Що треба знати про перші вибори в об’єднаних громадах

  • 18 грудня 2016 року в Івано-Франківській області в окремих об’єднаних територіальних громадах відбудуться перші вибори – відповідне рішення прийнято Постановою ЦВК №437 від 7 жовтня 2016 року (Див. додаток №8).

    Вибори відбудуться в Більшівцівській селищній об’єднаній територіальній громаді (смт Більшівці, села Слобідка Більшівцівська, Жалибори, Кінашів, Кукільники, Загір’я-Кукільницьке, Курів, Нараївка, Поділля, Яблунів) в Галицькому районі. Вибори також відбудуться в цей день у Витвицькій сільській об’єднаній територіальній громаді (селище Вигодівка, села Витвиця, Кальна, Розточки, Слобода-Болехівська, Липа, Лужки, Станківці, Церковна) в Долинському районі. На Коломийщині перші вибори в об’єднаних територіальних громадах відбудуться в  Матеївецькій сільській об’єднаній територіальній громаді (села Матеївці, Перерив, Дебеславці, Ганнів, Залуччя, Пилипи, Кропивище, Тростянка, Семаківці, Замулинці, Кринички, селище Липники); Нижньовербізькій сільській об’єднаній територіальній громаді (села Нижній Вербіж, Великий Ключів, Верхній Вербіж, Мишин);  П’ядицькій сільській об’єднаній територіальній громаді (села П’ядики, Велика Кам’янка, Фатовець, Годи-Добровідка, Мала Кам’янка, Турка, Ясінки, селище Студлів). У Косівському районі вибори відбудуться в Космацькій сільській об’єднаній територіальній громаді (села Космач, Брустурів, Прокурава). Також 18 грудня відбудуться перші вибори в Тлумацькій міській об’єднаній територіальній громаді (місто Тлумач, села Бортники, Братишів, Загір’я, Вікняни, Гринівці,  Колінці, Королівка, Надорожна, Остриня, Прибилів, Пужники, Тарасівка).

    Перші вибори в об’єднаних громадах 18 грудня 2016 року відбудуться відповідно до закону України «Про місцеві вибори», про основні заходи на цих виборах можна дізнатися із календарного плану, який затверджений Постановою ЦВК №450 від 20 жовтня 2016 року. Початком виборчого процесу є 29 жовтня 2016 року. Усі територіальні виборчі комісії діють на підставі Постанови ЦВК №228 від 05.09.2015 року «Про Порядок організації роботи та ведення діловодства у виборчих комісіях з місцевих виборів», їхня діяльність є відкрита: рішення органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, що стосуються місцевих виборів та зачіпають законні права громадян, а також рішення виборчих комісій доводяться до відома громадян через друковані засоби масової інформації, представникам ЗМІ гарантується безперешкодний доступ на всі публічні заходи, пов’язані з місцевими виборами, а на засідання виборчих комісій та на виборчу дільницю у день голосування (повторного голосування), а органи місцевого самоврядування, посадові і службові особи цих органів зобов’язані в межах своїх повноважень і компетенції надавати їм інформацію щодо ходу підготовки і проведення місцевих виборів (ст.13 ЗУ «Про місцеві вибори»).

    Загалом згаданий закон як документ, в основному був задуманий нормативно-правовий акт про вибори з умовою одночасних місцевих виборів по всій країні. Цей висновок можна зробити через цілий ряд неузгодженостей, як не сприяють добрій організації процесу. Так, наприклад, відповідні районні виборчі комісії на основі подань політичних партій мали б утворити нові міські (крім міст обласного значення), селищні та сільські виборчі комісії до 5 листопада 2016 року включно (ч.6 ст. 22 ЗУ «Про місцеві вибори») – повноваження цих комісій будуть поширюватися на територію цілої об’єднаної територіальної громади, саме ці комісії отримають фінансування на проведення перших виборів. Не пізніше наступного дня після утворення нових комісій в засобах масової інформації чи в інший спосіб мають бути оприлюднене рішення про утворення відповідних територіальних виборчих комісій та їх склад (ч.16 ст.22 ЗУ «Про місцеві вибори»). На цих виборах районні виборчі комісії окрім утворення нових територіальних комісій мають ще цілий ряд важливих функцій, але не мають жодного фінансування, їм доведеться виконувати всю роботу на громадських засадах. До цих обов’язкових робіт належать, наприклад, утворення дільничних комісій, здійснення замін членів ДВК, розгляд окремих типів скарг тощо. Новоутворені міські, селищні та сільські виборчі комісії в ОТГ до 9 листопада 2016 року мають утворити відповідні виборчі округи (ч.2 ст.17, п.2 ч.1 ст.93 ЗУ «Про місцеві вибори» та ч.4 ст.17, п.2 ч.1 ст.93 ЗУ «Про місцеві вибори» ). Рішення про утворення відповідних виборчих округів відповідна міська, селищна та сільська виборчі комісії мають оприлюднити  в засобах масової інформації не пізніше як на наступний день після прийняття такого рішення (ч.12 ст.17 ЗУ «Про місцеві вибори»). Така вимога  оприлюднювати утворені виборчі округи пов’язана з тим, що з 14 листопада 2016 починається висування кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови на перших виборах (ч.1-3 ст.35, абз.1 ч.1 ст.93 ЗУ «Про місцеві вибори»). Відповідні районні організації політичних партій при цьому, мають не пізніше як за день до проведення партійної конференції письмово повідомити про це відповідну міську, селищну чи сільську виборчу комісію, яка проводить вибори. Право партій висувати кандидатів в депутати мають районні організації партії, а якщо вибори відбуваються в міській об’єднаній територіальній громаді, то, якщо районна організація партії не скористалася своїм правом висування кандидатів, це може зробити відповідна міська організація партії (для міст які не є містами обласного значення). На посаду міського, селищного та сільського голови можна також висувати кандидатуру шляхом самовисування.

    Як і на місцевих виборах 2015 року, законодавством передбачена можливість одночасного балотування на посаду міського, селищного та сільського голови та депутата міської ради відповідно або депутата міської та депутата сільської чи селищної ради (лише в одному з округів). Але при цьому не можна поєднувати партійне висування і самовисування, не можна бути висунутим до різних рад однакових рівнів, не можна бути висунутим на різні посади від різних партій, та не можна поєднувати два різних одномандатних чи єдиних одномандатних виборчих округи. (ч.4,5 ст.35 та ч.7 ст.42 ЗУ «Про місцеві вибори»). В разі одночасного балотування та одночасному виграші виборів кандидатом, перевага прийняття мандату надається в єдиних одномандатних та одномандатних виборчих округах (ч.11 ст.86 ЗУ «Про місцеві вибори»).

    14996405_10205801211308853_1795855897_n

    Подання документів про реєстрацію кандидатів до міських, селищних та сільських виборчих комісій, які проводять перші вибори 18 грудня 2016 року подаються до 23 листопада до 24 години включно (ч.2 ст.41, ч.2 ст.43, абз.1 ч.1 ст.93 ЗУ «Про місцеві вибори»). Не пізніше як 24 листопада відповідні ТВК мають прийняти рішення про реєстрацію чи відмову в реєстрації кандидатам на виборах, а оприлюднення відомостей про реєстрацію кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови слід здійснити до 26 листопада включно. До 28 листопада включно кандидати мають право подати звернення про відмову балотуватися, а партії звернутися про скасування рішення про реєстрацію окремих своїх кандидатів (п.1 ч.1, п.1 ч.2 ст.47 та п.2 ч.1, п.2.ч.2 ст.47 ЗУ «Про місцеві вибори»), відповідні рішення приймаються ТВК не пізніше як 29 листопада включно (ч.3 ст.47 ЗУ «Про місцеві вибори»). Це пов’язано з тим, що вже не пізніш як 30 листопада включно мають бути затверджені тексти виборчих бюлетенів (ч.3 ст.74 ЗУ «Про місцеві вибори», Постанова №164 від 10.08.2015 року, Постанова ЦВК №181 від 25.08.2015 року, Постанова ЦВК №197 від 28.08.2015 року).

    Паралельно відбувається процес утворення ДВК, які утворює не сільська, селищна чи міська виборчі комісії, а відповідна районна виборча комісія. До 27 листопада 2016 року включно місцеві організації партії вносять до районних виборчих комісій подання щодо кандидатур на посади членів дільничної виборчої комісії (ч.4 ст.2393 ЗУ «Про місцеві вибори», Постанова ЦВК №86 від 23.03.2016), до 2 грудня включно відбувається жеребкування щодо включення кандидатур до складу ДВК та утворення відповідних ДВК (ч.1 ст.23 ЗУ «Про місцеві вибори», Постанова ЦВК №217 від 03.09.2015 року із змінами, Постанова ЦВК №291 від 14.09.2015 року із змінами).

    До 7 грудня включно кожен виборець має отримати іменне запрошення на вибори від своєї ДВК (п.4 ч.2 ст.26, абз.1 ч.2 ст.31, ч.2 ст.77 ЗУ «Про місцеві вибори»).

    До 20 години 16 грудня до відповідної ДВК можна подати заяву виборця який захворів, написаної власноручно, з проханням забезпечити голосування за місцем перебування та довідки медичної установи про стан здоров’я (п.2 ч.3, ч.5 ст.78 ЗУ «Про місцеві вибори»). Це не стосується тих виборців, щодо яких за віком, у зв’язку з інвалідністю чи за станом здоров’я органи ведення Державного реєстру виборців автоматично в списку виборців ставлять позначку «НСП» – «не здатний самостійно пересуватися».

    Якщо виборець, стосовно якого у списку виборців зазначена відмітка «НСП», хоче в день виборів прийти на дільницю і проголосувати, то він письмово або усно особисто інформує відповідну ДВК до 12 години 17 грудня (п.1 ч.3 ст. 78 ЗУ «Про місцеві вибори»), інакше в день голосування він не зможе отримати бюлетень як звичайно на виборчій дільниці і буде змушений чекати поки переносна мала скринька для голосування та витяг зі списку виборців, що голосують за місцем перебування, повернуться з членами комісії на дільницю – тільки в цих членів комісії він зможе отримати бюлетень та проголосувати й вкинути свій бюлетень в переносну малу скриньку для голосування.

    До 12 грудня виборець може подати в ДВК або до органів ведення Державного реєстру виборців рішення суду про внесення змін до списку виборців (ч.8 ст.31 ЗУ «Про місцеві вибори»), а до 18 години 17 грудня на підставі рішення суду, повідомлення органів ведення Державного реєстру виборців в список виборців можливі внесення зміни та уточнення (абз.1 ч.1 ст.33«Про місцеві вибори»).

  • До 12 грудня включно місцева організація партії чи кандидат в одномандатному чи єдиному одномандатному окрузі, громадські організації, якій ЦВК надано дозвіл мати офіційних спостерігачів на відповідних виборах 18 грудня, вносять до територіальної – відповідно міської, селищної чи сільської виборчої комісії (не районної, як для ДВК) подання на офіційних спостерігачів (ч.4 ст.65, ч.6 ст.66 ЗУ «Про місцеві вибори»).

    До 13 грудня включно територіальні міські, селищні чи сільські виборчі комісії отримують в упаковці підприємства-виготовлювача виготовлених виборчих бюлетенів для голосування з виборів депутатів сільської, селищної, міської ради, сільського, селищного, міського голови (п.2 ч.1 ст.75 ЗУ «Про місцеві вибори») і передають їх дільничним виборчим комісіям не раніше як 15 грудня (ч.5 ст.75 ЗУ «Про місцеві вибори») на своєму засіданні.

    О 24 годині 16 грудня завершується агітація.

    Голосування на дільницях відбувається з 8 години ранку до 20 години вечора безперервно. Після 20 години 18 грудня (як і під час ранкового підготовчого засідання до 8 години ранку) виборчі дільниці закриваються для виборців, а особи, що мають право бути присутніми на засіданнях виборчих комісій без спеціального дозволу чи запрошення (ч.9 ст.27 ЗУ «Про місцеві вибори») мають право безперешкодного доступу на виборчі дільниці як на підготовче ранкове, так і на вечірнє підсумкове засідання (як і на будь-яке засідання) виборчої комісії.

    Витрачання коштів з поточних рахунків виборчих фондів припиняється о 18 годині 21 грудня (ч.8 ст.70 ЗУ «Про місцеві вибори»).

    Окремої уваги суб’єктів виборчого процесу заслуговує розділ 13 Закону – «Оскарження рішень, дій чи бездіяльності, що стосуються місцевих виборів, відповідальність за порушення законодавства про місцеві вибори», оскільки окремі скарги що стосуються ДВК має розглядати комісія, що їх утворила, тобто районна виборча комісія, а інші питання – комісія що організовує і проводить вибори – відповідна міська, селищна чи сільська виборчі комісії. Оскарження рішень, дій чи бездіяльності може також проводитися в судах. (ст.94-99 ЗУ «Про місцеві вибори»).

    Міська виборча комісія встановлює результати виборів в багатомандатному окрузі до 28 грудня включно (ч.1 ст.86 ЗУ «Про місцеві вибори»). До 23 грудня включно відповідні селищні та сільські територіальні комісії приймають одне з рішень: про визнання депутата обраним у відповідному окрузі, про проведення повторного голосування, про визнання виборів у відповідному окрузі такими, що не відбулися (ч.2 ст.85 ЗУ «Про місцеві вибори»), а в єдиних одномандатних округах міські, селищні та сільські територіальні комісії приймають одне з рішень: про визнання сільського, селищного, міського голови обраним, про проведення повторного голосування, про визнання виборів відповідного сільського, селищного, міського голови такими, що не відбулися (ч.4 ст.85 ЗУ «Про місцеві вибори»).

    Публікація у засобах масової інформації або доведення до відома населення в інший спосіб повідомлення про підсумки голосування та результати виборів депутатів сільської, селищної ради, сільського, селищного, міського голови, про обраного депутата, сільського, селищного, міського голову, рішення про черговість кандидатів у депутати у виборчих списках місцевих організацій партій, які отримали право на участь у розподілі депутатських мандатів, список обраних депутатів у багатомандатному окрузі відбувається не пізніш як на п’ятий день після встановлення результатів виборів (ч.12 ст.86 ЗУ «Про місцеві вибори»).

    Спеціальний кореспондент Ігор Ткач

    Щоб завжди бути в курсі останніх новин - приєднуйтесь до нас у Telegram!