Тлумацька ОТГ – перша міська об’єднана територіальна громада на Прикарпатті. Вона утворилася у січні 2017 року. До неї входить 11 сіл та місто Тлумач, а населення більше 18 тисяч осіб.
Голова ОТГ Роман Круховський розповідає, що після об’єднання почали створювати окремі відділи освіти, медицини і культури, яких бракувало.
“Завдяки об’єднанню держава виділила нам субвенцію у розмірі 5 млн 118 тис гривень. Ці кошти спрямували в об’єкти інфраструктури – перекривали багато дахів, міняли вікна та відремонтували одну з найпроблемніших доріг”, – каже Круховський, але зізнається, що багато доріг є досі не зробленими.
Співпрацює громада з багатьма всеукраїнськими та міжнародними організаціями. Так, на цей момент на Тлумаччині працює швейцарська компанія “Деспо”.
“Вони готові далі працювати у сфері проведення водопостачання, каналізації та моніторингу цих комунікацій, а також по сміттєпереробці та облаштуванню сміттєзвалища”, – додає міський голова.
Нагадаємо, що у Тлумацькій ОТГ з’явиться нова сортувальна лінія.
В одному з найвіддаленіших сіл – Бортниках – завдяки об’єднанню вдалось відкрити амбулаторію, яка на цей момент є єдиною у громаді. Загалом з інфраструктурної субвенції на неї виділили 300 тис. гривень. Окрім зазначеного села, амбулаторія обслуговує ще два сусідні – Пужники і Прибилів.
Після утворення ОТГ вдалось створити і Центр первинної медичної допомоги. Головний лікар Оксана Мельник каже, що за півроку існування вдалось отримати ліцензію на медичну практику, організувати роботу відділення денного стаціонару на 15 ліжок та відкрити кабінет профілактичних щеплень.
«У нас працює дев’ять лікарів, з них два – терапевти, три – це сімейні лікарі, три – педіатри. Також є заступник головного лікаря та, власне, головний лікар. Ми бачимо майбутнє за первинною медичною допомогу. Нам вдалося придбати для центру автомобіль, лабораторне обладнання та комп’ютери для роботи з електронною системою. Проте є і проблеми. Бо постає ряд питань матеріального характеру: насправді є незабезпеченість відповідно до табелю оснащення, тому що на всю об’єднану територіальну громаду недостатньо автотранспорту та комп’ютерів», – каже головний лікар.
До теми: Новий флюорограф може з’явитись у Тлумацькій ОТГ
Окремим важливим питанням, яке потрібно буде вирішити, – ремонт близько 12 км розбитих доріг. Минулого року вдалось капітально відремонтувати 900 метрів дороги на вул. Шевченка, яка з’єднує Тлумач з селами Колінці та Гринівці. На ремонт цієї дороги люди чекали близько семи років.
Також вдалось утеплити та зробити ремонт у Тлумацькій гімназії та закупити нову техніку для КП «Міське комунальне господарство».
За рік існування збільшився і бюджет громади. Так, за словами голови, торік він був 27 млн власних надходжень, а цьогоріч планується 35 млн грн.
“Ми заклали багато проектів, які будуть розроблені за власний кошт, тобто у дороги, облаштування спортивних майданчиків тощо. Якщо порівнювати з колишніми бюджетами міста та сіл, то загальний зараз збільшився десь на 50%. Розвивати ми плануємо сільське господарство та туризм. Також у нас є запаси глини і ми можемо виробляти цеглу. Ба більше, є запаси торфу та вапняку. Взагалі задумів багато”, – ділиться планами голова ОТГ.
Незважаючи на переваги об’єднання, декілька сіл відмовились вступати до громади. Вісім сіл не об’єдналися, бо мають власний бюджет і можуть самостійно себе утримувати. Але згідно з перспективного плану, деякі села вже планують вступити до ОТГ.
“Цього року інфраструктурну субвенцію ми поділили між нашими селами порівну, вийшло близько по 300 тисяч. Але у нас є ще власні надходження і обласні кошти”, – розповідає Роман Круховський.