Поспішай творити добро: як у Франківську допомагають особливим людям

Вони десь посередині між дорослими і дітьми – дорослим із ними нецікаво, а діти їх бояться. “Дивосвіт” став для них другим домом. Тут не можуть змінити цих осіб, але здатні допомогти їхнім батькам тягнути важку ношу.

Тепла атмосфера

Після закінчення школи для осіб із проблемами розумового розвитку світ стає закритий. Їм просто нема куди себе подіти, де реалізувати… Зрештою такі люди просто цілодобово стовбичать у чотирьох стінах вдома. Вони абсолютно не інтегровані в суспільство.

Івано-Франківський міський центр соціально-психологічної реабілітації дітей та молоді з функціональними обмеженнями “Дивосвіт” став рятівним колом для таких осіб. Заклад був створений дев’ять років тому. Після відкриття до центру прийшли ті, хто по 5-8 років сидів удома. Наразі осередок відвідує 47 вихованців.

Відвідувачі “Дивосвіту” зовні можуть здаватися звичайними, здоровими молодими людьми, адже розумова відсталість помітна не одразу. Але зазвичай це особи з синдромом Дауна, епілепсією, ДЦП, порушеннями нервової системи… Є діти, які, окрім розумової відсталості, ще й узагалі не розмовляють.

У центрі їм більш ніж комфортно – тепла атмосфера, всі такі самі, ніхто не кепкує і не тицяє пальцями, постійно відбуваються цікаві заняття. І найголовніше – відвідувачі центру набувають навиків самообслуговування, чого вдома часто не дають зробити батьки, які зазвичай шкодять гіперопікою. Ці навики дуже важливі, адже батьки старіють, а молоді особи дорослішають.

Відвідувачі “Дивосвіту” вчаться тут самостійно готувати їжу, прибирати, малювати, писати, лічити, майструвати прикраси. Кожен робить це по-своєму – наскільки дозволяють фізичні можливості. І в кожного свої досягнення: хтось навчився вишивати, інший зміг розмалювати замальовку і не вийти за контури, а дехто нарешті почав самостійно їсти.

Іноді вихованці навіть беруть участь у міських заходах. Наприклад, у фестивалі творчості дітей та молоді з функціональними обмеженнями “Повір у себе”. Найбільше учасники полюбляють виконувати пісні про маму, декламувати вірші. Хоча до такого виступу доводиться готуватися понад місяць зі щоденними репетиціями. Найскладніше – вивчити слова, адже у вихованців доволі кепська пам’ять.

Цінні проекти

Аби підтримувати “Дивосвіт” і залучити додаткові кошти, директор Івано-Франківського міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, голова ГО “Лада” Леся Дикун вже неодноразово писала різноманітні проекти від своєї громадської організації. Бо ж із самого початку стало очевидно, що є речі, які просто нереально здійснити за гроші з міського бюджету.

Перший проект, котрий вдалося реалізувати, дозволив закупити газонокосарки, з якими вправлялися відвідувачі “Дивосвіту”. Досвід перейняли в польському центрі для людей з обмеженими можливостями. Діти були захоплені – возик, котрий треба тягнути і який ще й скошує траву. А найбільша перевага в тому, що в цій справі одразу видно результат праці – для осіб із розумовою відсталістю це дуже цінно.

Із газонокосарками зазвичай приходили в міський парк – і гайда наводити лад. Діти настільки тішилися цим заняттям, що невдовзі батьки одного хлопчика навіть придбали йому цей прилад. Сім’я мала дачу, де хлопчина регулярно почав використовувати подарунок – таким чином він відчував свою важливість для родини.

Інший проект був скерований на порозуміння між батьками і дітьми. Фахівці центру зазначали, що особи з інвалідністю дуже легко йдуть на контакт і тому багато чому навчаються, однак за літній період, коли в “Дивосвіті” канікули, майже все забувають. Приміром, під час заняття кулінарією відвідувачі центру можуть приготувати салат чи канапки, але чомусь удома цього не роблять. А все через батьківську гіперопіку.

Значний прогрес мав проект по роботі з тваринами. Для осіб з інвалідністю дуже важливий цей контакт, вони можуть годинами розповідати про своїх домашніх песиків-котиків: які вони пухнасті, м’якенькі, ніжні… Завдяки проекту вихованці “Дивосвіту” змогли побувати в дельфінарії та зоопарку “Лімпопо”. Для багатьох дітей така мандрівка була першою в житті. Вражень – море! Найдужче тішилися кумедними мавпочками. А білі тигри вразили абсолютно всіх.

Бракує місця

“Дивосвіт” передбачений для осіб віком до 35 років. Однак багато вихованців центру вже перейшли цей поріг. Але батьки все-таки наполягають на подальшому відвідуванні закладу.

Не можна просто взяти і зачинити перед ними двері, – каже Леся Дикун. – Там усі їхні друзі, зрештою, там минає велика частина їхнього життя. “Дивосвіт” став для його відвідувачів другим домом.

Керівництво пішло назустріч і надало цим особам можливість відвідування закладу двічі на тиждень.

Саме тому центр, площа якого зараз сягає 132 кв. м, потребує розширення – як територіального, так і кадрового. Тим паче, особи з розумовою відсталістю вельми болісно реагують на галас, тісноту, напружену атмосферу…

«Згідно з санітарними нормами, на одного соціального педагога не може бути більш ніж 10 осіб з розумовою відсталістю, – коментує в.о. директора «Дивосвіту» Юля Кушнір. – А в “Дивосвіті” на одного працівника припадає аж 15 вихованців. Іноді буває навіть більше».

А найдужче жінку вражають і захоплюють батьки: “Я не знаю, звідки вони черпають такі титанічні мужність і силу”.

Наталя МОСТОВА

Конкурс журналістських матеріалів «Поспішай творити добро»

ініційований «Благодійним фондом Олександра Шевченка»

та Українським журналістським фондом»

 

Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!