Реформа є, зарплат немає

  • В Україні активно впроваджується медична реформа. Сімейні лікарі підписують декларації з пацієнтами, лікарні перетворюються на некомерційні комунальні підприємства. При цьому всьому медикам обіцяли «гроші, які йдуть за пацієнтом» та високі зарплати. Але на практиці щось часто йде не так.

     

    «Де наші гроші?»

    19 листопада в Івано-Франківську відбулися збори лікарів первинної ланки міської дитячої поліклініки, на яких медики вимагали від свого керівництва гідних зарплат, гарантованих їм медичною реформою.

    80 лікарів підписали заяву до головного лікаря, в якій виклали свої основні вимоги. Серед них – укладення колективного договору в 10-денний термін, проведення розрахунку зарплати не за «формулою», а по відсотковому коефіцієнту (30% з кожної декларації для лікаря і 20% для медсестри). Разом з тим, у заяві містяться і вимоги закупити в лікарню обладнання, відремонтувати приміщення тощо.

    Втім, основною причиною обурення колективу стали низькі зарплати. Лікарка Надія Юркевич має вже 28 років стажу і зараз працює педіатром у поліклініці. Вона категорично невдоволена розміром своєї заробітної плати.

    «Ми прийшли на зустріч з керівницею закладу, щоб вирішити питання з оплатою нашої праці. Згідно з медичною реформою, за пацієнтом тепер мають йти гроші. Але цих грошей ми наразі не побачили – у жовтні отримали зарплату і були дуже розчаровані нею. За минулий місяць я отримала 6200 гривень, а до реформи мала 5600. При цьому внаслідок цієї реформи я мала приносити поліклініці 71 тисячу гривень і отримувати 30% від них, тобто приблизно 21 тисячу», – розповідає Юркевич.

    Її підтримують колеги. Медики обурені формулою розрахунку зарплати, яку «вивели» у новоствореному Центрі первинної медичної і консультативно-діагностичної допомоги. За їхніми словами, у цій формулі, окрім декларацій, не враховується також і лікарський стаж – лише «голий» оклад та категорія.

    «У мене – 760 пацієнтів з деклараціями. І в мене є питання: мені дадуть мої законні гроші чи треба шукати другу роботу, щоб годувати двох дітей? Зарплата стала більшою аж на 600 гривень – хіба це реформа? Я працюю у відділенні, де не вистачає кабінетів, ми своїми силами робили ремонти. Зараз у двох кабінетах працює вісім лікарів», – обурюється Надія Юркевич.

     «Дайте мені працювати»

    28 вересня головним лікарем міської дитячої поліклініки, яка після реформування є комунальним некомерційним підприємством, стала Ольга Бойчук. Разом з нею на конкурсі обирали і керівника Центру первинної медичної і консультативно-діагностичної допомоги. Ним стала Ольга Савчук, яка раніше працювала головлікарем у поліклініці №5. Вона й прийшла на збори працівників «первинки» у поліклініці.

    Нова керівниця франківської первинної ланки медицини відкидає всі звинувачення лікарів. Каже, працює з тим, що є, і робить все можливе. «Чомусь у попередні 20 років ні в кого таких вимог не було, нічого не боліло. А от за місяць з новим керівником стало все погано. Вас сюди перевели фактично без жодних прав, а штати зараз дуже сильно роздуті. Що ви особисто зробили для того, щоб щось стало краще?» – з такого питання і такого тону почала зустріч з лікарями Савчук.

    За словами керівниці «первинки», її зарплата складає 7500 грн., а педіатра – 11 000. При цьому вона зауважила, що педіатрів в Івано-Франківську все одно забагато. На обурення присутніх медиків та їхні репліки про те, що вони не мають таких зарплат, Савчук сказала, що потрібно було подавати звернення від профспілки, та обізвала педіатрів боягузами.

    «Чому ви такі боягузи, що не можете звернутися зі своєю проблемою так, як треба? Можна, будь ласка, я спершу щось зроблю, а потім ви мене будете осуджувати? Дайте мені працювати, і я зроблю все, що у моїх силах», – заявила керівниця первинної ланки медицини.

    Ольга Савчук пообіцяла укласти всі трудові договори з лікарями до кінця року, а 10-денний термін назвала нереальним і таким, в який не збирається вкладатися. Також вона спробувала пояснити, як зараз лікарям нараховується зарплата.

    «Ми брали відсоток від декларацій, вивчали досвід інших регіонів. Але ще ми маємо право розраховувати заробітну плату так, як вважаємо за потрібне. 15-18 тисяч зарплати у вас не буде, доки ви не купите пульсоксиметри, не зробите ремонти та не поставите хоч щось енергозберігаюче. Бо зараз ви, шановні лікарі, «жерете» стільки тепла, що аж страшно. Крім того, є молоді лікарі, які хочуть працювати і укладати декларації, а є старі, які сидять на стажі і майже нічого не роблять», – сказала Савчук.

    Зустріч тривала недовго – приблизно півгодини, і жодна зі сторін не залишилася нею задоволена. Медики переконані, що їм недоплачують чесно зароблені та обіцяні Уляною Супрун гроші. Новопризначена ж керівниця франківської «первинки» назвала протест лікарів безпідставним. Ситуація продовжує загострюватись.

    Тарас ВОЛОШИН

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!