниження адаптаційних можливостей м’язів. Вона дозволяє розширити діагностику, працює з причиною, що викликає біль, а не просто заглушає його.

Як пояснює Ігор Дільний, кінезіологія певним чином ґрунтується на психосоматичному підході, коли всі наші психологічні реакції (стреси, емоції) відбиваються на фізичному стані. Такі прояви часто спостерігаються у бійців. Уявіть: ви сильно злякалися, але потім добре відпочили, прийшли в норму, і тіло забуло про цю емоційну травму. На війні зовсім інша справа. Постійна напруга не дає розслабитися. Відповідно, м’язи затискаються, і класичними масажами дуже важко виправити такий стан, бо здійснюється мануальний вплив лише на зовнішні м’язи. А ті, що всередині, так і залишаються затисненими, а це, в свою чергу, також негативно впливає на внутрішні органи. За допомогою кінезіології ті м’язи, що всередині, можна і розслабити, і включати до звичного ритму роботи.

«Я також планую запросити до Центру столичних фахівців-кінезіологів, у котрих я вчуся, і провести навчання для місцевих лікарів, реабілітологів… Словом, для всіх, кого цікавить ця тема», – розповідає боєць.

Двері Центру відчинять не лише для вояків, але й для кожного, хто має бажання оздоровитися. До речі, для бійців послуги – безкоштовні. Спершу братимуть на відновлення «важких» вояків зі складними травмами чи їх наслідками.

У Центрі працюватимуть два масажні кабінети, однак Ігор поки що не знайшов собі напарника. Каже, це не так легко, адже фахівець має не лише володіти відповідними навиками, але й бути щиро готовим щодня пожертвувати кілька годин своєї роботи для атовців. Принаймні один масаж на день повинен бути на волонтерських засадах.

Що болить, те і лікують

Як розповідає координатор Центру допомоги учасникам АТО з питань реабілітації Вероніка Дичковська, у Франківську дуже бракує проєктів у сфері фізичної реабілітації для атовців.

«За кордоном основну увагу зосереджують саме на реабілітації, – каже вона. – У нас же нерідко діагностика – так собі, лікування здебільшого медикаментозне. Комплексно проблему не розглядають – що болить, те і лікують. Але ж часто причина болю криється десь у зовсім іншому місці. І правильна реабілітація саме дає можливість знайти такі місця і відновити нормальний фізичний стан».

За словами Ігоря Дільного, у нас найчастіше говорять про психологічну реабілітацію для вояків, а про фізичне відновлення чомусь забувають. «Саме через комплексну фізичну реабілітацію можна вирішити багато психологічних проблем, – вважає атовець. – Я постійно в цьому переконуюся. Особливо завдяки методиці кінезіології. Ви навіть уявити не можете, наскільки тісний зв’язок тіла і психіки».

Як зазначила начальниця управління охорони здоров’я Івано-Франківської міської ради Марія Бойко, у місті немає розробленої програми для фізичної реабілітації атовців. Все, як завжди, впирається у фінансування, а коштів потрібно чимало. Є тільки медикаментозне лікування, певні послуги фізіотерапії і реабілітації у поліклініках і лікарнях.

Головний спеціаліст відділу Міністерства у справах ветеранів Володимир Веркалець розповів, що наразі для атовців є лише пропозиції державної програми з санаторно-курортного лікування. Окрім цього, є ще проект зі спортивної реабілітації. Упродовж місяця повинні бути укладені угоди з кількома івано-франківськими спортивними клубами, де бійці зможуть безкоштовно займатися. На таку програму виділили кошти з бюджету. Перелік спортклубів опублікують на сайті Івано-Франківської ОДА.

Ніби літати почали

Офіційне відкриття центру заплановане на Покрови – 14 жовтня. Урочисту подію Ігор уже не раз переносив, але тепер це нарешті відбудеться. «Виходу нема, – усміхається боєць. – Я вже поставив собі таку ціль».

І назву для реабілітаційного центру вже вигадав – «Нові крила». Бо йдеться про новітній напрямок у відновленні, а ще про легкість душі і тіла… «Не раз люди виходили після мого масажу і полегшено зітхали: і в очах розвиднілося, і ніби літати почали», – усміхається Ігор Дільний.

Наталя МОСТОВА

 

P.S. Атовці, яким стануть у нагоді вміння Ігоря Дільного, можуть зв’язатися з ним за номером телефону 0673421788.

 

Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!