Поховати вірус

  • Без прощальних церемоній, панахид, священника та родичів – саме так зараз має відбуватися поховання тих, хто захворів на COVID-19. Але як саме має проходити ця процедура, як слід поводитися з тілом покійного і чий це, власне, клопіт – достеменно не знає ніхто. Красномовне підтвердження цього – нещодавній випадок на Тернопільщині, коли тіло чоловіка, який помер від коронавірусу, у лікарні просто віддали родичам у чорному поліетиленовому мішку. Ніхто з медперсоналу не допоміг покласти тіло в домовину, яку донька померлого та її чоловік власним бусиком відвезли на цвинтар до рідного села. Поховали його ввечері, щоб викопати яму – присвічували телефоном.

    Як все ж таки потрібно хоронити людей, які померли від зараження коронавірусом, спробував з’ясувати “Галицький кореспондент”.

    Закриті труни та герметичні пакети

    Після смерті декількох людей в Україні вирішили вживати додаткових заходів під час поховання померлих від коронавірусу, так, як це робиться в інших країнах. Хоча головний санітарний лікар країни Віктор Ляшко каже, що особливих правил немає. На його думку, важливо, щоб під час похорону уникати великого скупчення людей і прощальних поцілунків.

    Сама ж процедура поховання має виглядати так. Спершу тіло померлого в лікарні пацієнта, який був хворий чи мав підозру на коронавірус, повинні передати лікарям-патологоанатомам, які встановлюють причину смерті. Потім тіло дезінфікують та кладуть в труну, яку закривають і дезінфікують зовні. Кремувати тіло не обов’язково. Тим більше, що в Україні крематорії є тільки у Києві, Харкові та Одесі. Якщо ж людина з коронавірусом померла вдома, то процедурою поховання повинні займатися похоронні бюро.

    У Центрі громадського здоров’я стверджують, що похорон може відбутися без близьких лише у тому випадку, якщо вони перебувають в самоізоляції. Обмеження для відвідування похоронів таке ж, як і для інших масових заходів – не більше 10 присутніх.

    Тіло винесли у мішку

    68-річний мешканець села Ковалівка Монастириського району (Тернопільська область) помер у лікарні в Тернополі 25 березня. У чоловіка раніше не було проблем зі здоров’ям, йому не діагностували супутньої патології, окрім симптомів, пов’язаних із коронавірусом.

    Дочка померлого Анна Поліщук розповіла «Радіо Свобода», що 17 березня батько відчув нездужання і звернувся у поліклініку, там зробив флюорографію, лікар виписав йому антибіотик. 21 березня у нього почалась задишка, родичі  привезли його спершу в інфекційне відділення Чортківської районної лікарні, а наступного дня – у Тернопільську лікарню швидкої допомоги. 25 березня чоловік помер. Того ж дня його поховали у селі Ковалівка.

    «Помер тато зранку. Подзвонили з лікарні моїй сестрі, сказали, щоб приїхала своїм транспортом та домовиною і забрала тіло. З чоловіком на своєму бусі сестра поїхала по тата. Далі тіло батька винесли з лікарні у мішку і зачинили двері. Сестра із чоловіком несли тіло до машини, допомогла ще медсестра. Мішок розсовувався, тіло випадало. Батько важив 100 кг», – каже Поліщук.

    Сестра померлого звернулася у лікарню за допомогою, але їй відмовили. Сказали, що медперсонал не буде наражати себе на небезпеку. Домовину не могли засунути в машину. Тож вони подзвонили до головного лікаря, який порадив просити людей. Лише через 2 години вийшов лікар у захисному костюмі і допоміг поставити домовину в машину.

    «Тата повезли у село. Моя сестра з чоловіком, які мають трьох дітей, без жодного захисту пхали тіло… Люди у селі боялися, тож відмовились викопати могилу. Мер Монастириська знайшов нарешті копача. Опускали тіло мер, його заступник, голова сільської ради і мій шваґро. Сестра світила телефоном, а вони закопували яму, бо вже був вечір», – розповіла дочка померлого.

    Дочка покійного каже,  що він жив окремо від дітей, не був за кордоном, вів здоровий спосіб життя, не хворів…

    Міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків переконує, що такої ситуації, як на Тернопільщині, в обласному центрі Прикарпаття не станеться. Каже, що спілкувався із мером міста Монастириська, але пояснити логічно те, що сталося, не може. При цьому мер додав, що Франківськ готовий до поховань людей, у яких виявили коронавірус.

    “Ми такий сценарій не повторимо. Це насправді страшно, коли все містечко і село відмовилось, а чиновники копають яму, ховають”, – сказав Марцінків.

    Три летальних випадки

    В Івано-Франківській області через зараження коронавірусом уже зареєстрували три летальних випадки. 17 березня в Івано-Франківській обласній клінічній інфекційній лікарні померла 56-літня жінка. Спочатку в неї була просто висока температура і сухий кашель, але потім самопочуття погіршилося.

    «Вона відмовилася від госпіталізації 15 березня. Наступного дня їй стало гірше, почалася задуха. Жінку забрали в лікарню, підключили до апарату штучної вентиляції легень, але врятувати життя вже не змогли. Їй діагностували грип “А” та ішемічну хворобу серця, а також були ускладнення у вигляді пневмонії», – про це на онлайн-нараді розповів тимчасовий виконувач обов’язків голови облдержадміністрації Віталій Федорів. Згодом у жінки підтвердили зараження коронавірусом.

    23 березня міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків повідомив, що в Івано-Франківській обласній інфекційній лікарні померла ще одна людина – 65-літня жінка з села Чукалівка. У неї також виявили COVID-19.

    А 24 березня в Івано-Франківській обласній державній адміністрації повідомили про третю смерть від коронавірусу. Померла 60-літня мешканка Надвірної.

    Як, де та коли ховали?

    Першу жінку, яка померла від COVID-19, поховали 20 березня. Про це розповів міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків. Її поховали на окремій ділянці міського кладовища у селі Чукалівка. “Ми дотрималися всіх санітарних вимог”, – без особливих подробиць констатував Марцінків.

    Так само, за словами міського голови, відбувся й похорон другої померлої. 

    “Поховали за всіма християнськими звичаями. Надіюся та вірю в те, що більше померлих у нас не буде”, – прокоментував Руслан Марцінків.

    Третю жертву коронавірусу поховали 27 березня у Надвірній. Як розповів виконувач обов’язків голови міста Надвірна Тарас Пекарський, окремого місця на кладовищі для її поховання не виділяли. Каже, що серед рекомендацій, які надали в Міністерстві охорони здоров’я, була порада уникати великих зібрань людей, цього дотрималися. Священник провів відправу на цвинтарі, а п’ять працівників комунальних служб провели дезінфекцію.

    «На цвинтарі були присутні тільки священник, я, комунальна служба та донька з родичкою. Ми не везли тіло ні додому, ні у церкву”, – каже Пекарський.

    Про правила поховання говорили також під час онлайн-наради в обласній державній адміністрації щодо ситуації з коронавірусом.

    “Не потрібно робити з цього великого галасу і паніки. Це не така страшна інфекція, як ті, від яких свого часу потерпав світ у ХІХ столітті. Але, безумовно, на похованні має бути обмежена кількість людей, а ті, хто проводить поховання, повинні бути у масках і бажано в захисних костюмах. Саме тіло рекомендується обгортати полотном, замоченим в хлорну суміш”, – зауважив з цього приводу Віталій Федорів, т.в.о. голови Івано-Франківської облдержадміністрації.

    Він також додав, що наразі не передбачено виділення окремих ділянок на сільських чи міських кладовищах для поховання померлих. А головний санітарний лікар Прикарпаття Руслан Савчук пояснив, що вірус живе дуже недовго, тож тіло людини не становить небезпеки для тих, хто проводить процедуру поховання.

    А що за кордоном?

    Через спалах коронавірусу в деяких країнах змінили церемонію поховання. Суворі обмеження діють в Італії, яка найбільше в Європі потерпіла від коронавірусу. Там заборонено бачити тіло останній раз. У лікарнях суворі правила: померлих відразу поміщають в труну, навіть не переодягають. Хоча вірус не можна передати після смерті, він все ж здатен жити на одязі протягом декількох годин.

    А ось у Південній Кореї уряд закликав сім’ї жертв спочатку кремувати тіла своїх близьких, а вже потім проводити похорон. У Китаї сім’ям померлих теж не завжди дозволяють бачити тіла своїх родичів, а траурні церемонії проводять дуже коротко. В Ірландії органи охорони здоров’я рекомендують працівникам похоронних служб надягати маски на трупи, щоб знизити навіть незначний ризик зараження. Також там заборонено ховати померлих від COVID-19 у відкритій труні, а рідним рекомендують не цілувати покійного.

    Ріта БОДНАР

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!